Pavel Koutecký: svědek proměny
13. dubna je to přesně pět let, kdy zemřel významný dokumentarista Pavel Koutecký. Zabil se pádem při natáčení na staveništi přestavované výškové budovy v Praze na Pankráci. Za kariérou tohoto filmařského solitéra se ohlédneme s Robertem Candrou.
Svůj nejslavnější snímek Občan Havel, na který shromažďoval materiál třináct let, už Pavel Koutecký nedokončil. Práci po jeho náhlém úmrtí v roce 2006 dotáhl do konce režisér Miroslav Janek. Proměna společnosti po listopadu 1989 byla jedním z témat, která Koutecký ve své tvorbě sledoval soustavně, například ve filmech Zánik Československa v parlamentu nebo krátkometrážních Oj, to byl boj a ÓÓÓ, my se máme.
Koutecký vystudoval pražskou FAMU v roce 1982, později absolvoval studijní pobyty na National Film and Television School v anglickém Beaconsfieldu. V osmdesátých letech pracoval ve videostudiu ČVUT, v devadesátých pro Krátký film Praha, byl také pedagogem na domovské FAMU. Spolupracoval s Asociací Film & Sociologie, v rámci které vytvořil několik časosběrných dokumentů. Mezi jeho nejvýznamnější dlouhodobé projekty patří (vedle známého Občana Havla) cykly o proměnách Pražského hradu nebo Hledači pevného bodu, v němž roky sledoval osudy čtyř aktérů listopadového dění z roku 1989. Cyklus loni dokončil Jan Šikl pod názvem Evoluce 4 z revoluce. Přestože se věnoval především dokumentu, vyzkoušel si Koutecký i animovanou tvorbu a různé multimediální projekty. S Janem Burianem spolupracoval na sérii cestopisů a je také autorem řady filmových portrétů. Většinu z několika desítek svých filmů natočil v tandemu s kameramanem Stanem Slušným.
13. dubna 2006 se vydal na vlastní pěst (tedy bez štábu a produkce) na staveniště pankráckého mrakodrapu, aby nepozorovaně natáčel mladíka, který po podobných stavbách šplhá. Při filmování pak spadl do šachty a zabil se. Český dokument tak přišel o talentovaného a všestranného filmaře, jehož díla byla mnohokrát oceněna u nás i v zahraničí. Na jeho počest se od roku 2007 nejlepším dokumentaristům uděluje Cena Pavla Kouteckého.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.