Paměť národa ve vašem mobilu

3. květen 2012

V internetovém archivu Paměť národa, který založily sdružení Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů, najdete dva a půl tisíce příběhů, hlavně z války a z období komunistické totality.

„My pořád přemýšlíme, jak příběhy z té sbírky, kterou máme a která je skutečně rozsáhlá – obsahuje přes 11.000 fotografií a 30.000 hodin audionahrávek rozhovorů s pamětníky – jak tohle obrovské množství příběhů přenášet, zveřejňovat, jak je vyprávět dál,“ říká výkonný ředitel sdružení Post Bellum Jan Palouček.

Kromě pořádání výstav a vydávání publikací tak sdružení na začátku května dalo uživatelům tzv. chytrých telefonů k dispozici ke stažení zdarma novou aplikaci Paměť národa, zatím v pilotní verzi. Její pomocí je možné příběhy pamětníků vyprávět přímo na místech, kde se staly: „A k tomu je mobil skvělým nástrojem, který si člověk stále nosí v kapse. Ve chvíli, kdy je někde v terénu, může se do naší aplikace podívat, zjistit, které ‚body paměti' jsou mu nejblíž, navštívit je a přímo v tom konkrétním místě se s příběhem seznámit.“ K tomu slouží fotografie, texty, ale hlavně zvukové ukázky. „Snažíme se ty příběhy vyprávět skrze mobilní aplikaci podobně, jako když jedete na výlet a potkáte někde na vesnické návsi staříka, který vám začne vyprávět, co se v té vesnici odehrálo. Pokud podobného staříka nepotkáte, můžete vytáhnout z kapsy mobil a zjistíte, že tam takových příběhů a takových staříků máte desítky,“ vysvětluje Palouček.

02621025.png

Zkušební verze aplikace Paměť národa zatím obsahuje pouze patnáct příběhů, ale další budou přibývat. Do konce roku 2012 mají být „bodů paměti“ tři stovky, v následujících letech řádově tisíce. „Budoucnost té aplikace je v tom, že samotní uživatelé budou ty body zakládat, přes náš redakční a editační systém je umísťovat do mapy podobně jako funguje třeba wikipedie,“ říká Jan Palouček a dodává, že cílem je i vytvoření malé sociální sítě uživatelů aplikace.

Odkazy:
Ukázka aplikace a odkazy na stažení: aplikace.pametnaroda.cz
Archiv Paměť národa: www.pametnaroda.cz
Sdružení Post Bellum: http://www.postbellum.cz

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.