Romové v Kosovu

21. červen 2011

V dalším Klystýru zamíříme na poloostrov nechvalně proslulý sérií nejvážnějších válečných konfliktů v novodobé historii Evropy. Občanské války probíhající v devadesátých letech minulého století v bývalé Jugoslávii, rozdělili nejen jednotlivé státy ale často i celé rodiny. Svou zvláštní smutnou historii má i Kosovo, které deklarovalo svou nezávislost a o jehož autonomiii se vedou mezinárodní debaty. Jak se ale žije lidem v Kosovu a jak se žije hlavně tamním Romům?

To se vydal zjišťoval Lukáš Houdek z organizace Romea, s kterým jsme si povídali o jeho zážitcích mezi kosovskými Romy.

O Romech žijících v současné době v Kosovu se toho neví mnoho. Poslední analýzy OSN a NATO pochází z roku 2004. I proto se Lukáš Houdek a jeho kolegyně Zdenka Kainarová ze serveru Romea.cz, rozhodli zmapovat život kosovských Romů na vlastní pěst. Do Kosova vyrazili koncem dubna, aby na stránkách www.romea.cz podali svědectví o tom, jak se doopravdy Romům v Kosovu žije. Jejich reportáže a fotografie dokumentují drsnou realitu, které musí Romové v Kosovu čelit.

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.