IT je obor pro holky. S rekvalifikací a mentoringem žen pomáhá komunita ReactGirls
„Na internetu existují různé volně dohledatelné statistiky. Obecně se ale uvádí, že v Evropě je průměrně 20 % žen v IT. U nás v Česku je to jen 11 %. Jsme tak na pomyslném chvostu,“ říká CEO projektu ReactGirls Zuzana Vlachovská. „Problém vidím už v začátcích. My se s tím snažíme bojovat i skrze vládní aktivity, jako je projekt IT je pro holky!, ve kterém vysíláme kolegyně do středních škol, aby motivovaly holky ke studiu IT,“ dodává Vlachovská.
ReactGirls je komunita, která pomáhá ženám v jejich cestě do IT světa. Snaží se motivovat, dodávat odvahu a propojovat zájemkyně o programování s profesionálstvem v oboru. Ženám nabízí studijní akademii, workshopy na aktuální témata ze světa IT, webináře, odborný mentoring nebo osobní meetupy.
„Mentoring děláme jednou za rok. Je to tříměsíční program, kde ve dvojici propojíme jednoho zkušeného programátora či programátorku s jednou účastnicí. Během těchto tří měsíců pracuje mentoringová dvojice na nějakém projektu. Projekt si vybírá sama účastnice a pak má k ruce zkušenou pomoc. Setkání jsou minimálně jednou týdně na 90 minut,“ popisuje jednu z hlavních služeb komunity Vlachovská.
Je obor IT vhodný pro ženy na mateřské dovolené? A jaké plány má projekt ReactGirls do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor se Zuzanou Vlachovskou.
Související
-
Občanská angažovanost u mladých Romů a Romek roste. Se zlepšením pomáhá také iniciativa Buď slyšet
„Mnoho vrstevníků se cítí odpojeno od politického systému. Někdy nevědí, jak funguje. Pro někoho je to složité. A tak si řeknou, že nebudou volit vůbec,“ říká Ondrej Radič.
-
Umění ve veřejném prostoru může překvapit i znejistit. Pozornost mu věnuje podcast Umění pro město
Podcast Umění pro město vychází z aktivit stejnojmenného programu Galerie hlavního města Prahy, který podporuje současné umění ve veřejném prostoru.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka