Psychiatr Tomáš Rektor: Absolutní pravda je agresivní

14. listopad 2013

Absolutní pravda či absolutní upřímnost nemusí být známkou morálně čisté osobnosti a to, že někdo lže, zase nemusí znamenat, že jde a priori o podvodníka, se kterým není radno si začínat. Svět není černobílý, a tak nelze jednoznačně říct, že pravda je správná a lež špatná. 

Samozřejmě, jsou oblasti, kde se lže více a častěji (např. politika?), resp. kde někteří lidé lžou více a častěji. Po čase jim možná jejich lhaní ani nepřijde divné a lžou vždy a všude, a to i když z toho zrovna ani nic nekápne. I absolutní pravda ale může být druhý extrém a projevem bezcitné agrese.

Někdy neříkáme celou pravdu o tom, jaký je náš skutečný zdravotní stav. Někdy to děláme třeba proto, že je pro nás těžké mluvit o svých slabinách. Nemocný člověk se může cítit nedokonalý, nečistý. Ono už samotné přijetí faktu, že máme nějakou nemoc, není snadné. A tak jsme se tématu věnovali v rámci Mezinárodního dne diabetu, tedy nemoci, která na začátku skoro není poznat, ale může končit velmi závažně.

Rodič, dítě, dotyk, dotek, důvěra, láska, péče, matka, otec

Nedávno se do praxe zaváděly babyboxy druhé generace. Jsou modernější než ty předchozí, ovšem námitky odpůrců jsou stejné. Kromě toho, že mají dítě právo znát své biologické rodiče, mohou mít následně také potíže s vlastní identitou v důsledku toho, že byly odloženy do kovové schránky (zjednodušeně řečeno). Co si o tom myslí psychiatr Tomáš Rektor? A jaký vliv na dítě má vlastní matčina přítomnost v rámci mateřské / rodičovské dovolené, která je u nás striktně doporučována po dobu 3 let, ale jinde ve světě zdaleka tak dlouhá není a přitom z těchto dětí nerostou asociální generace?

Kromě zmíněných témat jsme také hledali způsob, kterak se má seznámit mladík, kterému se to dlouhodobě nedaří (a zkoušeli jsme vymyslet, co by mohl změnit, aby se mu to dařit začalo) a jak se nezbláznit v nadcházejícím předvánočním stresovém období. To vše v rozhovoru s Tomášem Rektorem.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.