Paralelní zkušenosti: uměním proti předsudkům

8. září 2010

I v dnešní osvícené době se psychiatrie a její pacienti potýkají ze strany české veřejnosti s mnoha předsudky. Mezinárodní putovní projekt Paralelní zkušenosti reflektuje problém sociálního vyloučení lidí trpících psychickými poruchami skrze současné umění.

O Paralelních zkušenostech ale i o schizofrenii nebo o současných problémech české psychiatrie přišli do Klystýru pohovořit Radka Prošková a docent Jan Vevera.

Projekt Paralelní zkušenosti proběhne v Psychiatrické klinice VFN a 1.LF UK ve dnech 13. – 18.září, poté se projekt přesune do sousedních států. Součástí projektu je výstavu obrazů, jejichž autory jsou duševně nemocní. Ojedinělou záležitostí je i videoinstalace pro jednoho diváka, s jejíž pomocí se alespoň na pár minut přiblížíte pocitům člověka, který trpí schizofrenií. O této nemoci mezi veřejností panují četné mýty, které se alespoň částečně v Klystýru pokusil vyvrátit docent Vevera. Nalákat k poslechu aktuálního Klystýru by vás snad mohl i fakt, že dle slov docenta Vevery se s psychiatrickou péčí ve svém životě někdy potká až 20% z nás.

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.