Novinářská fotografie vždy bývala spíše přehlížena, změnit to má také nová publikace Aleny Lábové

Česká novinářská fotografie 1945-1989 autorky Aleny Lábové
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Česká novinářská fotografie 1945-1989 autorky Aleny Lábové

„Česká fotografie je sama o sobě ve světe fenomén a její historie je docela důkladně zpracována. V rámci tohoto dějinného mapování bývala novinářská fotografie obvykle přehlížena. Je to dáno tím, že jde primárně o řemeslnou a užitou fotografii, která nenese tolik estetických kvalit jako fotografie umělecká nebo výtvarná. O fotožurnalistech příliš informací nebylo,“ popisuje důvod vzniku nové publikace docent Filip Láb, vedoucí Katedry žurnalistiky Univerzity Karlovy.

Česká novinářská fotografie 1945–1989 je první souhrnná publikace, která mapuje tuzemský fotožurnalismus poválečného období. Fotografka a pedagožka Alena Lábová na ní pracovala bezmála 10 let a výsledná podoba čítá okolo 600 stran. Jedná se především o teoretickou a historickou knihu, která vznikla díky mnohaletému procházení archivních materiálů a rozhovorů s fotografy či pamětníky.

Kniha je koncipována do 5 obsáhlých kapitol, které reflektují vývoj tehdejší společnosti. Autorka se v obrazové části publikace zaměřuje zejména na způsob, jakým dobová média zacházela s obrazovým materiálem. K vidění jsou tedy celé dvoustrany z různých časopisů nebo titulní stránky novin.

„Pokud se chcete orientovat v moderní české fotožurnalistice, tak je dobré se podívat na archiv soutěže Czech Press Photo, která je vlastně takovým novodobým archivem nejen událostí, ale i autorů a fotografií za uplynulé čtvrtstoletí,“ doplňuje informace k současné novinářské fotografii Filip Láb.

Jakou roli sehrál u novinářské fotografie technologický vývoj? Poslechněte si celý rozhovor s docentem Filipem Lábem z Katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.