IT je obor pro holky. S rekvalifikací a mentoringem žen pomáhá komunita ReactGirls

17. říjen 2024

„Na internetu existují různé volně dohledatelné statistiky. Obecně se ale uvádí, že v Evropě je průměrně 20 % žen v IT. U nás v Česku je to jen 11 %. Jsme tak na pomyslném chvostu,“ říká CEO projektu ReactGirls Zuzana Vlachovská. „Problém vidím už v začátcích. My se s tím snažíme bojovat i skrze vládní aktivity, jako je projekt IT je pro holky!, ve kterém vysíláme kolegyně do středních škol, aby motivovaly holky ke studiu IT,“ dodává Vlachovská.

ReactGirls je komunita, která pomáhá ženám v jejich cestě do IT světa. Snaží se motivovat, dodávat odvahu a propojovat zájemkyně o programování s profesionálstvem v oboru. Ženám nabízí studijní akademii, workshopy na aktuální témata ze světa IT, webináře, odborný mentoring nebo osobní meetupy.

„Mentoring děláme jednou za rok. Je to tříměsíční program, kde ve dvojici propojíme jednoho zkušeného programátora či programátorku s jednou účastnicí. Během těchto tří měsíců pracuje mentoringová dvojice na nějakém projektu. Projekt si vybírá sama účastnice a pak má k ruce zkušenou pomoc. Setkání jsou minimálně jednou týdně na 90 minut,“ popisuje jednu z hlavních služeb komunity Vlachovská.

Je obor IT vhodný pro ženy na mateřské dovolené? A jaké plány má projekt ReactGirls do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor se Zuzanou Vlachovskou.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.