„Přepněte do minimalistického režimu a děti k sobě pusťte co nejblíž,“ říká klinická psycholožka

1. duben 2020

Pokud máte pocit, že vaše děti v karanténě víc zlobí, zpozorněte. Může to znamenat, že jsou ve velkém stresu, se kterým si neumí poradit. „Může se objevit neobvyklá míra vztekání, děti se mohou chovat, jako kdyby byly mladší. Nejvíc bych ale zpozorněla, pokud je dítě déle než týden úzkostné nebo apatické,“ říká klinická psycholožka a přední česká odbornice na dětská traumata Leona Jochmannová.

Pro děti je teď podle Jochmannové klíčové, jak situaci zvládají rodiče. Doporučuje sestavit pro rodinu nový, nouzový režim. „Pokud vzniká potřeba výjimek ze starých pravidel, udělejme je. Například pokud mají děti větší potřebu blízkosti, chtějí třeba s námi spát, dovolme jim to,“ radí.

Čtěte také

V karanténě a situaci, kdy spolu rodiny tráví 24 hodin denně, by se podle ní neměly otevírat staré křivdy nebo závažná partnerská témata. „Připravme se taky na ponorkovou nemoc, toto nejsou vánoční svátky, u kterých přesně víme, kdy skončí. Počítejme s tím, že negativní pocity přijdou. A snažme se zůstat klidní, ony zase odezní,“ dodává psycholožka.

Rodiče, na které klade domácí karanténa obrovské nároky, by se podle Leony Jochmannové neměli snažit sestavovat dětem zajímavý náročný program. Je prý naopak vhodné přepnout se do jakéhosi úsporného režimu, nenakládat si příliš a zároveň nevěnovat příliš mnoho času sledování zpráv, zvlášť s dětmi. „Jsem v kontaktu s šestiletým chlapcem, který má strach, že umře. Jsem v kontaktu s matkami, které kolabují a které odváží záchranka, protože jsou vyčerpané. Buďme teď k sobě samým velmi ohleduplní,“ zdůrazňuje psycholožka.

Naším nejtěžším úkolem je teď podle Jochmannové práce s nahromaděnou agresí a frustrací. Jak to nejlíp dělat? Poslechněte si Houpačky.

Spustit audio