Občanská angažovanost u mladých Romů a Romek roste. Se zlepšením pomáhá také iniciativa Buď slyšet

10. říjen 2024

„Mnoho našich vrstevníků se cítí odpojeno od politického systému. Někdy ani nevědí, jak funguje. Pro někoho je to příliš složité. A tak si řeknou, že nebudou volit vůbec. Objevují se názory, že jeden hlas nic nezmění. Nemají motivaci jít volit. A my si myslíme, že takto by to být nemělo. Snažíme se motivovat mladé lidi, aby šli k volbám a jejich hlas byl vyslyšen,” říká Ondrej Radič z iniciativy Buď slyšet.

Cena Gratias Tibi je ocenění za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Do letošního finále se dostala také iniciativa Buď slyšet, která nabádá ke zvýšení občanské angažovanosti nejen romské menšiny. V minulosti informovala o komunálních a prezidentských volbách nebo volbách do Evropského parlamentu.

V Buď slyšet se zaměřují především na mladé Romy a Romky, a právě proto volí jako cestu komunikace sociální sítě. Informace nabízí skrz infografiky, video rozhovory s politiky a političkami nebo online workshopy.

Dá se aktuálně mluvit o očekáváních či obavách romské menšiny v Česku? „Mladí Romové a Romky by ocenili zastoupení v Parlamentu nebo Senátu. To si myslím, že u nás velmi chybí. Když to porovnám se Slovenskem, tam je situace lepší. Je tam více zástupců v Národní radě. O tom v Česku zatím hovořit nemůžeme,” uzavírá Radič.

Jak se zapojit do iniciativy Buď slyšet? A jaké jsou výhledy projektu do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor s Ondrejem Radičem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.