Připojení osobních počítačů k internetu jsem si před 30 lety neuměl představit, vzpomíná publicista Koubský
Před třiceti lety bylo uvolněno rozhraní WWW (World Wide Web) organizací CERN v Československu a posléze Česku zdarma pro širokou veřejnost. O tom, jak vypadal internet ve svých začátcích a co se na něm dalo dělat, jsme si povídali s redaktorem pro vědu a technologie Deníku N, Petrem Koubským.
Co přinesla nadstavba WWW? „WWW znamenalo možnost koukat v prohlížeči na texty a obrázky a proklikávat je, mít k nim ty linky,“ popisuje Koubský. A jak vlastně vypadal internet před příchodem rozhraní WWW? „Byl na něm e-mail – dost podobný tomu dnešnímu, i když ne tak elegantní a ne s tolika možnostmi, ale princip byl stejný. Existovalo na něm kupodivu něco jako chaty. Taky velice jednoduché, všechno to fungovalo v textovém režimu, ne v grafickém,“ vysvětluje.
Na začátku byly datové objemy a přenosy zlomkem toho, co se po síti přenáší dnes. To se ale postupem času měnilo a s vývojem výkonnějších počítačů se znásobily i objemy přenášených dat.
Kdy se používání internetu rozšířilo mezi veřejnost? „Kolem roku 94, protože web byl prostě přitažlivý pro daleko širší publikum, než vědci v CERNu plánovali a velice rychle vznikly první prohlížeče, které byly dostupné i na osobních počítačích. S čímž se z počátku moc nepočítalo, že takovéhle stroje by to dokázaly utáhnout. Ale najednou to šlo,“ dodává redaktor s úsměvem.
Co se dalo na webu zpočátku dělat? A jaká panika zachvátila IT svět kolem roku 2000? Poslechněte si celý rozhovor s redaktorem pro vědu a technologie Deníku N Petrem Koubským.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka