Lada v Czechingu 2025: Zkoušíme, kam se dá posouvat tradiční lidová hudba
Lada je pražský kolektiv, jehož podstatu tvoří hluboká přátelství sahající až do poloviny devadesátých let. Jednotlivé členky, kterých je jedenáct, sdílí například zkušenosti z dětského pěveckého sboru. Věnují se převážně interpretaci moravského a slovenského folkloru a jejich repertoár tvoří především milostné písně, trávnice nebo balady. Společně s dalšími dvěma nominovanými projekty se Lada představí živě 22. května na finále exportního projektu Czeching v ARCHA+.
Vystoupení Lady může zahrnovat doprovod hudecké muziky, akordeonu a vzácně i cimbálu. Mimo vlastní koncerty sbor také hojně spolupracuje s dalšími umělci a umělkyněmi z hudební, divadelní, výtvarné nebo literární sféry. V prosinci 2023 vydala Lada své debutové album Všelijake kvety. Ladu, kapelu Madhouse Express, nebo hudebníka Yashu 96 vyšle mezinárodní odborná porota (složená ze zástupců evropských festivalů a rádií) do nizozemského Groningenu na největší evropský showcaseový festival Eurosonic Noorderslag.
Říkáte, že vaše vztahy sahají až do poloviny devadesátých let, do dětských pěveckých sborů. Jak jste se daly dohromady a co vás spojilo?
My se opravdu známe zhruba od šesti let, pak se ještě přidalo pár holek později. To, co nás na začátku spojilo, bylo asi přátelství a touha se scházet a zpívat dohromady. Myslím si, že teď hodně čerpáme z období, kdy jsme spolu zpívaly v dětském sboru. Naše souhra se hodně projevuje nejen v hudebním projevu, ale i v kolektivu. Vlastně Lada není jenom hudební projekt, je to zároveň takové ženské společenství – bezpečný prostor pro nás pro všechny.
Jak moc zachováváte původní pojetí písní a jak moc si je naopak dle vlastních potřeb upravujete?
No, my je vlastně hodně zachováváme. Zaměřujeme se na interpretaci, řekněme, dříve narozených zpěvaček a zpěváků. Zpíváme to ale našimi současnými městskými hlasy, které se snažíme přizpůsobit tomu, že se dříve zpívalo hrdelně a do dálky v krajině.
Debutové album Všelijake kvety je spoluprací s cimbálovkou Vojtěcha Konečného. Jak na tuto spolupráci došlo a jak ovlivnila váš zvuk?
Ta spolupráce vznikla na pozvání Českého rozhlasu Brno, kde je silná folklorní redakce. Jejím cílem je nahrávat současné interprety folkloru a chtěli nahrát kapelu mladého primáše Vojty Konečného. Chtěli nahrát Ladu, tak jsme si řekli, že to spojíme, protože se s Vojtou známe a vyrůstali jsme spolu v takovém souborovém folklorním prostředí.
Přizvali jsme tam ještě jednoho našeho kamaráda a vynikajícího interpreta Lubomíra Graffe a měly jsme obrovské štěstí, že nám to mohl režírovat etnomuzikolog Peter Obuch. On, jako interpret tradiční lidové hudby, má velké kontakty právě s nositeli té lidové tradice. Vždycky má k tomu co říct, ví jak to uchopit, aby člověk dosáhl toho, co je podstatné pro určitou písničku. Zvuk to ovlivnilo tak, že jsme měli suprovou kapelu, která byla velmi ochotná se přizpůsobovat jakýmkoliv nárokům a snížit své virtuózní schopnosti třeba i na velmi primitivní hraní, abychom dosáhli nějakého efektu horské kapely. Měli jsme z toho velkou radost, jak to dohromady zapadlo.
V dnešní době vzniká spoustu projektů, které folklor mísí s moderní produkcí. Lákalo by vás něco takového do budoucna? Nebo chcete zůstat věrné tradičním pojetí lidové hudby?
Co se týká propojení s nějakou moderní produkcí, tak pro mě je tohle osobně hodně důležité téma. Přijde mi skvělé, že Ladu kontaktují lidé z různých hudebních žánrů, ale i z jiných uměleckých směrů. A že zkoušíme, kam se tradiční lidová hudba dá posouvat a s čím se dá kombinovat. Loni jsme například účinkovaly na zahájení Pražského bienále Ve věci umění – ve Veletržním paláci společně s maďarským projektem Peasants in Atmosphere, kde do našich písní vstupovali violou, bicími a modulárními syntezátory. Nejnovější zážitek máme z nahrávání akustického doprovodu k výstavě Kláry Hosnedlové, která proběhne v květnu v Berlíně a kde půjde opět o mix našich písní a vstup jednoho českého rappera.
Poslechněte si celý profilový rozhovor se souborem Lada, který se účastní letošního Czechingu.
Související
-
Czeching 2025: kdo zazáří na Eurosonicu? Soutěží Madhouse Express, Lada a Yasha 96
Exportní projekt Radia Wave Czeching se vrací už potřinácté v řadě, aby podpořil tři hudební talenty. Letos se o hlasy poroty utkají Madhouse Express, Sbor Lada a Yasha 96.
-
I deset běžných nemocí ročně je u dětí norma. Můžou stonat i dvakrát do měsíce, říká pediatrička
„Děsí mě, když rodiče během tohoto období přijdou a ukážou mi na fotce svou zásobu sirupů, které zkoušejí. Dětem z toho bývá špatně,“ říká pediatrička Martina Holičková.
-
Roky na mně nebylo nic poznat. Proč lidé s poruchou autistického spektra maskují svou přirozenost?
Představte si, že každý den hrajete roli. Hlídáte si tón hlasu, výraz obličeje, chůzi i gesta. První epizoda série Spektrum se věnuje fenoménu maskování.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.