Kdo se postará o starající? I lidé v pomáhajících profesích jsou zranitelní
Lidé v pomáhajících profesích se často setkávají s náročnými situacemi a těžkými příběhy, které v nich mohou vyvolávat silné emoce. Proto je klíčové, aby dbali na svou duševní pohodu a uměli o sebe pečovat. V podcastu Balanc téma rozebíráme s Danielou Vodáčkovou, klinickou psycholožkou, psychoterapeutkou a odbornicí na krizovou intervenci.
„Čím jsou terapeuti starší a zralejší, tak tím samozřejmě jsou trošku vykovanější v této dovednosti a začátečníci možná mají zase víc energie.“ Učí se pracovat s klientem a zároveň reflektovat své vlastní prožívání, což jim umožňuje lépe rozlišit mezi tím, co patří klientovi a co jim samotným. Důležitá je také schopnost využít vlastní emoční reakce ve prospěch klienta, aniž by došlo k nezdravému promítání sebe do jeho situace.
„Když profesionál projde vlastní krizí, nouzí, úžinou, tak samozřejmě lépe rozumí sobě, ale má daleko jemnější vnímaní pro své klienty.“ Pro začínající je klíčové, aby měli k dispozici podpůrný systém, který jim umožní zvládat náročné situace a chránit sebe sama. Supervize, intervize a možnost konzultace se zkušenějšími kolegy jsou neocenitelné nástroje, které jim pomáhají získat potřebné dovednosti a sebedůvěru. Odborníci by měli být pokorní a otevření k sebereflexi, aby si uvědomovali své limity a nehrnuli se do situací, na které nejsou připraveni.
Poslechněte si celý rozhovor o tom, jak pečovat o sebe v pomáhajících profesích.
Související
-
Když jsem přehlcená, bolí mě i dotek v MHD. Jak se lidem na spektru žije se smyslovou citlivostí?
Jaké to je žít ve světě, který je příliš hlučný, jasný nebo intenzivní? Atypické smyslové vnímání podle studií ovlivňuje až 90 % lidí na spektru.
-
Petra Štarková: Dej mi pokoj. Šest propletených lidských příběhů uzavřených do šesti různých pokojů
Táňa, Luis, Dušan, Josef, Marta a Adéla. Všichni už dospěli, ale nedokážou se z různých důvodů osamostatnit. Svůj život tráví zavření ve svých pokojích.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.