Rande, Nagano a demonstrace za Esmeraldu. „Devadesátky byly bizár,“ říká autorka stejnojmenné knihy

6. listopad 2019

Znáte dnes někoho, kdo by šel demonstrovat na Václavské náměstí kvůli telenovele? Mohly by se na sociálních sítích objevovat fotky nahých teenagerů jako v Bravíčku? A přijali by vám ve škole jako omluvenku, že jste vítali hokejisty z olympiády v Naganu? V 90. letech bylo možné úplně všechno. To potvrzuje v pořadu Kompot autorka knihy Devadesátky Johana Fundová i moderátorka Markéta Mayerová.

Devadesátky jsou bizár bez jakékoliv cenzury. Za tím si stojí autorka facebookové stránky Pure devadesátky, která v pražském Centru architektury a městského plánování pokřtila za přítomnosti mnoha dobových celebrit s Dádou Patrasovou v čele minulý pátek knihu o nezapomenutelné dekádě. „Asi jen tehdy se mohl Ivan Jonák v klidu svléknout do naha a se stejně nahými prostitutkami se projíždět v kabrioletu po Praze,“ připomíná v pořadu Kompot Johana.

Johana Fundová se svojí knihou Devadesátky

Kmotry knihy Devadesátky byla asi nejslavnější moderátorská dvojice z té doby Markéta Mayerová a Slávek Boura. Úspěšné pořady Rande, Dobré bydlo nebo Vabank si pro TV Nova vymýšleli sami. „Třeba seznamovací pořad Rande měl v televizním světě takový kredit, že nebylo problém, aby do něj přijel účinkovat třeba David Hasselhoff z Pobřežní hlídky nebo Mandi Patinkin ze seriálu Chicago Hope,“ podotýká v telefonickém rozhovoru Markéta Mayerová. Vystudovaná právnička nyní moderuje na Českém rozhlasu Dvojka a je také radní města Hostivice. Jaký okamžik z této doby byl pro ni nejsilnější? Jak se Slávkem Bourou na Nově začínali? Pusťte si celý rozhovor!

Jak probíhala demonstrace na Václavském náměstí za telenovelu Esmeralda? Jak Johana Fundová bojuje s pravidly Facebooku, když chce uveřejňovat fotografie z časopisu Bravo, který v té době četly i desetileté děti ? A co cítila, když poprvé viděla film Titanic? A pamatujete si to vy? Pusťte si nový díl pořadu Kompot i jako podcast a napište nám svoji nejsilnější vzpomínku na devadesátky na instagram.com/kompotradiowave!

autoři: Hana Trojánková Biriczová , Šimon Holý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.