Poté, co člena produkčního týmu Narcos našli mrtvého, vychází najevo, že Escobarův bratr tvůrce vydírá

20. září 2017

Hranice mezi světem filmu a realitou se začíná nebezpečně stírat. Bratr Pabla Escobara tvůrcům Narcos vzkázal, že by si měli pořídit ochranku.

Úspěšný seriál probral život Escobara ze všech stran, není divu, že se to jednasedmdesátiletému bratrovi Robertu De Jesus Escobarovi, který byl Pablovou pravou rukou a měl na starosti zejména zabijáky drogového kartelu, nelíbí. Před několika dny byl lokační skaut seriálu nalezený mrtvý ve svém autě v odlehlé oblasti San Bartolo Actopan, která v Mexiku platí za místo s nejvyšší kriminalitou. Robertu Escobarovi jde ale prý o peníze. S Netflixem je už roky ve sporu kvůli autorským právům. „Nemyslím si, že nějaký Narcos bude existovat, pokud se mnou nebudou mluvit. Pokud chcete točit, musíte platit. Oni si ale natáčejí bez placení. Nejsem žádná opice v cirkuse, nepracuji za jednodolarovky. V 90. letech jsme dokázali vydělávat miliardu dolarů týdně. Takže teď, když peníze rostou na stromě Netflixu, by měli okamžitě zaplatit,“ vzkázal R. Escobar Netflixu skrze portál Newsweek. Tím ale jeho výhrůžky nekončí. Bratr slavnějšího Pablita se nechal slyšet, že se američtí filmaři příliš zajímají o svět zločinu, a že „pokud mají rozum, tak zbraně potřebovat nebudou, pokud ne, tak budou muset“. Po Netflixu chce miliardu dolarů, protože podle The Hollywood Reporter některá fakta z historie kartelu uvedli nepřesně. Spor se vede i na další rovině. Netflix vlastní práva na název Narcos, který pochází ze španělského narcotraficantes čili překupníci drog, Escobar se ale ozval s tím, že pojem Narcos patří jemu, protože ho použil v roce 1986.

autor: Karolína Tomašková
Spustit audio
  • Francie podpoří kabarety a kankán, podle vlády jsou důležitou součástí kultury

    24. leden 2025
    Moulin Rouge

    Kabaret a tanec kankán dostanou ve Francii státní finanční podporu. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Podle ministryně Rachidy Dati chce resort uznat kabaret jako důležitou součást zábavního průmyslu, který si zaslouží ochranu. Kankán by navíc mohl být brzy zapsán na francouzský seznam nehmotného kulturního dědictví.

    Podle ministerstva kabaret symbolizuje francouzskou kulturu a svobodu. Server Euronews napsal, že ministryně opatření oznámila v pařížském Moulin Rouge, který je pravděpodobně nejznámějším kabaretem na světě a místem, kde se zrodil tanec kankán.

    Většina kabaretů je ale rozeseta po celé Francii včetně vesnic, kde poskytují kulturní vyžití místním obyvatelům. Často jsou podle ministerstva také důležitou součástí LGBTQ+ komunity.

    Ministerstvo plánuje do kabaretů investovat 475 tisíc euro, tedy skoro 12 milionu korun. Podle ministryně to podpoří kreativitu, zviditelní kabaretovou kulturu a zvýší prestiž.

    Ve Francii je asi 200 kabaretů, které poskytují pět tisíc pracovních míst. Asi 1 600 z nich tvoří vystupující. Ročně francouzské kabarety navštíví asi 2,7 milionu diváků, což je zábavní průmysl s celkovým obratem 225 milionů eur, to je více než pět a půl miliardy korun.

  • Brit je Brat. Charli XCX ovládla nominace na hudební ceny Brit Awards

    24. leden 2025
    Charli XCX

    Britská zpěvačka Charli XCX ovládla nominace na britské hudební ceny Brit Awards. Získat může až pět sošek včetně té za nejlepší album, kterým se může stát její loňská nahrávka Brat.

    Její šestá studiovka vyšla v červnu a rychle se stala kulturním fenoménem. Prožít „brat summer“ znamenalo chovat se nezávazně, bavit se a snídat hranolky z fastfoodu po protančené noci. Slovník Collins označil „brat“ slovem roku a zelený vizuál spojený s přebalem desky využila v kampani i demokratická kandidátka na americkou prezidentku Kamala Harris, připomíná BBC.

    Charli XCX si kromě sošky za nejlepší album může odnést i cenu za umělkyni roku, nejlepší popovou a taneční nahrávku a píseň roku, na kterou je nominovaný duet s Billie Eilish nazvaný Guess.

    Druhou umělkyní s nejvíce nominacemi je letos britská zpěvačka Dua Lipa, která může získat čtyři ocenění. Comeback zažívá britská skupina The Cure, která získala první nominaci po třiceti letech. Jejich deska Songs of a Lost World je nominovaná na album roku. Skupina si může odnést i cenu za skupinu roku a nejlepší alternativní počin. Poprvé od roku 1977 jsou nominovaní i Beatles, a to s písní Now And Then. Skladbu v roce 1978 napsal John Lennon, ale po čtyřech dekádách ji dokončili až Paul McCartney a Ringo Star.

  • Kvůli rekordnímu suchu loni požáry v Brazílii sežehly území o velikosti Itálie

    24. leden 2025
    Požáry Brazílie

    Požáry v Brazílii loni pohltily území o rozloze Apeninského poloostrova. Ohně sežehly 30,86 milionu hektarů půdy, to je nárůst o skoro 80 procent oproti roku 2023. Jihoamerickou zemi loni sužovalo jedno z největších such v historii. Informoval o tom projekt Fire Monitor.

    Nejvíce se požáry šířily v lesních porostech, na loukách a pastvinách. Vůbec nejpostiženější byl podle britského Guardianu amazonský stát Pará. V jeho hlavním městě Belém se bude v listopadu konat klimatická konference OSN COP 30. Plocha zasažená požáry v Pará představuje téměř čtvrtinu z celkově zasažené plochy na území Brazílie.

    Na šíření požárů mělo loni vliv rekordní sucho. Podle odborníků k tomu přispěl klimatický jev El Niño. K šíření ohňů přispěla i zemědělská činnost, zejména vypalování pastvin a odlesňování s cílem získat další zemědělskou půdu.

    Úřady varovaly, že za některými požáry stojí žhářství. Lidé ohně zakládají jako odvetu za to, že se země snaží odlesňování a nelegální těžbu dřeva potlačovat. V roce 2019 policie vyšetřovala více než sto takových případů.

    Projekt Fire Monitor v roce 2019 spustila iniciativa MapBiomas, která sdružuje nevládní organizace, univerzity a technologické společnosti za účelem monitorování ekosystémů v Brazílii.

  • Varšava opraví ruský „špionážní“ komplex a vytvoří v něm městské byty

    23. leden 2025
    Szpiegowa

    Vedení Varšavy rozhodlo, že zrekonstruuje bývalý ruský diplomatický areál. Jeho část přemění na byty pro „zástupce profesí, které jsou pro fungování města obzvlášť důležité.“

    Komplex byl vybudován Sověty v 70. letech 20. století. Místní obyvatelé ho začali nazývat Spyville“ (Szpiegowo) kvůli tvrzení, že jej i po roce 1989 využívala ruská rozvědka. V 80. letech 20. století byl Spyville uzavřeným sídlištěm ve Varšavě s vlastním kinem, knihovnou a kadeřnictvím. Komplex byl často označován jako „město ve městě“. Informuje server Notes from Poland. Informuje o tom server Notes from Poland.

    Polské úřady celý komplex zabavily v dubnu 2022 po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu. Doufaly, že jej poté předají ukrajinské komunitě. Tento záměr ale nakonec nerealizovali kvůli špatnému stavu budovy. Primátor Varšavy a kandidát prezidenta Rafał Trzaskowski společně s Mariuszem Frankowskim, hejtmanem Mazovského vojvodství, oznámili, že Varšava oficiálně převzala vlastnická práva ke komplexu. Město teď budovu zrekonstruuje a vybuduje v ní byty pro státní zaměstnance.

    Varšava odhaduje, že rekonstrukce bude stát nejméně 100 milionů zlotých (přibližně 530 milionů korun). Doufá, že získá prostředky od Národní rozvojové banky (BGK), která má na starosti mimo jiné podporu iniciativ v oblasti bydlení.

  • Lidé v USA prodávají staré telefony s nainstalovaným TikTokem za stovky tisíc korun

    23. leden 2025
    TikTok

    Někteří lidé ve Spojených státech začali prodávat své staré telefony s nainstalovaným TikTokem za tisíce dolarů. Reagují tak na to, že sociální síť zmizela z obchodů Applu i Google. Není totiž jasné, kdy se TikTok do obchodů vrátí. A to i přesto, že nový americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz k odložení prosazení zákazu.

    Uživatel eBay v Ruskinu na Floridě nabízí iPhone 15 Pro Max „With TikTok“ za přibližně 220 000 korun nebo nejlepší nabídku. Podle webových stránek bylo zařízení za posledních 24 hodin zobrazeno více než 1 800krát. Jiní uživatelé eBay uvedli iPhony s nainstalovaným TikTokem za ceny v přepočtu od 11 tisíc až do 550 tisíc korun v závislosti na modelu a stavu. Nabídka za 550 tisíc korun od prodejce z Whittieru v Severní Karolíně se týká iPhonu 16 Pro Max s „TIKTOK INSTALLED“. Informuje o tom server USA News Today.

    Přestože Trump podepsal odložení zákazu TikToku ve Spojených státech, není jasné, kdy by se aplikace mohla do obchodů vrátit. Americký prezident teď společnosti ByDance nabídl, že by mohly 50 % aplikace vlastnit Spojené státy. Otevřený je taky možnosti, že by TikTok koupil generální ředitel společností Tesla a SpaceX Elon Musk, nebo spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison. Pokud některý z miliardářů aplikaci koupí, mohlo by to urychlit její návrat do obchodů s aplikacemi.

    Krom nařízení o TikToku Trump podepsal i několik dalších exekutivních příkazů. Jedním z dokumentů například stvrdil dříve avizované odstoupení USA od Pařížské dohody o klimatu. Další zrušily programy na podporu rozmanitosti, rovnosti a začlenění a nařizují federálním úřadům uznávat pouze dvě pohlaví.

  • Personál zapomněl kočku v letadle. Ta uskutečnila tři lety během 24 hodin

    23. leden 2025
    Letadlo, letiště, vzlet

    Kočka absolvovala tři lety mezi Novým Zélandem a Austrálií během pouhých 24 hodin. Personál ji totiž zapomněl v letadle, které už zase letělo zpátky. Kočce se nic nestalo, jen zhubla.

    Osmiletá mainská mývalí kočka jménem Mittens se 13. ledna se svou rodinou stěhovala z Nového Zélandu do nového domova v australském městě Melbourne. Majitelka Margo Neas údajně čekala tři hodiny na vložení Mittens z nákladového prostoru letadla. Kočka ale nikdy nepřijela. Personál jí potom oznámil, že se letadlo vrátilo na Nový Zéland a že Mittens je stále na palubě. Informuje o tom agentura AP a server BBC.

    Zpáteční cesta trvá asi 7,5 hodiny. Pilota letadla o přítomnosti kočky už během zpátečního letu zaměstnanci informovali. Zapnul jí tedy aspoň topení v nákladovém prostoru, aby se Mittens cítila pohodlně. Poté, co kočka doletěla do Christchurchu, naložil ji personál znovu do letadla, které mířilo zase do Melbourne.

    Kočce se naštěstí nic nestalo – krom toho, že zhubla. „Úplně mi vběhla do náruče, přitulila se a mazlila se víc, než kdykoli předtím“ řekla Neas. Společnost Air New Zealand se omluvila za způsobené utrpení a uhradí veškeré náklady spojené s cestou kočky.

  • Irák schválil zákon, který pomůže legalizovat sňatky dětí. Konzervativci tak „omezují vliv Západu“

    22. leden 2025
    Na náměstí Tahrír v Bagdádu demonstrovalo proti navrhovanému zákonu, který povoluje sňatky nezletilých žen, mnoho lidí

    V Iráku tento týden parlament schválil tři rozporuplné zákony, včetně změn zákona o osobním statusu, které podle odpůrců ve skutečnosti legalizují sňatky dětí.

    Zasedání skončilo chaosem a obviněními z procedurálních porušení. „Polovina zákonodárců přítomných na zasedání nehlasovala, čímž byla porušena podmínka pro platnost hlasování,“ uvedl pod zárukou anonymity jeden z parlamentních úředníků. Zastánci změn, především konzervativní šíitští zákonodárci, je obhajují jako prostředek k přizpůsobení práva islámským principům a omezení vlivu Západu na iráckou kulturu.

    Změny dávají islámským soudům větší pravomoci v rodinných záležitostech, včetně manželství, rozvodů a dědictví. Podle aktivistů to podkopává irácký zákon o osobním statusu z roku 1959, který sjednotil rodinné právo a zajistil ochranu žen, píše agentura AP.

    Irácký zákon v současné době stanovuje ve většině případů minimální věk 18 let pro uzavření manželství. Nově schválené změny by umožnily duchovním rozhodovat podle jejich výkladu islámského práva. Tedy třeba i interpretaci dovolující sňatky dívek v raném věku nebo již od 9 let podle islámské právní školy džafarí. Tu v Iráku vyznává mnoho šíitských náboženských autorit.

    Intisar al-Mayali, aktivistka za lidská práva a členka Irácké ženské ligy, uvedla, že přijetí změn zákona o občanském statusu zanechá katastrofální dopady na práva žen a dívek. Sňatky dívek v raném věku porušují dětská práva na život a narušují ochranné mechanismy pro rozvody, opatrovnictví a dědictví pro ženy.

  • Šavlozubí tygři dojeli na svoje zuby. Byly až metr dlouhé a vražedné, ale taky křehké, tvrdí vědkyně

    22. leden 2025
    Kostra šavlozubého tygra

    Dlouhé špičáky šavlozubých kočkovitých šelem (Machairodontinae) byly téměř dokonalým nástrojem, který z dnes vyhynulých zvířat kdysi dělal obávané zabijáky. Vědci se ale domnívají, že právě ostrý nástroj k lovu mohl nakonec zapříčinit pád těchto predátorů, kterým se lidově říká šavlozubí tygři.

    U savců se výrazné zuby vyvinuly vícekrát, zejména u šavlozubé kočky rodu Smilodon, která měla špičáky dlouhé téměř jeden metr. Ačkoli se jednalo o ultimátní zbraň, měla svou slabinu, uvádí server NPR. „U některých zvířat byly tyto extrémně protáhlé špičáky opravdu ostré, ale pravděpodobně byly také velmi náchylné ke zlomení,“ říká paleontoložka Emily Rayfield z Bristolské univerzity.

    Rayfield a její kolegové v časopise Current Biology uvádějí, že šavlové zuby se sice staly nejlepším možným způsobem k přemožení kořisti, cenou za úlovek ale byla jejich odolnost. K tomuto závěru výzkumný tým dospěl po analýze téměř 100 velmi ostrých i velmi pevných špičáků šavlozubých koček, sněžných levhartů, rosomáků a medvědů pand. Nejprve testovali odolnost každého zubu pomocí stejného druhu počítačového modelování, jaké používají inženýři k testování pevnosti různých materiálů.

    Následně tým vědců vytvořil 3D model každého zubu z nerezové oceli, který se pak „zakousl“ do gelu. To jim umožnilo změřit sílu potřebnou pro každé kousnutí. Ukázalo se, že šavlové zuby se z hlediska průraznosti extrémně roztahují.

    „Všechny se vyvíjely směrem k tomuto tvaru, díky němuž byly opravdu dobré v prorážení, ale asi jen do té míry, aby odolaly zlomení. Jakékoli zvýšení odolnosti proti proražení by znamenalo, že by se jejich výkonnost během skousnutí zhoršila,“ vysvětluje Rayfield. Paleontoložka se dále domnívá, že se vzhledem k této relativní slabosti takové šelmy pravděpodobně zaměřovaly na měkké tkáně. Byly tedy sice svého času nebezpečnými predátory, podle odborníků ale mohla jejich specializace způsobit jejich vymření.

    „Výsledky nás přiměly přemýšlet o tom, zda tito predátoři skutečně nedosáhli jakéhosi vrcholu výkonnosti a v momentě, kdy nastala změna prostředí nebo se na scéně objevili noví predátoři jako třeba člověk, se tato zvířata zkrátka nedokázala přizpůsobit a změnit,“ říká paleontoložka.

  • Stránka nenalezena. Trumpova administrativa shodila web Bílého domu ve španělštině

    22. leden 2025
    Španělskojazyčná verze webu Bílého domu

    Nová americká administrativa pozastavila španělskojazyčnou verzi oficiálních internetových stránek Bílého domu. Neplatný link momentálně odkazuje na domovskou stránku s videomontáží prezidenta Donalda Trumpa.

    Kromě španělské verze webu Bílého domu zmizel i španělskojazyčný profil prezidentova washingtonského sídla @LaCasaBlanca ze sociální sítě X. Hispánské skupiny a organizace vyjádřily svou frustraci a někteří tyto kroky označili za nedostatečnou snahu nové administrativy udržovat komunikaci s latinskoamerickou komunitou, která zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi pomohla se znovu dostat do prezidentského úřadu, píše web AP. Španělské verze dalších vládních institucí, jako je ministerstvo práce, spravedlnosti a zemědělství, zůstaly uživatelům k dispozici.

    Po kliknutí na tlačítko „go to home page“ se nejprve objeví montáž sestříhaná z Trumpových videí z jeho prvního funkčního období a předvolební kampaně. Klip následně otevírá stránku s textem „Amerika je zpět“.

    Incident vyvolal bouřlivé reakce, mnozí jej považují za symbol vylučovací rétoriky. Někteří uživatelé sociálních sítích si navíc výpadek španělského serveru Bílého domu dávají do souvislostí s uvedením vládní webové stránky o reprodukčních právech mimo provoz. Odstranění stránky se časově shoduje s Trumpovou vlnou exekutivních příkazů z prvního dne v úřadu, kterou mimo jiné zahájil boj proti nelegálnímu přistěhovalectví – jeden z jeho klíčových předvolebních slibů.

    Na dotaz ohledně změn na stránkách sídla a pracoviště amerického prezidenta odpověděl v úterý hlavní zástupce tiskového mluvčího Bílého domu Harrison Fields. Podle něj je administrativa odhodlána obnovit španělskou sekci webových stránek. „Je druhý den. Právě vyvíjíme, upravujeme a vylepšujeme webové stránky Bílého domu. V rámci těchto probíhajících prací se část archivovaného obsahu na webových stránkách stala neaktivní. Jsme odhodláni tento obsah v krátkém časovém horizontu znovu načíst,“ cituje Fieldse web TIME.

    Trump španělskou verzi stránky odstranil už v roce 2017. Tehdejší tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že stránky budou obnoveny. Za Trumpovy vlády se tak už nestalo. Stránky začaly opět fungovat až s nástupem Joea Bidena v roce 2021. Twitterový účet Bílého domu pro komunikaci ve španělštině ale fungoval i během Trumpova prvního úřadování, uvádí CNN.