Přeslazený zákusek na tácku od Digitonal

20. únor 2009

Pražská Akropole se v úterý 17. února proměnila v hutně snový ráj, který byl zaplněn elektronickými tóny, zvukovými malbami a lehce přeslazenou melodikou. Po dvou letech totiž opět do Prahy zavítalo londýnské uskupení Digitonal, respektive Andy Dobson, hlavní jádro tohoto až soundtrackového projektu, se svými současnými spolupracovníky.

Tentokrát s sebou do Akropole přizval Joshuu Dohertyho, který doprovázel Andyho mezi elektronickými mašinkami, houslistku Amy Butterworth a Joannu McLees se zajímavě tvarovaným violoncellem. Spolu tak tvořili přes hodinu a půl snovou a ambientní elektroniku, kterou téměř bez dechu poslouchal poloplný sál.



NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU REPORTÁŽ!

Ten, koho pomalé rytmy a sladké vysokofrekvenční zvuky neukolébaly do poloplouživého tance se zavřenýma očima, mohl sledovat vývoj a živé záznamy z kamer nastavených na hudebníky a promítané na plátně. Prokládané vstupy se prolínaly s připravenou projekcí z dílny Jima Myogenica, kterou přímo na pódiu obsluhoval James Horsfield a dotvářel tak barevnost všech sluchových vjemů.

Přestože Andy Dobson alias Digitonal svou elektroniku propaguje na hudební scéně už od roku 1997, na melancholickou vlnu plnou smyčců, klarinetových doteků a ambientních ploch se vrhl až v roce 2002. A drží se toho dodnes. Velké nehybné plochy prokládá živými nástroji a vše podtrhuje důkladnou harmonií a modálními postupy.

00867254.jpeg

Je to naprosto famózní kombinace, návod na to, jak se na chvíli pozastavit, nechat se unášet dlouhými tóny a zvukovými efekty Abletonu. Ano, hudba Digitonal se musí jen prožívat, protože jakmile se do ní opravdu zaposloucháte, neslyšíte nic jiného než jednoduchý minimalismus, vzorkové melodie, nejsladší zvuky všech druhů a v případě pražského koncertu i občasnou podladěnost houslových linek.

Digitonal představili pro melancholické a romantické duše luxusní zákusek s třešničkou, imaginativní plochy, při kterých je naservírován prostor pro vnitřní kontemplaci. Ale ta vzrušivá hudební inovace, která ve vás zanechá kulturně naplněný pocit, na jejich úterním programu bohužel nebyla.

Spustit audio