Osobnost českého horolezectví: Adam Ondra
Za pár dní mu bude 18 let, říká o něm kalendář. „Mimozemšťan, úplně jiná výkonnostní třída,“ říkají o něm jiní lezci. Adam Ondra totiž kraluje nejen českému lezení. Svým „flash“ stylem, rychlým a lehkým lezením, si celkem pravidelně připisuje na své konto lezecké cesty, které jsou pro jiné těžko dostižným cílem.
S Adamem jsme v rozhovoru v Casablance probrali jeho začátky a jeho cestu k lezení, přezdívku Dipsy, sytém tréninku, nejcennější „úlovky“ a cenné tituly, „rodný“ Moravský Kras, expediční výjezdy za lezením např. na Madagaskar (vylezena cesta Tough Enough aj.), oblíbené disciplíny (Adam se koncentruje na skalní jedno- i vícedélkové lezení, expedice do ledu a vysokohorská prostředí nechává stranou) ale také to, jestli mu lezení přináší v životě nějaká omezení a jak to všechno zvládá skloubit se školou.
Adamův lezecký deníček je na serveru Lezec.cz.
Adam Ondra se narodil 5. února 1993 v Brně. Díky rodičům se již v dětství často dostal do skal. V šesti letech začal lézt naplno a známí začali Adamovým rodičům doporučovat, aby kluka přihlásili na nějaké závody. Již ve třinácti letech se přelezem cesty o obtížnosti 9a (11 UIAA) zařazuje mezi nejlepší světové lezce a poutá pozornost lezců z celého světa. Na juniorské závodní scéně Adam od svých 11 do 16 let nemá konkurenci, je trojnásobným juniorským mistrem světa. V roce 2009 může konečně závodit s dospělými. Ve svém prvním závodě, na MS v Číně, získává trochu smolné 2. místo. Chuť si spravuje ve Světovém Poháru v lezení na obtížnost 2009, který vyhrává. Totéž opakuje v roce 2010 vítězstvím ve SP v boulderingu... O Adamových výkonech se připravuje film.
Casabanca na Facebooku.
Podívejte se na některé z mnoha ukázek Adamova lezení:
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.