Psychoterapie pro onkologické pacienty

17. červen 2011

Fakt, že psychika může významně pomoci při léčbě vážných onemocnění, je obecně známý. Podstatnou roli hraje samozřejmě i v léčbě rakoviny.

„Už samotná diagnóza je traumatem, v případě, že je oznámena pacientovi nevhodným způsobem, může být její přijetí ještě obtížnější,“ říká psychoterapeut Mgr. Roman Pešek.

Pro onkologické pacienty je velmi důležitou součástí zvládání nemoci naděje, ovšem její podoba by měla být přizpůsobena potřebám pacienta. Nemoc lze také lépe zvládat tím, že ji od sebe oddělíme a komunikujeme s ní, jako by byla naším hostem. Můžeme aktivně pracovat s katastrofickými scénáři, které nás napadají. Cílem psychoterapie pro onkologické pacienty je smíření se s nemocí a možná ještě s faktem, že náš další život může vypadat trochu jinak, než jsme si plánovali, ale že může být šťastný a smysluplný.

Mgr. Roman Pešek, psychoterapeut, člen České společnosti KBT, terapeut Psychosomatické kliniky, Praha, terapeut Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA), výzkumník Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti při Úřadu vlády ČR.

Literatura:
Pešek, R.: Onkologická nemoc – prožívání a možnosti psychoterapie
Zemanová, M.: Psychoterapie v onkologii
Tschuschke, V.: Psychoonkologie
Angenendt, G., Schütze-Kreilkamp, U., Tschuschke, V.: Psychoonkologie v praxi

Odkazy:
Mgr. Roman Pešek, psychoterapeut
Psychosomatická klinika, Praha
Gaudia proti rakovině, o.s.

Spustit audio