Opakujte stále dětem: Lupénka není nakažlivá!
A proto není jediný důvod obávat se kontaktu s kamarádem nebo spolužákem s lupénkou.
Samy takto nemocné děti mají spoustu problémů a komplikací nejen s projevy psoriázy neboli lupénky, ale hlavně se svojí psychikou. S touto diagnózou si připadají „prašivé“, méněcenné a ošklivé, což často vede k depresivnímu chování. A to není všechno, s čím se musí nebo budou muset potýkat. Onemocnění jim může v dospělosti ovlivnit partnerský i pracovní život a navíc mají větší sklony k infarktu a onemocnění kloubů.
Ale pozor! Vzhledem k tomu, že psoriáza neboli lupénka je kožní neinfekční onemocnění postihující především kůži (ale i nehty a klouby) a vzniká na základě dědičného sklonu k odchylkám imunitního systému a kůže, může se objevit prakticky u kohokoli a v kterémkoli věku. Nejčastěji však v pubertě anebo mezi 40.–50. rokem života.
Podle Prof. Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. Lékařské Fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a místopředsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, zatím neumíme lupénku zcela vyléčit, ale včasnou a vhodnou léčbou se dá dostat pod kontrolu.
Jaké jsou jiné příčiny vzniku lupénky, projevy a druhy léčby, popisuje Prof. Arenberger v následujícím audiu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.