Nová studie odhaluje, že nevidomí si pamatují řeč a jazyk lépe než vidící lidé

2. květen 2022

Vědci tvrdí, že nevidomí používají jazyk jako mentální nástroj k zapamatování informací. Schopnost člověka vidět ovšem nehraje žádnou roli v tom, jak si pamatuje zvukové efekty. Vyplývá to z nové studie Univerzity Johnse Hopkinse v Kalifornii.

„Zajímavé je, že se tato přednost u nevidomých lidí projevila pouze v rámci verbální paměti,“ uvádí autorka Marina Bedny, docentka psychologie a mozkových věd, jejíž práce pravidelně srovnávají mozky nevidomých a vidoucích jedinců. „Slepí lidé mohou používat jazyk jako mentální nástroj k zapamatování informací,“ doplnila.

Výzkumníci podle webu Neuroscience News provedli dva testy paměti s 20 nevidomými dospělými a 22 vidoucími se zavázanýma očima. Zajímalo je, jestli nevidomí účastníci překonají ty vidoucí při zapamatování mluveného slova. Nejprve účastníci poslouchali sérii čtených písmen. Následovala buď stejná série, nebo mírně upravená, kde bylo písmeno buď nahrazeno, nebo umístěno na nesprávnou pozici. Účastníci měli posoudit, jestli je druhá série písmen stejná jako první.

Jak výzkumníci očekávali, nevidomí účastníci překonali ty vidící, pokud jde o zapamatování řeči. Výsledky z další testovací fáze, která vyžadovala řešení matematických rovnic a vybavování si písmen, předpoklady vědců ještě potvrdily. Nevidomí účastníci si opět pamatovali více písmen než vidoucí, přestože byli mentálně nuceni k multitaskingu.

„Nevidomí lidé každodenně používají paměť mnohem víc k zapamatování si věcí, zatímco vidoucí se mohou při vybavování informací spolehnout na vizuální vodítka,“ říká Karen Arcos, hlavní autorka a nevidomá postdoktorandka na University of California v Santa Cruz.

V další experimentální fázi účastníci poslouchali dva proudy zvukových efektů a měli říct, jestli se shodují. Vědci použili místo každodenních zvuků efekty jako tóny a vysoká pípnutí, aby zajistili, že zvuky nelze označit slovy. Při tomto úkolu se nevidomí a vidící lidé projevili v podstatě stejně.

„Použitím nesmyslných zvukových efektů jsme zabránili účastníkům používat k jejich zapamatování jazyk, což snížilo obvyklou paměťovou výhodu nevidomých lidí,“ popisuje docentka Bedny. Teď se snaží prozkoumat, co umožňuje nevidomým předčit vidoucí v zapamatování slov, písmen a čísel. Kromě toho plánuje prostudovat, jak vizuální kůra přispívá ke zlepšení řečové a jazykové paměti u lidí, kteří se narodí jako nevidomí.

autor: Liv Boková
Spustit audio
 • První vesmírný hotel. Jednou to bude jako návštěva Disney Worldu, říká architekt

  19. červenec 2024
  Nadace Gateway Foundation oznámila, že jako první společnost spustí první hotel ve vesmíru

  Nadace Gateway Foundation oznámila, že jako první společnost spustí první hotel ve vesmíru. Ubytovací zařízení s názvem Voyager Station má být luxusním letoviskem určeným pro asi 450 lidí včetně posádky, s restaurací, barem, koncertním sálem, posilovnou, a dokonce i kinem. Levný pobyt to ale nebude.

  Společnost Above, která vznikla v Sacramentu, oznámila, že vesmírný hotel plánuje otevřít do roku 2027, organizace na něm plánují začít pracovat v roce 2026. Otevření stanice Voyager bylo původně plánováno na rok 2025, ale zpoždění v souvislosti s koronavirem se posunulo na nově naplánovaný rok, uvedla společnost. Údajně by se mělo jednat o objekt o rozloze 50 000 metrů čtverečních, napsal server LADbible.

  Nejdříve se začne stavět centrální beztlaková kruhová konstrukce s dokovacím uzlem v jejím středu a poté se přejde na vnější kruhovou příhradovou konstrukci o průměru 200 metrů, která bude napojena na síť. Na palubě bude 24 obytných modulů obsahující pokoje, restaurace, tělocvičny, bary, ubytování pro posádku, a dokonce i vědecké výzkumné moduly.

  Jen čtyř až osmnáctihodinová cesta na stanici bude hosty stát nejméně 55 milionů dolarů (1 275 milionů Kč), uvedl před časem server Afar. A to ještě nebyly započítány náklady na hotel.

  „Vzhledem k tomu, že celkové náklady jsou stále velmi vysoké, většina lidí předpokládá, že vesmírná turistika bude dostupná pouze pro velmi bohaté. A ačkoli si myslím, že to bude platit ještě několik let, nadace Gateway Foundation si klade za cíl zpřístupnit cestování do vesmíru všem,“ obhajuje projekt Tim Alatorre, senior design architekt, spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Above.

  Společnost však očekává, že při standardním dvoutýdenním výletu se hlavní položka – náklady na start – v příštích několika letech s technologickým pokrokem výrazně sníží. „Nakonec bude cesta do vesmíru jen další možností, kterou si lidé vyberou pro svou dovolenou, stejně jako plavba lodí nebo návštěva Disney Worldu,“ dodává Tim Alatorre naději i méně zámožným lidem.

 • Levnější, efektivnější, dostupnější. Vědci objevili novou protilátku proti uštknutí kobrou

  19. červenec 2024
  Kobra, ilustrační snímek

  Hadí uštknutí patří podle nového výzkumu mezi nejsmrtelnější ze zanedbávaných tropických nemocí a má často největší dopad na venkovské komunity. Studie ale přichází s nadějí. Vědci totiž objevili lék proti kousnutí kobrou.

  Hadi ročně usmrtí tisíce lidí po celém světě a dalších přibližně 100 000 otrávených utrpí odumření tělesných tkání a buněk, které může vést až k amputaci, píše server Independent.

  Uštknutí kobrou se obvykle léčí pomocí protijedu podávaného nitrožilně, což znamená, že se lék dostane do krevního oběhu, nikoli do tkáně. Tento postup ale nezabírá v případě nekrózy, nevratného odumření tělesné tkáně, které může vést k amputaci nebo ztrátě funkce končetiny.

  Vědci ale nyní zjistili, že jako protilátku lze použít běžné léky na ředění krve, jako je heparin. Hlavní autorka studie Tian Du z University of Sydney uvedla, že pokud budou pokusy na lidech úspěšné, bude možné heparin – lék, který se může dostat přímo do infikované tkáně – používat na místě, nejspíše v kombinaci s dalšími léky, napsal britský server The Guardian. Mohlo by tak jít o levný protijed, čímž by se výrazně snížil počet následků způsobených uštknutím. I když podle autorky studie v této fázi není jasné, jak moc heparin sníží poškození tkáně, Tian doufá, že se sníží o 50 až 100 % v závislosti na dávce a rychlosti podání léku.

  Světová zdravotnická organizace (WHO) označila hadí uštknutí za prioritu ve svém programu boje proti zanedbávaným tropickým nemocem a oznámila svůj cíl snížit do roku 2030 počet úmrtí a zdravotních postižení způsobených hadím uštknutím na polovinu.

 • První olympijské hry v esportu budou v roce 2025. Partnerství se Saudskou Arábií ale budí rozpaky

  19. červenec 2024
  esports, gaming, hry, pc

  Průlomový okamžik pro kompetitivní odvětví počítačových her navazuje na nedávné oznámení MOV, že Výkonná rada založila olympijské hry v esportu. Návrh bude předložen na zasedání MOV, které se bude konat v předvečer olympijských her v Paříži 2024, píše oficiální olympijský web.

  Mezinárodní olympijský výbor (MOV) oznámil spolupráci s Národním olympijským výborem (NOV) Saúdské Arábie, kde by se v příštím roce měly konat první olympijské hry Esports Games 2025. Informuje o tom oficiální olympijský web.

  Partnerství mezi MOV a Saudskou Arábií bude trvat 12 let a pravidelně se v jeho rámci budou konat olympijské hry v esportu. Spolupráce přichází v době, kdy sport v Saúdské Arábii celkově výrazně roste, a kupředu ji žene sociální a ekonomická transformace země v rámci Vize 2030. Království si totiž mimo jiné klade za cíl založit na místní úrovni 250 herních společností, které by vytvořily 39 000 pracovních míst.

  „Už 20 let esport a hraní her roste. Je jasné, že to není jen trend. Máme za sebou roky, kdy sledovaly největší finále miliony lidí,“ řekl BBC Newsbeat Alban Dechelotte, generální ředitel společnosti G2 Esports.

  Království Saudská Arábie nedávno hostilo Světový pohár v esportu, který někteří fanoušci, hráči a komentátoři na protest bojkotovali kvůli dodržování lidských práv. Tato arabská země, kde je homosexualita nezákonná, se stala terčem kritiky kvůli svému postoji k LGBTQ+ lidem a nedostatečným právům žen.

  Organizátoři Světového poháru v esportu ale rozhodnutí uspořádat akci právě zde obhajují. Dechelotte říká, že jeho vlastní zkušenosti ze Saúdské Arábie, kde se konala řada významných esportových akcí, jsou pozitivní. Stejně jako šéfové světového poháru, také říká, že jej saudští představitelé ujistili o otevřenosti soutěže bez ohledu na pohlaví nebo sexualitu. Podle Dechelottea bude esportová verze olympijských her usilovat o rovnoměrnou účast hráčů a hráček. Tvrdí, že jde o obrovskou příležitost pro kompetitivní hraní, která by oslovila nové a mladé publikum.

  Jak píše server Sportico, Saúdská Arábie se významně prosadila v oblasti světového sportu investicemi do golfu, fotbalu, zápasů a nejnověji i do tenisu. Na rozdíl od těchto sportů však nyní esport zaznamenává investice především ze saúdských peněz. Tím se ale zároveň zhoršuje jeho finanční závislost na království. 

 • Vozítko za 10 miliard korun se na Měsíc nakonec nepodívá. NASA ukončila jeho vývoj

  18. červenec 2024
  měsíc

  NASA ukončuje vývoj vozítka, které mělo na Měsíci hledat vodu. Americký Národního úřadu pro letectví a vesmír o tom informoval v prohlášení zveřejněném na webu. Vývoj podle listu The Verge stál přes 450 milionů dolarů, tedy asi 10 miliard korun. Podle NASA jsou důvodem ukončení projektu rostoucí náklady, několikrát odložené starty a možné ohrožení jiných projektů.

  Původně se předpokládalo, že bude VIPER spuštěn na konci roku 2023. NASA ale termín posunula na září 2025 kvůli zpoždění v dodavatelském řetězci. Za vozítkem stojí společnost Astrobotic, stejná firma má na svědomí i neúspěšný přistávací modul Peregrine.

  Před demontáží vozítka VIPER ho NASA do čtvrtka 1. srpna bezplatně nabídne jako celek americkému průmyslu a mezinárodním partnerům. Pokud o něj nebude zájem, agentura ho rozebere a díly z něj využije pro jiné vesmírné projekty.

 • Miliarda za ucelenou kostru dinosaura. Stegosaurus Apex překonal aukční rekord

  18. červenec 2024
  Kostra dinosaura

  Kostra stegosaura se v New Yorku prodala za 44,6 milionů dolarů. To je v přepočtu přes miliardu korun. Informuje o tom agentura AP. Pozůstatky prehistorického ještěra s přezdívkou Apex staré až 161 milionů let jsou považovány za jednu z nejúplnějších fosilií dinosaura vůbec.

  Cena překonala odhady, které se pohybovali mezi 4 až 6 miliony dolarů. Částka převýšila i předchozí aukční rekord. Za pozůstatky tyranosaura rexe přezdívaného Stan zaplatil v roce 2020 zájemce 31,8 milionu dolarů.

  Agentura AP připomíná, že prodej dinosauřích zkamenělin vyvolává jistou frustraci mezi paleontology, kteří mají pocit, že exempláře patří do muzeí nebo výzkumných center. Ta si ale nemohou dovolit tak vysoké aukční ceny.

  Aukční síň Sotheby's uvedla, že anonymní kupec je Američan a hodlá fosilii zapůjčit některé z veřejných institucí v USA.

  Kostra býložravého dinosaura Apexe je vysoká 3,3 metru a na délku měří 8,2 metru. Podle aukční síně žil stegosaurus dost dlouho na to, aby se u něj projevily známky artritidy.

  Jeho pozůstatky objevili v roce 2022 na soukromém pozemku paleontologa Jasona Coopera poblíž města Dinosaur v americkém státě Colorado.

 • Výzkumníci získají přístup k datům Instagramu. Zjišťují dopad na psychické zdraví mladých

  18. červenec 2024
  Instagram

  Společnost Meta pomůže vědcům zkoumat, jestli sociální síť Instagram škodí duševnímu zdraví dospívajících. Informuje o tom web The Verge, podle kterého mateřská společnost Instagramu zpřístupňuje data výzkumníkům. Pilotní program byl spuštěn ve spolupráci s Center for Open Science (COS).

  Výzkumníci získají přístup k datům Instagramu až na šest měsíců. K dispozici budou informace o tom, kolik účtů teenager sleduje, jak intenzivně Instagram využívá, jaké má nastavení účtu a další. Společnost Meta ale upozorňuje, že neposkytne přístup k demografickým údajům uživatele ani k obsahům příspěvků, komentářů nebo zpráv.

  COS tvrdí, že analýza dat přímo od Instagramu by mohla „přispět k pochopení duševního zdraví v kombinaci s dalšími zdroji informací“, jako jsou průzkumy a jiné typy studií. „Rodiče, politici, akademici a technologické společnosti se zabývají otázkou, jak nejlépe podpořit vývoj mladých lidí, kteří se pohybují v online prostoru. Potřebujeme ale více údajů, abychom získali ucelený obraz,“ uvedl ve svém prohlášení Curtiss Cobb, viceprezident pro výzkum společnosti Meta.

  Vliv Instagramu na duševní zdraví dospívajících se už nějakou dobu řeší. V roce 2021 přišla whistleblowerka společnosti Facebook Frances Haugenová s řadou uniklých dokumentů, včetně interního výzkumu, který naznačoval, že „dospívající viní Instagram ze zvýšené míry úzkostných epizod a depresí“. Vědci později vyzvali společnost Meta, aby zpřístupnila svůj výzkum duševního zdraví.

  Instagram od té doby zavedl funkce, které mají děti před negativním vlivem aplikace chránit. Obavy ale přetrvávají. To vedlo k záplavě zákonů o ochraně dětí a k zákonů o ověřování věku v USA.

 • Tání polárního ledu mění tvar planety. Země „tloustne“ a prodlužuje se den

  17. červenec 2024
  Arktický ledovec

  Podle vědců je tento jev pozoruhodnou ukázkou toho, jak lidstvo svou činností proměňuje Zemi. Podobně jako přírodní procesy, ty ale probíhají miliardy let. Změna délky dne se sice pohybuje v řádu milisekund, ale to stačí na potenciální narušení mnoha procesů, které jsou závislé na přesném měření času. Výzkum publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences použil pozorování a počítačové rekonstrukce k posouzení vlivu tání ledu na délku dne. 

  Klimatická krize nepatrně prodlužuje den. Tání polárního ledu totiž pozměňuje tvar planety a zpomaluje rotaci Země. Jen malé změny přitom můžou narušit jak internetový provoz, tak finanční transakce a GPS. Závěry studie zveřejnil web The Guardian

  Délka dne se v průběhu geologického vývoje Země neustále prodlužuje v důsledku gravitačního vlivu Měsíce na oceány a pevninu planety. Tání grónského a antarktického ledovce kvůli globálnímu oteplování způsobenému lidskou činností způsobuje přerozdělování vody uložené ve vysokých zeměpisných šířkách do světových oceánů. To vede k většímu množství vody v mořích blíže k rovníku. Tím se Země stává oblejší, chcete-li, tlustší, a zpomaluje se tím její rotace. Den se tak prodlužuje.

  „Můžeme pozorovat vliv člověka na celý zemský systém,“ říká profesor Benedikt Soja z ETH Zurich ve Švýcarsku. „A to nejen lokálně. Opravdu zásadně měníme způsob, jakým se naše planeta pohybuje v prostoru a otáčí se,“ říká vědec.

  Měření času je založené na atomových hodinách, které jsou velmi přesné. Čas jednoho dne – jedné otáčky Země – se však mění v důsledku působení Měsíce a následných slapových jevů i některých dalších faktorů. Jde například o pomalý odraz zemské kůry po ústupu ledovců vytvořených v poslední době ledové.

  Tyto rozdíly je třeba zohlednit, říká Soja: „Všechna datová centra, která provozují internet, komunikaci a finanční transakce, jsou založena na přesném načasování.“ Přesný čas potřebujeme také pro navigaci, zejména pro družice a kosmické lodě.

 • Z peruánského kmene Mashco Piro jsou lidé na útěku. Těžaři vyhánějí původní obyvatele Amazonie

  17. červenec 2024
  dřevo, les, odlesňování, deforestace

  Organizace Survival International zveřejnila vzácné snímky domorodého kmene Mashco Piro z odlehlé peruánské Amazonie, který dříve zcela odmítal kontakt s civilizací. Na fotkách jsou zachyceny desítky lidí na břehu řeky blízko míst, kde působí těžařské společnosti. 

  Domorodce z Mashco Piro vyfotografovali na konci června na břehu řeky v oblasti Madre de Dios na jihovýchodě Peru nedaleko hranic s Brazílií. V posledních týdnech lidé z kmene častěji vycházejí z deštného pralesa a hledají potravu. Zřejmě se chystají kvůli přítomnosti dřevorubců odstěhovat pryč. O reakcích domorodých obyvatel kmene na těžbu dřeva píše například server ABC News.

  „Tyto neuvěřitelné snímky ukazují, že velké množství izolovaných Mashco Piro žije jen několik kilometrů od místa, kde se chystá těžba dřeva,“ uvedla ředitelka Survival International Caroline Pearceová. Více než 50 lidí z kmene Mashco Piro se v posledních dnech objevilo poblíž vesnice kmene Yine zvané Monte Salvado. Další skupina 17 lidí se objevila u nedaleké vesnice Puerto Nuevo, uvedla nevládní organizace, která hájí práva původních obyvatel.

  Mashco Piro, kteří obývají oblast mezi dvěma přírodními rezervacemi v Madre de Dios, se zpravidla mimo prales objevují zřídka a s Yine ani s nikým jiným příliš nekomunikují, uvádí Survival International. Na území obývaném kmenem Mashco Piro má několik společností koncese na těžbu dřeva. Jedna z firem, Canales Tahuamanu, tady vybudovala podle organizace Survival International více než 200 km silnic, po kterých těžební vozy jezdí.

  Podle peruánské vlády místní obyvatelé nahlásili, že viděli lidi z kmene Mashco Piro na řece Las Piedras. Mashco Piro byli spatřeni také za hranicemi v Brazílii, uvedl Rosa Padilha z Misionářské rady brazilských katolických biskupů ve státě Acre. „Utíkají před dřevorubci na peruánské straně,“ řekl. „Jsou to lidé, kteří nemají klid, protože jsou stále na útěku,“ dodal.

 • Číňan pašoval v kalhotách stovku živých hadů. Celníci ho chytili

  17. červenec 2024
  letiště, lidé, kontrola, bezpečnost

  Víc než sto živých hadů různých druhů se snažil propašovat cestující na trase z Hongkongu do hraničního města Šen-čen. Měl je schované v kalhotách. 

  Celníci v prohlášení uvádějí, že zabavili 104 hadů včetně užovek mléčných a užovek kukuřičných, z nichž mnohé jsou v pevninské Číně nepůvodními druhy. Při kontrole celníci našli v kapsách kalhot, které měl cestující na sobě, šest plátěných stahovacích sáčků. Ty byly zalepené páskou.O incidentu informuje The Guardian.

  „Po otevření byli v každém sáčku živí hadi nejrůznějších tvarů, velikostí a barev,“ píše celní správa. Doprovodné video pak ukázalo dva pohraničníky, jak nahlížejí do průhledných plastových pytlů naplněných svíjejícími se červenými, růžovými a bílými hady.

  Čína je jedním z největších světových center obchodu se zvířaty. Jde o velmi výnosný obchod. Čínské úřady přiznávají, že ročně se v něm protočí více než 70 miliard amerických dolarů. Nejčastěji se jedná o maso krys, hadů a netopýrů. Tyto druhy masa jsou přitom na trhu mnohdy dražší než kuřecí a vepřové. Nejde přitom jenom o prodej masa a vnitřností, ale i o byznys spojený s tradiční čínskou medicínou. Ta využívá různé části těl volně žijících zvířat.

  Divoká zvířata k čínskému jídelníčku a medicíně patří už tisíce let. Úřady ale v poslední době nezákonný obchod potlačují. Nejde jen o maso, ale také o drastický způsob, kterým lidé zvířata zabíjejí. Zákony o biologické bezpečnosti a kontrole nemocí v zemi navíc zakazují dovoz nepůvodních druhů zvířat bez povolení.