Složitá hesla nedávají smysl, tvrdí etický hacker Marek Hrúz. Děsím se, co přinesou deepfake videa
Co dělá etický hacker? Jak můžou firmy, ale i jednotlivci čelit každodenním online hrozbám? Jaká hesla si zvolit a jakou aplikaci si vybrat pro jejich spravování, když jich máte hodně? Co pomůže v záplavě podezřelých e-mailů a vylákávání údajů?
Marek Hrúz je etický hacker. Neboli pentester – penetrační tester. Odhaluje pro firmy a instituce slabiny v jejich webových a mobilních aplikacích. Najímají si ho organizace, které chtějí otestovat své systémy a sítě, aby zjistily, jestli nejsou zranitelné. Klienty jsou v případě Marka Hrúze a jeho firmy banky, e-shopy, pojišťovny, hypermarkety, medicínské, ale i mnohé jiné firmy.
Jsme tou prací posedlí
„Baví nás rozebírat věci, zjišťovat, jak co funguje a jestli to jde nějakým způsobem rozbít. Jsme tou prací posedlí,“ popisuje pracovní přístup, který sdílí s kolegy. „Pokud testujeme bezpečnost firmy tzv. red teamovou operací, nějaké skuliny najdeme vždycky,“ odpovídá na otázku, jak testování firem funguje.
Budete-li googlovat jméno Marka Hrúze, najdete toho minimum. Většina nalezeného obsahu se týká jen jeho jmenovců. Není aktivní na žádné sociální síti, nezveřejnil sám nikdy žádné své fotografie. „Začíná to být opravdu těžké,“ říká v rozhovoru na téma ohrožování osobní bezpečnosti nejen na internetu, ale například i při podvodných telefonátech.
Mám strach z toho, co přijde za pár let
„I když třeba vymizí phishingové e-maily, podvodné zprávy na Telegramu a Whatsappu i falešné telefonáty z banky, zloději vždycky přijdou s něčím dalším. Je potřeba být ostražitý. Osobně mám strach z toho, co přijde za pár let, když vidím, co umí deep fake videa,“ tvrdí v podcastu Vlna. „Složitá hesla ale nedávají smysl,“ tvrdí Marek Hrúz o zabezpečování osobních účtů.
Co etický hacker radí ohledně osobní bezpečnosti a ukládání hesel v password manažerech? Naletěl Marek Hrúz někdy sám podvodníkům a nějakému online scamu? Poslechněte si nový podcast Vlna.
Související
-
Bílý hacker je jako bílý čaroděj – může pomoct dobru ve světě
Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly mladého hackera Zdeňka, který aktuálně pobývá v Brně.
-
Doufám, že nás roboti nahradí jen ve věcech, které nás štvou, říká hacker Tomáš Studeník
„Bez lidí to nikdy nepůjde. Umělá inteligence má například ve zdravotnictví nejlepší výsledky v kombinaci s prací lékařů,“ říká hacker Tomáš Studeník.
-
Jak rumunský hacker Guccifer četl brífinky CIA před...
Výsledky práce jednoho z nejvýraznějších hackerů posledních let pravděpodobně znáte, aniž byste si to uvědomovali. Když na začátku roku 2013 zaplavily internet foto...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.