Robotka měla otevřít výstavu v Egyptě. Na hranicích ji ale zadrželi kvůli podezření ze špionáže
Robotka malířka Ai-Da, která se proslavila nejen svými autoportréty, nedávno zamířila do Egypta. Pod pyramidami v Gíze měla uvést vůbec první výstavu na tomto významném historickém místě po více než 4 500 letech. Místní celníci ji ale na hranicích zadrželi kvůli podezření ze špionáže. Robotku nakonec po několika dnech pustili.
Jako problematické se ukázaly Ai-Diny oči, respektive její oči-kamery, a modem. Její vyspělá technologie přiměla tamní bezpečnostní složky podezřívat robotku ze zapojení do špionáže. Britský velvyslanec v Egyptě se potom nechal slyšet, že vyjednat propuštění Ai-Dy nebylo vůbec jednoduché. Celníci sice nabízeli, že robotku pustí na svobodu, jenže jen pod podmínkou, že vyjmou například některé z jejích součástek.
Tvůrce robotky Aiden Meller ale naléhal, že něco takové nepřipadá v úvahu. „Můžeme se zbavit modemu, ale nemůžeme jí vyjmout oči,“ řekl Meller serveru Guardian. Oči-kamery jsou totiž pro Ai-Du zásadním pomocníkem při malbě.
Nakonec robotku celníci po 10 dnech netknutou pustili na svobodu – jenom několik hodin před začátkem akce s názvem Forever Is Now, kterou každoročně pořádá multidisciplinární firma Art D’Égypte, podporující egyptské umění a kulturu. Ai-Dina účast měla být jedním z hlavních momentů večera.
Robotka vytvořená v Británii používá kromě svých očí a vyspělých algoritmů také robotickou paži, se kterou tvoří převážně abstraktní umění. Ai-Da má už na svém pomyslném kontě výstavy ve významných institucích, jako jsou třeba Tate Modern nebo Barbican Centre. Více si o jejím původu můžete přečíst v jednom ze starších příspěvků Radia Wave.
-
Mohou lišejníky přežít na Marsu? Odpověď našli polští vědci
8. duben 2025Lišejníkům by se mohlo dařit i na Marsu. Zjistili to polští vědci, kteří chtěli přijít na to, jaké fyzikální a biochemické vlastnosti mohou lišejníkům pomoci přežít v podmínkách podobným těm na rudé planetě a zároveň zůstat metabolicky aktivní.
„Naše studie prokázala jako první, že metabolismus houbové složky v symbiotickém organismu lišejníku zůstal aktivní i v prostředí připomínajícím atmosféru Marsu,“ řekla řešitelka studie a botanička Kaja Skubal. Na studii pracovala s kolegy z Jagellonské univerzity a polské Akademie věd v rámci experimentu prováděného v Centru kosmického výzkumu, upozornil na ni server Science Alert.
„Tato zjištění rozšiřují naše porozumění biologickým procesům v simulovaných podmínkách Marsu a odhalují, jak hydratované organismy reagují na ionizující záření – což je jedna z nejkritičtějších výzev pro přežití organismu na Marsu,“ dodala Skubalová.
Botanici považují lišejníky za dobrý předvoj pro zbytek přírodního světa. Usazují se i v drsném, naprosto neúrodném prostředí. Po čase mohou pokrýt kameny, písek nebo na střechy. Taková místa pak proměňují v rozmanité ekosystémy.
V nehostinných obdobích mohou přejít do klidového stavu a po kontaktu s vodou se znovu probudit k životu. Stejně jako želvušky (Tardigrades), které někdy obývají povrch lišejníků, jsou díky své schopnosti přežít i ty nejdrsnější pozemské podmínky hlavními kandidáty pro mimozemský výzkum.
-
Šla jsem si to s ním vyříkat. Madonna a Elton John zakopali válečnou sekeru
8. duben 2025Madonna a Elton John se po letech veřejné nenávisti usmířili. Popová královna se svěřila na svém Instagramu, kde napsala, že s hudebníkem „zakopali válečnou sekeru“. Umělci jeden druhého po dekády nešetřili urážkami.
Madonna uvedla, že se s Eltonem Johnem potkala v sobotu po jeho vystoupení v Saturday Night Live. Když se dozvěděla, že hudebník vystupuje v populárním pořadu se svým novým albem, rozhodla se, že si to s ním půjde vyříkat.
„Když jsem ho uviděla, první, co mi řekl, bylo – odpusť mi,“ uvedla zpěvačka. Podle jejích slov hudebníka vždy obdivovala. Když vyrůstala v Michiganu, tak se jednou odplížila z domu, aby mohla navštívit jeho koncert v Detroitu. Vidět na pódiu někoho, kdo se nebál být sám sebou, jí prý změnilo život. Později ji proto mrzelo, když na její adresu zpěvák nešetřil narážkami.
„Odkdy je playback považován za živé vystoupení?“ řekl například Elton John poté, co Madonna získala v roce 2004 cenu „Nejlepší živé vystoupení“ na cenách Q Awards. Tým americké zpěvačky podle BBC tehdy nařčení odmítl s tím, že popová královna nemá čas na to urážet ostatní umělce.
Šarvátky vyvrcholily v roce 2012, když Madonna získala Zlatý glóbus za nejlepší filmovou píseň, skladbu Masterpiece. Ve stejné kategorii byl nominovaný i Elton John se svojí skladbou Hello, Hello. Zpěvák před vyhlášením cen řekl, že popová diva nemá sebemenší šanci.
„Doufám, že se mnou Elton ještě někdy promluví,“ rýpla si tehdy Madonna do zpěváka.
Když zpěvačka ve stejném roce vyjela na turné, vypadala podle zpěváka jako pouťová striptérka, připomněl server Variety.
Zdá se ale, že staré šrámy jsou, alespoň podle zpěvaččina Instagramu, zahlazeny. Umělci by dokonce podle Madonny mohli natočit společnou skladbu, kterou už Elton John údajně napsal.
-
Malý zázrak. Britská matka s transplantovanou dělohou porodila svoje první dítě
8. duben 2025Ve Spojeném království se narodilo historicky první dítě matce, která podstoupila transplantaci dělohy. Tu jí před dvěma lety darovala její sestra Amy, jejíž jméno dívka na její počest dostala. Transplantace orgánu byla první úspěšnou operací svého druhu ve Spojeném království.
„Vždycky jsem měla mateřské instinkty, ale svoje pocity jsem si snažila nepřipouštět,“ řekla šestatřicetiletá Grace Davidson, která dívku porodila. Rodiče Grace a Angus z Londýna chtěli původně zůstat v anonymitě, ale po porodu se rozhodli o svůj malý zázrak, jak narození popsali, podělit se stanicí BBC.
Novináři sledovali příběh rodičů od roku 2018, kdy začali promýšlet cesty, jak mít svoje biologické dítě. Původně se s transplantací nabídla matka Grace, ale to se ukázalo jako nemožné. Nakonec ženě dělohu darovala její sestra, která měla dvě děti a další nechtěla.
Britští lékaři od první úspěšné operace provedli další tři, v těchto případech ale transplantovali dělohy dárkyň po smrti. V rámci klinického výzkumu mají v plánu dalších patnáct operací.
První dítě přirozenou cestou se matce s transplantovanou dělohou v Česku narodilo v srpnu 2019 ve Fakultní nemocnici v Motole v Praze. Císařským řezem porodila sedmadvacetiletá žena, která podstoupila transplantaci dělohy v roce 2017.
Transplantace dělohy je poměrně nový zákrok, poprvé se o ni pokusili na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii, zákrok však nedopadl úspěšně. Vůbec první těhotnou ženou s transplantovanou dělohou se v roce 2013 stala dvaadvacetiletá Turkyně Derya Sert, ta ale po osmi týdnech potratila.
-
Fungování nemocnic nebo škol je v Severním Irsku ochromené. Ani jinde v Británii není situace lepší
7. duben 2025Fungování nemocnic, škol nebo policie v Severním Irsku je ochromené kvůli nedostatku finančních prostředků. Čekací doba v nemocnicích je nejdelší v celém Spojeném království a děti se speciálními potřebami čekají i rok na to, než dostanou pomoc od státu. Konstatuje to zpráva vládní komise, o které informoval britský server Guardian.
Pacienti na pohotovosti čekají více než 12 hodin na to, že se jim dostane potřebné péče. Stát také oproti jiným částem Spojeného království vynaloží o 40 % prostředků více na mentální zdraví. Obyvatelé Severní Irska navíc spotřebují nejvíc antidepresiv na světě. Informoval o tom web The Guardian.
„Rozsah krize je mnohem větší, než si připouštíme,“ řekl bývalý poslanec Stephen Farry z Univerzity v Ulsteru, podle kterého si musí vláda v Londýně uvědomit, jak špatná situace v Severním Irsku je v porovnání s Velkou Británií.
Nespokojenost se stavem veřejného zdravotnictví ale panuje i ve Velké Británii, kde v posledních letech opakovaně stávkovali zdravotníci. V roce 2023 bylo se stavem veřejného zdravotnictví spokojeno 24 procent Britů. To je nejnižší úroveň zaznamenaná od roku 1983, kdy byli lidé poprvé dotazováni.
Spokojenost klesá již několik let, přičemž pandemie tento pokles ještě urychlila. Od roku 2020 se spokojenost snížila o 29 procentních bodů, přičemž mezi hlavní problémy patří dlouhé čekací lhůty na zákroky a nedostatek personálu.
Britský list The Economist už dříve uvedl, že britské zdravotnictví teď některými svými prvky připomíná meziválečný systém, o jehož nápravu usiloval labouristický ministr Aneurin Bevan, který v roce 1948 založil Národní zdravotní službu známou jako NHS. Před jeho vznikem Británie spoléhala na směsici soukromých a charitativních zdravotnických organizací.
-
Ceny Anděl si odneslo i několik interpretů známých z Radia Wave
7. duben 2025Na cenách Anděl, které v sobotu rozdala česká hudební akademie, zabodovalo několik interpretů známých z vysílání Radia Wave. Oceněni byli například hudebník Lazer Viking nebo zpěvačka Pam Rabbit.
„Já jsem v kreativním procesu furt. Můj byt má oddělené části. Přijdu do pokoje a v podstatě si vyberu, na co mám náladu, to vyndám a začnu. Já nemám proces, já přelítávám a potřebuju být kreativní,“ řekla Pam Rabbit ve studiu Radia Wave. Letos si odnesla Anděla za skladbu roku, kterou se stal její singl Space.
Cenu Anděl za vítězství v kategorii Objev roku si odnesla písničkářka Magdalena Fendrychová vystupující pod pseudonymem Kvietah za album Díky, včely.
Ta ve vysílání Radia Wave uvedla, že je její tvorba spíše melancholická. „Já nikdy nebudu psát veselé písničky, protože nejsem veselý člověk. Nejsem založením pozitivní, spíš se považuji za skeptika,“ vysvětlila Kvietah.
Skupinou roku se za jejich první česky zpívané album Když múzy mlčí stalo uskupení Monkey Business. „Album v češtině je ohromnej zvrat. Je škoda, že jsme s tím nezačali dřív. Před 15 lety jsme už desku v českym jazyce chtěli udělat, ale znělo to divně. Chyběla nám ta správná omáčka. Teď jsme to uvařili dobře, věděli jsme, že se k tomu schyluje,“ řekl v pořadu Pochlap se Matěj Ruppert.
Nejlepší klip natočila podle akademiků režisérka Jay Walker. Vznikl ke skladbě ICU BBY od Jakuba Kaifosze vystupujícího pod jménem Lazer Viking. I ten v minulosti zahrál posluchačům z proskleného studia. „Nerad se zastavuju na místě a asi je to z mé diskografie jasné,“ řekl Lazer Viking, který několik let na Radiu Wave působil i v roli moderátora.
V žánrových cenách zase bodovali Acid Row, kteří si odnesli cenu za nejlepší rockové album. Vítězové cen, o nichž letos rozhodovalo pět stovek akademiků, byli vyhlášeni na slavnostním večeru v prostorách Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti.
-
Z jezera Loch Ness vylovili půl století starý fotoaparát, který měl dokázat existenci příšery
7. duben 2025Když robotická ponorka vylovila více než půl století starý nepoškozený fotoaparát umístěný v neprodyšné skleněné nádobě, bylo v něm sice několik snímků ze života v hlubokých jezerních vodách, ale bájný tvor na nich chyběl.
Skotské jezero Loch Ness vydalo poklad, od kterého si jeho objevitelé slibovali důkaz o existenci lochneské příšery.
„Je pozoruhodné, že obal udržel fotoaparát v suchu celých 55 let, pokdy ležel v hloubce přes 130 metrů v Loch Ness,“ řekl podle britského serveru BBC Adrian Shine, který od 70. let minulého století jezero zkoumá a pomohl přístroj identifikovat. Jde podle něj o jednu z šesti fotopastí, které tým výzkumníků v té době do jezera umístil.
Starou fotopast tvořil fotoaparát s výkonným bleskem uzavřeným do válcovité skleněné nádoby. Když se v blízkosti přístroje něco pohnulo, fotoaparát díky vestavěnému zařízení vytvořil čtyři snímky. Místo bájné příšery na nich ale byla pouze zakalená voda skotského jezera.
Existence lochneské příšery nedá mnohým spát od 30. let minulého století, kdy jeden z místních obyvatel Hugh Gray vyfotil jakéhosi živočicha. Někteří ho považovali za tajemného tvora žijícího pod hladinou, jiní hovořili o tom, že je to jeho pes s klackem v tlamě. Od té doby se objevily další snímky a proběhla řada pátrání za pomoci stále modernější techniky. Ani poslední velká akce předloni v létě, ani ponorka Boaty McBoatface, která letos ze dna vytáhla fotoaparát, ale existenci lochnesky nepotvrdily.
-
Útoky z nebe. Agresívní káně několik týdnů děsilo britskou vesnici
4. duben 2025Obyvatelé vesnice Flamstead na jihu Anglie zažili několik týdnů teroru. Dravé káně Harrisovo tam pronásledovalo běžce, číhalo na děti u školy a napadlo seniora cestou pro noviny. Jeden z místních se proti útokům vybavil cyklistickou helmou – a nakonec ptáka chytil na vlastní zahradě.
Lidé ve Flamsteadu v hrabství Hertfordshire zažívali v posledních týdnech neobvyklý druh stresu – z oblohy na ně opakovaně útočilo káně. Dravý pták se usadil v okolí vesnice a podle svědectví několika místních nejenže napadal lidi, ale často posedával i u školy nebo na zahradách a znemožňoval dětem vyjít ven.
„Napadl mě několikrát – jednou mi dokonce pročísl vlasy,“ popsal své zážitky čtyřicetiletý fyzioterapeut Steve Harris, který kvůli neodbytnému ptákovi začal při běhání nosit cyklistickou helmu. V obavě o bezpečnost svých dětí jim několik týdnů zakazoval chodit na zahradu. „Sedával na stromě v naší zahradě, vůbec jsem je tam nepouštěl. Až je dnes vyzvednu ze školy, budou nadšené, že si konečně můžou jít hrát ven.“
Zkušenost s útokem má i pětasedmdesátiletý Jim Hewitt, kterého káně zranilo cestou pro mléko a noviny. „Byl jsem celý od krve. Začal jsem raději jezdit autem – ale štvalo mě, že jsem se nechat vyděsit praštěným ptákem,“ popsal. Dodal, že největší strach měl o děti ze školy, u které káně často posedávalo. „Bál jsem se, že na někoho zaútočí při odchodu.“
Káně se nakonec podařilo odchytit právě Harrisovi, kterého pták opět pronásledoval při běhání. „Skákal po telegrafních sloupech a držel se mě skoro kilometr,“ popsal. Když pták přistál na jejich zahradě, vylezl Steve na kůlnu a lapil dravce do připravené klece. Předchozí pokusy nalákat ho do ní na kuře nevyšly, tentokrát ale byl úspěšný.
Káně Harrisovo, původem z Ameriky, se v Británii chová jako sokolnický pták – není tedy jasné, jestli někomu neuletělo. Dobrá zpráva je, že se při odchytu drzému opeřenci nic nestalo. A úspěšný „lovec“ Harris je také spokojený. „Řekl bych, že mám teď v naší hospodě pár piv k dobru.“
-
Masáž za mřížemi. Thajská věznice učí ženy masírovat a nabízí tak novou šanci na život
4. duben 2025V historickém centru thajského města Čiang Mai funguje netradiční masážní salon – přímo v areálu ženské věznice. Odsouzené ženy zde procházejí výcvikem v tradiční thajské masáži Nuad Thai, která je zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě relaxačního zážitku nabízí tato služba i něco navíc: druhou šanci pro ženy, které se po výkonu trestu snaží znovu postavit na nohy.
Výchovný program zvaný Naree Spa umožňuje ženám odsouzeným za nenásilné trestné činy získat kvalifikaci v oblasti thajské masáže. Výuka zahrnuje více než 800 hodin teorie a praxe, včetně anatomie, filozofie a 300 hodin přímé masérské praxe. Masíruje se ve sdíleném prostoru bez zbytečného luxusu, ale péče je pozorná, kvalitní a lidská. Právě kvůli tomu se sem lidé vracejí – a s nimi i naděje vězenkyň na nový začátek.
Thajsko má jednu z nejvyšších měr ženské vězeňské populace na světě a mnoho žen po propuštění naráží na předsudky, zejména při hledání práce. Právě proto vznikla síť salonů Dignity Network, kterou založila bývalá dozorkyně Thunyanun Yajom. Od roku 2014 její podniky zaměstnaly přes 500 absolventek programu.
Zákazníci se sem vracejí nejen kvůli odbornosti, ale i přátelské atmosféře. „Fungujeme jako rodina. Když někdo přijde, cítí se vítaný,“ říká Yajom. Dnes provozují pět salonů v Čiang Mai a nabízejí stabilní práci ženám, které by jinak měly na pracovním trhu složitou pozici.
Masážní centrum přímo ve věznici je otevřeno každý den, rezervace se provádí osobně. Kromě masáží se v areálu nachází i restaurace, butik a malé muzeum věnované projektu. Zážitek pro návštěvníky tak spojuje tradiční péči s konkrétní podporou žen, které se učí znovu začlenit do společnosti.
-
Línající medvěd i nosorožec s ekzémem. Zvířatům v zajetí přibývají alergie
4. duben 2025Lední medvěd Siku se neustále škrábal, až přišel o část srsti. Ukázalo se, že trpí alergií – na lidské vlasy, pyl i domácí roztoče. Vědci dnes čím dál častěji sledují, že se u zvířat v zoo, na farmách i doma objevují stejné alergie jako u lidí. Důvod? Život v příliš velké čistotě.
Zaměstnanci zoo v Chicagu si u medvěda Siku všimli línající srsti a neustálého drbání. Testy potvrdily alergii na roztoče, pyl i šupinky lidských vlasů. A není jediný. Alergie dnes trápí i domácí mazlíčky jako kočky, v zoologických zahradách pak třeba šimpanze nebo nosorožce.
Podle vědců je důvod podobný jako u lidí: nedostatek kontaktu s mikroorganismy a parazity, s nimiž se naše těla tisíce let vyvíjela. Zvířata v zajetí dostávají odčervovací preparáty, jsou krmena sterilní stravou a žijí v dokonale čistém prostředí. Imunitní systém, který „nemá co dělat“, pak přehnaně reaguje i na běžně se vyskytující látky.
U lidí je nejčastějším projevem alergií senná rýma, u zvířat svědění, ekzémy, infekce uší nebo kopřivka. V divočině by alergie mohla znamenat fatální problém – zvíře by bylo zranitelnější, nebo dokonce neschopné hledat potravu.
Veterináři hledají cesty, jak zvířatům pomoci. Zatímco doteď většina výzkumníků používala zvířata k lepšímu pochopení nemocí u lidí, u alergií to možná bude obráceně – poznatky z lidské medicíny by mohly pomoci i zvířatům. Medvěd Siku zatím dostává antialergika smíchaná s medem, nosorožci zase injekce podobné lidským vakcínám proti alergiím. A výsledky ukazují, že imunitní systém se dá přeprogramovat i u zvířat.
Podle vědců bychom ale měli především přehodnotit představu, že „čisté prostředí rovná se zdravé“. Možná je načase najít způsob, jak zvířatům v zajetí vrátit do výběhů aspoň kousek mikrobiální divočiny.