Řecký student se kvůli pandemii nemohl dostat ze Skotska domů, jel proto 3500 kilometrů na kole

30. červenec 2020

Rozhodnutí řeckého studenta Kleona Papadimitria přejet ze Skotska do Řecka bylo do stejné míry ovlivněno touhou po dobrodružství i nutností. Nemohl zůstat ve Skotsku, zároveň se ale neměl jak jinak dostat zpátky do vlasti. Cesta skrz Evropu mu zabrala šest týdnů a šest dní.

Kleon studoval strojírenství na Aberdeenské univerzitě, když ho v zemi zastihla pandemie koronaviru. Začal proto plánovat cestu zpátky do Athén. Třikrát se pokusil dostat ze země letadlem, všechny tři lety ale byly zrušeny. Došlo mu, že pokud se chce v dohledné době vrátit domů, bude to muset udělat jinak. Rozhodl se proto jet 3 500 kilometrů zpátky do Řecka na kole.

„Plánování zahrnovalo hledání cesty přes otevřené hranice, kontaktování ambasád a vlád, abych se ujistil, že mám potřebné dokumenty a povolení. Zahrnovalo to také rozhovory s lidmi, kteří podobnou cestu již podnikli, abych věděl, co očekávat, jaké vybavení budu potřebovat,“ cituje Kleona web Lonely Planet. „A konečně to vyžadovalo hodně psychické přípravy,“ dodává. Cestoval přes Edinburgh, Leeds, Hull, Rotterdam, Eindhoven a Kolín. Poté projel přes Německo a Itálii a nakonec lodí do Řecka.

„Dozvěděl jsem se, že moje limity a schopnosti jsou mnohem dál, než jsem si myslel. Naučil jsem se, jak důležitá je trpělivost, objektivní myšlení a schopnost zůstat klidný i ve stresových situacích, a také mnoho dalších drobných věcí. Nejdůležitější věc, kterou jsem se naučil, je, že když jsem tak daleko ze své komfortní zóny, objevuji velmi smysluplné věci, ať už jde o cokoli!“ hodnotí Kleon své dobrodružství.

Spustit audio
 • Tyler, the Creator vydá příští týden nové album

  18. červen 2021
  Tyler, the Creator na obalu své desky Igor z roku 2018

  Americký rapper Tyler, the Creator na sociálních sítích oznámil, že 25. června vydá své v pořadí šesté album s názvem Call Me If You Get Lost.

  Tyler zveřejnil na svém Twitteru a Instagramu fotografii řidičského průkazu, jehož nositelem je raperovo alter ego Tyler Baudelaire. Datum vydání fiktivního dokladu se shoduje s vydáním samotné desky – tedy 25. června 2021. Umělec tím prozradil nejen album jako takové, ale také jeho vizuál.

  Raper začal propagovat svůj nejnovější počin sérií záhadných billboardů ve městech Los Angeles, Londýn, Paříž, Berlín, Stockholm, Amsterdam, Sydney, Toronto, Montreal a Vancouver. Většinu velkých reklamních ploch zabral název desky, pod kterým bylo zobrazeno telefonní číslo. Když někdo číslo vytočil, odpověděla mu hlasová schránka namluvená Tylerem a jeho matkou.

  Umělec nedávno vydal také video upoutávku s názvem Side Street, která předcházela uvedení nového tracku Lumberjack. Videoklip k singlu si raper sám zrežíroval pod pseudonymem Wolf Haley.

  Tylerovo poslední album Igor z roku 2018 mu vyneslo první ocenění Grammy za nejlepší rapové album. Od té doby spolupracoval s umělci jako Channel Tres, Brent Faiyaz nebo značkou Coca-Cola.

  Nová deska vychází v době, kdy Tyler oznámil účast na velkých festivalech jako Lollapalooza nebo Bonnaroo.

 • Lidé nejspíš nebudou nesmrtelní. Potvrdila to nová studie

  18. červen 2021
  dítě a dědeček, vnuk, děda

  Lidé nejspíš nejsou schopni ovlivnit rychlost stárnutí. Vědci v nové studii totiž potvrdili hypotézu, podle které jednotlivé živočišné druhy stárnou od dospělosti předem danou rychlostí.

  Studie, na níž se podílel mezinárodní tým vědců ze 14 zemí včetně odborníků z Oxfordské univerzity, porovnávala data porodnosti a úmrtnosti u lidí a dalších primátů. Výzkum potom popsal obecný vzorec ve smrtnosti: vysoké riziko smrti v dětství, které se v dospívání snižuje, do rané dospělosti stagnuje, načež s přibývajícím věkem začne opět růst.

  Ze zjištění potom odborníci vyvodili, že dlouhověkost ovlivňují spíše biologické faktory než ty environmentální. „Historicky kratší délka života souvisela s úmrtími mladých lidí. Lidé teď žijí déle. Trajektorie ke smrti se v pozdějším věku ale nezměnila,“ říká José Manuel Aburto z oxfordského centra zabývajícího se demografií.

  Přínos studie spočívá v tom, že vědci dříve neporovnávali délku života mezi lidmi a zvířaty. Nejnovější výzkum je tím doposud chybějícím článkem. Právě díky tomuto srovnání by měli vědci lépe chápat faktory, které ovlivňují úmrtnost. Podle Aburta biologie stále hraje zásadní roli a pokrok v medicíně zatím není schopný proces stárnutí zvrátit.

  Debata o dlouhověkosti rozdělovala akademickou obec po několik desítek let. Na to, jak předejít a zvrátit stárnutí, se snažili přijít nejen vědci, ale také vlády a investoři. Hodnota výzkumu se odhaduje na 110 miliard amerických dolarů (v přepočtu přibližně 2,3 bilionu korun). Jenom ve Velké Británii se na bádání podílelo nejméně pět set různých skupin. Zkoumání délky života se dokonce stalo jednou z priorit britské vlády.

 • Nejoblíbenějším podcastem Radia Wave jsou Buchty. Veřejnoprávním podcastem roku je Vinohradská 12

  18. červen 2021
  Buchty

  V letošním třetím ročníku ankety Podcast roku má své zástupce ve vítězné desítce v kategorii veřejnoprávní podcast i Radio Wave, které obsadilo několik příček se svými pořady Buchty, Balanc a Sádlo.

  Podcast roku, respektive jeho dvě kategorie – veřejnoprávní a autorský podcast, vybírají sami posluchači. Nejoblíbenějším podcastem Radia Wave se staly Buchty. Talkshow Zuzany Fuksové a Ivany Veselkové obsadila páté místo. „Chtěly bychom moc poděkovat všem buchtím fanouškům, kteří nám poslali hlas, ale hlavně děkujeme všem, kdo náš podcast poslouchají. Máme radost, že v době tlaku na výkon lidi dokážou ocenit i naše krásné povídání o ničem,“ vzkazuje příznivcům Buchet Ivana Veselková.

  Na osmém místě se umístil Balanc – magazín o seberozvoji a mezilidských vztazích. „Nejvíc mám radost z toho, že se o duševním zdraví a péči o něj víc mluví. Že se našlo tolik lidí, kteří se nebojí těžkých témat, pohledu do sebe a nechtějí se jen nechat bavit prázdnými slovy,“ řekl moderátor Petr Bouška.

  Do žebříčku se probojovala také autorská série Ridiny Ahmedové Sádlo. Pořad o společenském tlaku na ženský vzhled se může pyšnit desátou příčkou.

  Posluchači v kategorii veřejnoprávní podcast ocenili nejvíc Vinohradskou 12, která obhájila vítězství z minulého roku. Se svými téměř 23 % hlasů měl zpravodajský pořad moderátorky Lenky Kabrhelové znatelný náskok. Druhé místo obsadil Host Lucie Výborné. Z produkce Českého rozhlasu uspěly také tři pořady stanice Dvojka – Meteor, který získal čtvrté místo, Historie českého zločinu na místě pátém nebo Blízká setkání, která vybojovala sedmé místo.

  V kategorii autorský podcast zvítězila série Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové.

  Odborná porota potom vybrala vítěze v dalších sedmi kategoriích. Porotci z řad osobností české audio a video tvorby vybírali nejlepší projekty se zaměřením na byznys, zpravodajství, cestování, zábavu a lifestyle, sport, osobní rozvoj a také objev roku. Projekt Vinohradská 12 získal druhé místo v sekci zpravodajství.

  Do hlasování se oproti minulému roku zapojilo třikrát víc lidí. Podrobné výsledky jsou k dispozici na webu Podcast roku.

   

 • Pandemie zhoršila přístup dětí ke vzdělání. Podle fondu UNICEF jsou na tom daleko hůře dívky

  17. červen 2021
  Dívky v keni

  Až donedávna se po celém světě úspěšně dařilo zapojovat dívky do vzdělávacího systému. UNICEF ve svém komentáři uvádí, že od roku 1995 do roku 2018 se počet dívek zapojených do školní výuky na celém světě zvedl o 180 milionů. Hrozí ale, že tento pozitivní trend zastaví pandemie koronaviru.

  I bez krize jsou to právě dívky, kterým bývá v některých zemích světa vzdělání odepřeno. Ať je to tím, že jsou jako malé provdány (a následným těhotenstvím a péčí o rodinu), dětskou prací, či genderově podmíněným násilím, fakt je ten, že globálně je přístup dívek ke vzdělání horší než u chlapců.

  Konkrétním příkladem může být již zmiňovaná koronavirová krize. Podle fondu UNICEF se například v Keni po znovuotevření škol zaregistrovalo do systému středoškolského vzdělávání 84 procent dívek, chlapců však bylo o 8 procent více. Přitom rovný přístup ke vzdělání znamená nejen klíčovou společenskou hodnotu, ale také zlepšení ekonomických či demografických parametrů ve světě – snížení chudoby, růst HDP či redukci populačního růstu v rozvojích zemích.

  UNICEF z toho důvodu pracuje na projektech, které mají za cíl tento stav měnit. V Jižním Súdánu například spolu s tamní vládou organizuje program s názvem Back-to-School, který se zaměřuje na rozvoj dovedností dospívajících matek. V Zimbabwe zase vytvořil společně s místní vládou tzv. Learning Passport – platformu, která přináší obsah v mnoha jazycích a zohledňuje genderové rozdíly.

 • Více než polovina evropských měst je zamořena špinavým vzduchem. Výrazně špatně je na tom Polsko či Itálie

  17. červen 2021
  znečištění měst z dopravy

  Evropská agentura pro životní prostředí nashromáždila za roky 2019 a 2020 data o kvalitě ovzduší ve 323 městech států EU. Výsledky nejsou moc povzbudivé. Pouze 127 měst (asi 40 %) splňuje limity množství jemných částic ve vzduchu. Úplně nejhůře dopadlo polské město Nowy Sącz, na druhém místě je pak italská Cremona a na pomyslném třetím místě se umístil chorvatský Slavonski Brod.

  Obecně špatné výsledky vykazují země východní Evropy, zejména pak Polsko. V České republice je situace stabilizovaná, přestože premianty se nazývat nemůžeme.

  Jak si stojí jednotlivá města, můžete najít na webu Evropské agentury pro životní prostředí. Její vedoucí Hans Bruyninckx vysvětluje pro The Guardian účel výzkumu: (…) Mapa znečištění ovzduší umožňuje občanům vidět v přehledné formě, jak si jejich město vede ve srovnání s ostatními. Poskytuje konkrétní informaci o situaci v jejich lokalitě. To jim může pomoci jako argument při vyjednávání s místními autoritami.“

  Ačkoliv výsledky studie nepůsobí optimisticky, během pandemie došlo díky koronavirovým opatřením ke zlepšení situace. Omezená doprava způsobila snížení množství výfukových plynů, například oxidu dusičitého – v dubnu roku 2020 jeho množství kleslo o 60 procent.

  Takto razantní úbytek se ale netýkal jemných částic. Jde o pevné částice či jemné kapénky vznášející se ve vzduchu. Mezi ty škodlivé můžeme počítat kouř, který vychází z uhelných elektráren, nebo odpadní látky, které vznikají při průmyslové výrobě. Jejich množství se během pandemie snížilo v průměru o 20 až o 30 procent.

 • Hudebník Moby otevřeně o depresích a závislostech. Nový dokument odhaluje stinná místa z dob jeho největší slávy

  16. červen 2021
  Z dokumentárního filmu Moby Doc

  Osmadvacátého května měl premiéru nový biografický dokument Moby Doc. Americký umělec Moby v něm mimo jiné odhaluje, jaké strasti ho provázely, když byl na vrcholu kariéry.

  Paradoxně právě v dobách své největší slávy prožíval deprese. Jako příklad uvádí vzpomínku, která nás spolu s ním přenese do hotelu v Barceloně večer předtím, než měly být vyhlášeny ceny MTV. „Nahoře v hotelu byla čtyři velká apartmá. Za sousedy jsem měl Bon Joviho, P Diddyho a Madonnu. Té noci jsem se dost opil. Všechno bylo perfektní. Vše, co jsem chtěl, se mi splnilo, dokonce i víc. Prodal jsem deset nebo dvacet milionů desek. A byl jsem tak deprimovaný.“ Přiznává také, že bojoval i s myšlenkami na sebevraždu.

  Spolu s filmem vyšla i nová deska s názvem Reprise, která obsahuje přepracované songy z jeho minulých alb. S Mobym se na desce představí například soubor tanečních umělců s Budapešťským uměleckým orchestrem a další hosté.

  Moby před nedávnem sdílel novou verzi svého hitu Porcelain, který nazpíval s americkým umělcem Jimem Jamesem. Nová deska obsahuje i předělávky dalších známých tracků, jako jsou Go, Extreme Ways, Natural Blues and Why Does My Heart Feel So Bad.

 • Z obrazu ze skládky za 4 dolary se vyklubala malba Davida Bowieho v hodnotě tisíců dolarů

  16. červen 2021
  Nově objevený obraz od hudební ikony Davida Bowieho

  Velká náhoda potkala muže z Kanady, jehož natolik zaujal obraz ležící na skládce v Ontariu, že si ho pořídil v dárcovském centru za pouhé 4 dolary. Jakmile obraz otočil a podíval se na něj zezadu, zjistil, že našel něco velmi cenného. Na zadní straně plátna uviděl podpis světoznámého hudebníka Davida Bowieho. Na obraze je pak připevněn štítek s jeho jménem, rokem 1997 a popisem obrazu.

  Na základě těchto okolností kontaktoval muž společnost Cowley Abbott, která se věnuje aukcím uměleckých děl. Pravost malby bylo nutné nejdříve ověřit. K tomu byl přizván expert Andy Peters, který sbírá Bowieho podpisy už od roku 1978 a po umělcově smrti se také začal věnovat odhalování padělků.

  V tomto případě neměl ani kousek pochybnosti. „Hned jak jsem ten obraz prvně uviděl, měl jsem jasno, o co jde,“ uvedl Peters v e-mailu pro CNN. Poté co došlo k ověření pravosti díla, je jasné, že jeho hodnota bude vyšší než 4 dolary. Předpokládaná cena by se mohla pohybovat mezi 7 až 10 tisíci dolary.

 • Hlavní baletka Královského baletu v Londýně obviněna ze lži. Měla předstírat zdravotní problémy, aby se vyhnula hostování v Rusku

  16. červen 2021
  Baletka Natalia Osipova

  Hlavní baletka Královského baletu v Londýně Natalia Osipova měla zítra vystoupit na prknech Michajlovského divadla v Petrohradě. Pravděpodobně se tak ale nestane. Umělecký šéf divadla Vladimir Kekhman uvedl, že nikdy neměla ani nastoupit do letadla. Dodává, že byl v kontaktu s jejím partnerem, který mu oznámil, že Osipova je v nemocnici a není možné se s ní spojit.

  Kekhman si ale nemyslí, že zdravotní problémy jsou ten pravý důvod, proč baletka na představení nepřiletěla. Podle něj opovrhuje původním domovem a upřednostňuje vystupování v Londýně. Jako důkaz uvádí informaci od vedení Královské opery, že je baletka v dobrém zdravotním stavu.

  Osipova ani Královský balet se k vyřčenému obvinění nevyjádřily. Pravda ale je, že ještě minulý týden tanečnice vystupovala v Čajkovského hře Pas de deux a zdála se být v pořádku. Otázkou však zůstává, proč by náhle opovrhovala svou domovinou, když o ní před nedávnem mluvila velmi hezky. Například minulý rok se rozhodla z Londýna postiženého koronavirovou uzávěrou vrátit do Ruska, kde žádný lockdown nebyl. Ke svému návratu se vyjádřila takto: „Je vždycky milé vrátit se zpátky. Je tady úžasná a hřejivá atmosféra.“

  Zarážející je také to, proč by baletka nedorazila na domluvené vystoupení, které pravděpodobně je i dobře placené. Hostování totiž často vynáší více než vystupování v rámci společnosti. O kauze informoval deník The Times.

 • Město pro každého. Architekt Okamura chce mladým lidem vysvětlit, jak funguje město

  15. červen 2021
  Z knihy Město pro každého

  Jak funguje město, jak ho chápat a jak v něm žít? Základní otázky, na které se snaží odpovědět kniha Město pro každého s podtitulem: Manuál urbanisty začátečníka. Zaměřuje se na čtrnáct hlavních městských problémů.

   

  „První inspirací pro mne byla komiksová učebnice urbanismu No Small Plans a její autorka Gabrielle Lyon, na kterou jsem narazil během svého výzkumného pobytu na Fulbright-Masarykově stipendiu v Nadaci chicagské architektury před třemi lety,“ popisuje hlavní autor publikace, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura v rozhovoru pro web Czechdesign.cz.

  Kniha si zakládá na originálním výtvarném řešení, které měla na starosti umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm. Autoři vytvořili obrovský model papírového města, detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na fotkách. „Na modelech si lze snadno představit variabilitu, jakou město ve skutečnosti má. Možná lépe, než kdybychom všechno nakreslili. Město je jako stavebnice, je to proměňující se organismus, a proto jsme zvolili tenhle přístup,“ vysvětluje v rozhovoru David Böhm.

  Okamura by byl rád, kdyby se knížka stala určitou příručkou pro lidi, kteří se chtějí zapojit do městského plánování. Primárně je ale určena pro mladší čtenáře. „Knihu jsem v první řadě psal pro středoškoláky, jako nastupující zvídavou a brzy aktivní generaci obyvatel současných měst. Díky bohatým ilustracím však dovede skvěle oslovit jak mladší čtenáře na úrovni druhého stupně základní školy, tak ji, díky odbornějšímu pojetí textu i spoustě zajímavých faktů, dat a statistik, ocení i dospělí,“ vysvětluje architekt. Autoři průvodce městskou architekturou by rádi ke knize uspořádali i výstavu a sérii veřejných diskuzí.