Od ticha ke zvuku

Tak se jmenovala hlasová dílna, jejíž závěrečnou fázi Zuzka s Ivankou navštívily. Poté, co vyslechly společný zpěv všech zúčastněných, se jim nechtělo věřit, že někteří účastníci dílny do té doby nikdy pořádně nezpívali. Organizátorka akce, zpěvačka Ridina Ahmed, zkrátka umí zázraky. I zarytému nezpěvákovi ukáže schůdnou cestu, jak s hlasem pracovat a nemít u toho trému ani špatný pocit.

Za naše obavy, že neumíme zpívat, může dle jejich slov zřejmě konzervativní pojetí hudební výchovy ve škole. Vzpomeňte si sami, kolika vašim spolužákům říkala paní učitelka "aby snad ani raději nezpívali". A tyto traumata z dětství si mnoho z nás v sobě nese dodnes, zpíváme si maximálně potají ve sprše a i tam se bojíme, aby nás nikdo neslyšel. A to je škoda, protože dle slov Ridiny Ahmed může zpívat úplně každý.

00825264.jpeg

Více o skrytých možnostech našeho hlasu a o nezanedbatelné roli zpívání v našem životě zaznělo v dalším dílu pořadu S mikrofonem na točenou.

autoři: Susana , Ivana Veselková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.