Bílý hacker je jako bílý čaroděj –⁠ může pomoct dobru ve světě

7. září 2022

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly mladého hackera Zdeňka, který aktuálně pobývá v Brně.

Toho se vyptávaly na to, jak se běžný smrtelník dostane k hackerství. A zdá se, že tyto sklony měl Zdenda v rodině – už jeho táta dělal do počítačů a jeho syna to tuze zajímalo. A to až tak, že se tím nyní živí a ve volném čase hackuje like there is no tomorrow.

Zuzanu hlavně zajímalo, jestli jsou programátoři kvůli svému povolání osamělí a mají hemoroidy, ale tento její předsudek se nepotvrdil – Zdenda má pozadí v pořádku a osamělý není, protože má pejska a přítele.

Během hovoru se přišlo i na paralely IT světa a běžného života: když Zdeněk popisoval chyby v programování a to, že když je opraví, hned tím vytváří další sadu chyb, připomnělo to Ivance podstatu života. Zuzana pak popsala, jak se její webová stránka kdysi stala terčem pornohackerů, ale pak zjistila, že jen nezaplatila doménu a koupil ji někdo jiný.

Probralo se také, co je to hledání bugů, slova jako laláč, tread hunting, zdrojový kód, white hacker, malware, penetrační tester nebo zkratka KOPR. Buchty samozřejmě ještě zajímalo, jestli bývá jejich host někdy i offline. Odpovědí byly celkem uklidněny, takže se pomalu mohlo jít domů.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že umět se nabourat na sousedovic wifinu se může vyplatit.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.