Ruský umělec Pjotr Pavlenskij podpálil budovu francouzské centrální banky
Francouzská policie zadržela ruského umělce Pjotra Pavlenského, který v noci na dnešek podpálil budovu francouzské centrální banky na Place de la Bastille.
Informuje o tom RT Français. Fotografie z akce se objevily na stránkách Divergence Images. V popiscích k fotografiím se uvádí, že umělec společně s nejmenovanou ženou podpálil sídlo francouzské centrální banky a současně vyzval k Velké francouzské revoluci, protože podle něj „banky obsadily místo monarchů“. Informaci o Pavlenského zadržení na Twitteru potvrdila aktivistka Sarah Constantin.
Francouzské úřady poskytly Pavlenskému azyl letos v květnu. Umělec opustil Rusko v lednu kvůli obavám, že by mohl být opět souzen. Vasilij Berezin, herec moskevského divadla Teatr.doc, obvinil Pavlenského a jeho ženu Oksanu Šalyginu z napadení. Herečka Anastasija Slonina zase tvrdí, že se vůči ní pokusil o sexuální násilí. Trestní řízení ale nakonec vyšetřovatelé nezahájili. Pavlenskij v listopadu 2015 zapálil dubová vrata u vchodu do sídla ruské tajné služby FSB v centru Moskvy. Svou akcí nazvanou Hrozba chtěl upozornit na taktiku zastrašování uplatňovanou nástupkyní nechvalně známé sovětské státní bezpečnosti KGB. V červenci 2016 ho soud odsoudil k tomu, že má zaplatit milion rublů (asi 370 000 korun) – polovinu jako náhradu škody, polovinu jako pokutu. V minulosti Pavlenskij provedl řadu neobvyklých protivládních protestů. Například v říjnu 2014 se svlékl donaha a uřízl si lalůček pravého ucha, aby veřejnost upozornil na zneužívání psychiatrie pro politické účely. V listopadu 2013 si přibil genitálie k dlažbě Rudého náměstí.
-
Italská věznice otevřela místnost pro sex a intimní návštěvy odsouzených
24. duben 2025Vězni v italském městě Terni můžou od minulého týdne využít speciální pokoj určený k nerušeným privátním setkáním se svými protějšky. Země se tak připojuje k evropským státům, které uznávají právo na soukromí i za mřížemi – přestože dveře musejí zůstat odemčené.
Itálie poprvé otevřela vězeňskou místnost vyhrazenou pro intimní návštěvy. Vězni, kteří splní podmínky, si v ní mohou v soukromí užít čas se svými partnery. Novinka navazuje na dřívější praxi takzvaných manželských návštěv, které bývaly běžné, z bezpečnostních a rozpočtových důvodů z většiny evropských věznic ale zmizely.
Teď se ale v některých zemích znovu objevují. Kromě Francie, Španělska nebo Nizozemska se k nim aktuálně přidává i Itálie. Pilotní schůzka v Terni se odehrála minulý týden, kde jeden z vězňů strávil čas v místnosti se svou přítelkyní. Podle ombudsmana pro práva vězňů Giuseppa Caforia vše proběhlo hladce a v nejbližších dnech by měla následovat i další setkání vězňů v soukromí.
„Klíčové je zajistit maximální soukromí a ochranu zúčastněných,“ uvedl Caforio pro agenturu ANSA. Samotná místnost má daleko k romantickému hotelovému pokoji se šampaňským a svíčkami, nabízí ale alespoň to základní – postel, toaletu a trochu klidu. Vězni, kteří chtějí „sexuální místnost“ využít, musí být buď sezdaní, nebo mít dlouhodobý vztah a také projít schvalovacím procesem. Na schůzku pak mají dvě hodiny – s tím, že dveře musejí zůstat odemčené pro případ zásahu vězeňské stráže.
Podle dostupných informací zatím není jasné, jak přesně se posuzuje, kdo má na intimní schůzku nárok. V každém případě ale platí, že jde průlomový projekt, který by mohl rozšířit debatu o právu na intimitu i v systému trestní justice.
-
Pistácie docházejí a japonské město nestíhá dělat matchu. Virální módy způsobují nedostatek surovin
24. duben 2025Mánie kolem dubajské čokolády a čaje matcha přinesla problémy se surovinami. Globální hlad po dokonalých chuťovkách se šíří sociálními sítěmi rychleji, než je svět schopen reagovat.
Dubajská čokoláda se během pár týdnů proměnila z exkluzivní cukrovinky v globální trend. Lahůdka s pistáciovým krémem, nudlemi kataifi a sezamovou pastou v mléčné čokoládě zaplavila Instagram a TikTok a způsobila mezinárodní nedostatek pistácií. Její popularita raketově rostla od konce roku 2023 – prodeje letěly nahoru, vznikaly napodobeniny a některé obchody dokonce musely omezit počet prodaných kusů na osobu.
Pistácie, pěstované hlavně v USA a Íránu, ale byly nedostatkové už předtím. „Svět pistácií je v tuto chvíli v podstatě vytěžený,“ řekl pro Financial Times obchodník Giles Hacking. „Ceny vyskočily o třetinu. A když výrobci čokolády skupují ořechy ve velkém, na ostatní nezbývá skoro nic.“
Podobnou stopu zanechala na světovém trhu i matcha – zelený čaj, který se z japonských čajových obřadů v posledních letech přesunul do nejrůznějších latté, zmrzlin i smoothies. Mezi lety 2010 a 2023 se produkce matchy téměř ztrojnásobila. Ani to ale nestačí. Město Uji, centrum tradiční výroby, už nápor poptávky nezvládá a kvalitní japonskou produkci možná brzy nahradí levnější čínská.
A není to poprvé, co svět díky módním trendům doslova „vyjedl“ nějakou z důležitých surovin. Už před deseti lety, v roce 2015 se internet doslova zbláznil do avokádových toastů. To vedlo až k vlně krádeží ovoce na Novém Zélandu a ceně až sedm dolarů za kus v Austrálii.
-
Kdo si koupí T-Rexe? Miliardářské aukce dinosaurů ohrožují výzkum
24. duben 2025Fosilie tyranosaura a dalších vyhynulých zvířat se staly luxusním zbožím a mizí z dosahu veřejnosti. Vědci varují, že tenhle trend může vážně ohrozit budoucnost paleontologického výzkumu.
Možná jste si mysleli, že když herec Nicolas Cage kdysi koupil lebku tyranosaura, a tím urychlil svůj nevyhnutelný bankrot, šlo jen o výjimečný rozmar. Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Palaeontologia Electronica to ale může být spíš trend než výjimka. Nejoblíbenější dinosaurus našeho dětství se totiž stal hračkou superbohatých. Jeho kosti se proměnily ve statusový symbol a mizí v rukou těch, kteří si to mohou dovolit. Spolu s nimi mizí naděje vědců, kteří kosti potřebují ke studiu.
Ze všech známých fosilií T-Rexe je pouze 141 vědecky využitelných. A z těch je 71 bohužel uloženo v soukromých sbírkách – možná vystavené pro úzký okruh obdivovatelů, dost možná ale jen v obyčejných skladištích, kde na ně sedá prach. Celý problém začal už v roce 1997, kdy se fosilie téměř kompletního jedince přezdívaného „Sue“ vydražila za skoro 8,5 milionu dolarů. Od té doby se z toho stala mezi bohatými nová posedlost. V roce 2020 se T-Rex jménem „Stan“ vydražil za téměř 32 milionu dolarů v aukční síni Christie’s a skončil v nablýskaném privátním muzeu v Abú Dhabí. A nakonec přišel „Apex“ – kostra stegosaura, která se prodala dokonce za neuvěřitelných 44 milionů.
Statistika říká, že z jen jeden z pěti vydražených jedinců T-Rexe na světě skončil ve veřejné instituci. Komerční lovci fosilií navíc nacházejí průměrně skoro 2,5krát více exemplářů T-Rexe než vědci placení státními institucemi. A jen 11 % jejich nálezů nakonec putuje do muzeí nebo výzkumných sbírek. Zbytek končí jako trofeje soukromníků.
Mnohé z těchto fosilií přitom patří mladým jedincům nebo dokonce mláďatům – a právě ty jsou mimořádně důležité pro výzkum toho, jak tyranosaurus rostl a vyvíjel se. Co například stále přesně nevíme je, jestli se samci a samice v průběhu vývoje nějak výrazně lišili. Kolektivní poznání nejslavnějšího dinosaura všech dob brzdí rozmary několika sběratelů.
-
SkinnyTok jako nový trend. Francie se rozhodla zakročit proti propagaci anorexie
23. duben 2025Francouzská vláda chce zakročit proti propagaci extrémní štíhlosti mezi mladými dívkami a ženami na sociální síti TikTok. Ministryně pro umělou inteligenci a digitální média Clara Chappaz už národním a unijním regulátorům nahlásila hashtag #SkinnyTok kvůli obavám, že trend propaguje anorexii a algoritmy sítě se zaměřují na nejzranitelnější osoby.
„Tato videa, která propagují extrémní štíhlost, jsou odporná a naprosto nepřijatelná,“ uvedla ministryně pro umělou inteligenci a digitální média Clara Chappaz s tím, že moderní technologie mohou být pomocníkem, ale při špatném zacházení mohou ničit životy. Sociální sítě podle ministryně nemůžou uniknout odpovědnosti. Videí označených hashtagem #SkinnyTok je podle britského serveru The Guardian na platformě kolem půl milionu.
V březnu francouzští zákonodárci schválili vytvoření komise, která má vyšetřit dopad TikToku na duševní zdraví dětí a mladých lidí. V roce 2015 parlament schválil zákon, podle kterého se může propagace anorexie trestat až rokem vězení a pokutou ve výši 10 tisíc eur, to je asi 250 tisíc korun.
Proti SkinnyToku a dalším podobným trendům se v zemi galského kohouta vzbouřila i část společnosti, šíří se i petice. Vytvořila ji zdravotnice Charlyne Buigues, která se specializuje na poruchy příjmu potravy u dospívajících.„Tato videa, která jsou určena teenagerům, představují nerealistickou podobu lidského těla a podporují u dospívajících špatné stravovací návyky, jako jsou omezující diety, nadměrné cvičení nebo hladovění,“ uvedla Buigues.
-
Začal jarní úklid dálnic. Řidiči u nich odhodili latrínu, uhynulé hady nebo vířivku
23. duben 2025Na českých silnicích začal jarní úklid, který potrvá dvakrát týdně až do října. Na komunikacích a v jejich okolí totiž řidiči často odhazují nepořádek. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se to týká zejména dálničních odpočívek, kde pracovníci ŘSD nachází i injekční stříkačky nebo jehly. Výjimkou ale nejsou ani stavební suť nebo starý nábytek.
Někdy pracovníci ŘSD objeví i kuriozity. Na odpočívce Střechov na 52. kilometru dálnice D1 v minulých letech našli dřevěnou latrínu, vířivku či deset uhynulých exotických hadů v krabici. Nejčastěji ale řidiči odhazují obaly od nápojů a potravin, cigaretové nedopalky, papírové kapesníky, dětské pleny nebo textilie.
„Bohužel běžné je znečišťování odpočívek některými neukázněnými řidiči kamionů, kteří vyhazují odpadky rovnou na zem, i když přímo před nimi na dohled naši zaměstnanci odpadky právě uklízejí. Často lidé nevyužívají ani připravené koše, nově proto přidáváme i velké kontejnery, které lze stěží přehlédnout, a i přesto odpadky dál končí na zemi,“ uvedl dle webu Ekolist Jiří Veselý z ŘSD.
Úklid odpočívek mají na starosti pracovníci středisek správy a údržby dálnic nebo dodavatelských firem. Jen za loňský rok z odpočívek vyvezli okolo 7500 tun komunálního odpadu. Především v období, kdy se lidé vydávají na chaty a chalupy, je odpadu nejvíce. ŘSD uvažuje o zřízení speciálních úklidových čet, které by se věnovaly pouze odpočívkám.
-
„Zvrácený kus nádobí“. Oxfordští akademici ještě před pár lety pili z kalichu z lidské lebky
23. duben 2025Když začal kalich vyrobený z lidské lebky propouštět víno, používali ho jako misku na čokoládové bonbony. Pohár byl vytvořený z několika částí mozkovny, která byla rozřezána a následně sešita, naleštěna a ozdobena stříbrem. Morbidní kalich používali akademici dlouhá léta na slavnostních večeřích na Worcester College, a to až do roku 2015.
Původ předmětu začal zkoumat profesor archeologie Dan Hicks z univerzitního muzea Pitta Riverse poté, co ho o to podle britského The Guardianu požádala sama část akademické obce. Někteří akademici i hosté večírků totiž byli pohárem znepokojeni a označili ho za „zvrácený kus nádobí“. Hicks se o kalichu zmiňuje ve svojí nové knize Every Monument Will Fall, ve které se zabývá násilnou koloniální historií Velké Británie.
Hicks chtěl v textu poukázat na to, jak byla z historie vymazávána identita obětí koloniální nadvlády, protože nebyla kvůli rasismu a představě o bílé nadvládě považována za hodnou pozornosti. Podle archeologa se totiž většina debat o kolonialismu soustředila na to, jak z něj prominentní postavy britské historie těžili, a jak se v průběhu času upevňoval jejich odkaz, například stavěním soch.
Přestože archeolog nepřišel na přesnou identitu oběti, z jejíž ostatků kolonialisté pohár vyrobili, stáří lebky odhadl na asi 225 let. Velikost lebky a další skutečnosti napovídají, že se zřejmě jednalo o otrokyni z Karibiku. Dobře zdokumentovaní ale byli podle Guardianu majitelé kalichu. Kontroverzní předmět univerzitě v roce 1946 daroval antropolog a bývalý student George Pitt-Rivers, jehož jméno je na poháru vyryto. Předmět byl součástí sbírky, kterou založil jeho dědeček Augustus Henry Lane Fox Pitt Rivers. Po něm je pojmenováno muzeum při univerzitě v Oxfordu, kde působí i archeolog Dan Hicks.
George Pitt-Rivers byl stoupenec eugeniky a jeden z nejbohatších mužů meziválečné Anglie. Část druhé světové války strávil ve vězení kvůli podpoře lídra britských fašistů Oswalda Moesleyho.
-
Připravit, pozor, ejakuluj! V Los Angeles se uskuteční první závod spermií
22. duben 2025V americkém Los Angeles se uskuteční první závod spermií na světě. Netradiční klání uspořádal startup s názvem Sperm Racing v rámci osvěty související s mužskou neplodností.
V mikroskopické soutěži se budou vzorky spermií pohybovat po malých drahách, které mají napodobovat lidský reprodukční systém. Cílem závodu je upozornit na klesající plodnost mužů. Za jeho organizací stojí skupina čtyř dospívajících podnikatelů. Eric Zhu, sedmnáctiletý spoluzakladatel společnosti, uvedl, že při zahajovací akci se na závodní dráze dlouhé 20 cm – po vzoru ženského reprodukčního systému – proti sobě postaví vzorky odebrané dvěma zdravým mladým univerzitním studentům. O události, která se koná 25. dubna 2025, informoval web Economic Times. Závod se uskuteční v Hollywood Palladiu před tisícovkami diváků a bude živě přenášen pro celosvětovou veřejnost. Na uspořádání akce společnost Sperm Racing vybrala přes 21 milionů korun.
Cílem akce je podle Erica Zhu nejen pobavit veřejnost, ale zároveň zvýšit povědomí o mužské plodnosti. „Chceme ze zdraví udělat soutěž,“ cituje mladíka server Times. K účasti byli podle britského deníku vybráni mimo jiné dva studenti z konkurenčních kalifornských univerzit. Dvojice se závodu účastní na základě podobného biologického stavu. Odebrané vzorky se následně vloží do pipety, odkud budou aplikovány do mikrofluidního zařízení. Spermie obvykle plavou rychlostí asi 5 mm za minutu, což znamená, že každý závod bude trvat nejméně 40 minut. Vítězem bude vyhlášena ta spermie, která protne cílovou čáru jako první, což bude ověřeno pokročilým zobrazováním. Podle Zhu bude mít závod tři etapy, které v losangeleském divadle Hollywood Palladium uvidí až 4000 diváků. Součástí bude komentovaný přenos, okamžité přehrávání a tabulky s výsledky.
Neplodností trpí přibližně 7 % dospělých mužů. Příčiny zahrnují nízký počet spermií nebo jejich špatnou pohyblivost. Přibližně v 50 procentech případů je příčina neznámá. Předpokládá se, že plodnost ovlivňují faktory životního stylu, jako je kouření, alkohol, pravidelný spánek a udržování zdravé hmotnosti.
-
Šimpanzi pod parou. Vědci zaznamenali skupinu primátů holdující alkoholickému ovoci
22. duben 2025Divocí šimpanzi ze západní Afriky byli poprvé pozorováni při konzumaci a sdílení ovoce obsahujícího alkohol. Toto specifické chování může mít vliv na budování sociálních vazeb.
Primáti se dělili o ovoce obsahující alkohol o intenzitě slabšího cideru. Výzkumníci pod vedením vědců z Exeterské univerzity ve Velké Británii natočili šimpanze, jak mezi sebou v národním parku Cantanhez v Guineji-Bissau sdílí fermentované africké chlebovníky. O neobvyklé podívané píše britský Guardian.
Pomocí fotopastí vědci natočili šimpanze, jak se v deseti případech dělí o kvašené ovoce. To bylo následně testováno na obsah alkoholu. Nejvyšší zjištěná hodnota odpovídala 0,61 objemového procenta alkoholu. Výzkumníci se domnívají, že při této míře konzumace se šimpanzi pravděpodobně neopijí, jelikož by to zjevně nezlepšilo jejich vyhlídky na přežití. Pro srovnání server Independent uvedl, že pivo má obvykle obsah alkoholu 4 až 6 %.
U lidí je sdílení alkoholických nápojů součástí tradic či běžného shromažďování. Vědci se proto zamýšlí nad tím, zda má alkohol podobný sociální efekt i mezi primáty. „Šimpanzi se o potravu nedělí tak často, proto může být takové zacházení s kvašeným ovocem podstatné,“ říká Kimberley Hockings z Exeterské univerzity.
Ovoce si mezi sebou podle všeho předávali šimpanzi napříč věkovými kategoriemi i pohlavími. Dvě dospělé samice ignorovaly větší kus chlebovníku ve prospěch sice menšího, ale o to zkvašenějšího kousku. Dva dospělí samci byli pozorováni, jak se agresivním způsobem hrnou ke zralým chlebovníkům. Ve vědeckém článku zveřejněném v časopise Current Biology si nyní výzkumníci kladou otázku, zda původ hodování pochází od společného předka.
„Musíme zjistit víc o tom, zda šimpanzi záměrně vyhledávají etanolové ovoce a jak ho zpracovávají. Toto chování by mohlo být raným evolučním stadiem oslavování. Pokud tomu tak je, naznačuje to, že lidská tradice hodování může mít svůj původ hluboko v naší evoluční historii,“ dodává Kimberley Hockings.
-
Slušnost za všechny prachy. Pozdrav a poděkování chatbotům stojí miliony
22. duben 2025Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman prozradil, že prokazovat dobré vychování ChatuGPT stojí hodně peněz. Slova jako „prosím“ a „děkuji“ vyžadují výpočetní výkon, který zvyšuje náklady na elektřinu.
Překvapivou odpověď poskytl Sam Altman uživateli sociální sítě X, který se šéfa OpenAI zeptal, kolik společnost utratila za elektřinu za to, že byli lidé k jejich AI modelům zdvořilí. „Dobře vynaložené desítky milionů dolarů – člověk nikdy neví,“ napsal generální ředitel společnosti.
Soudě podle Altmanova šibalského tónu, částka „desítky milionů“ pravděpodobně není přesná. Avšak jakákoli zpráva pro ChatGPT, bez ohledu na to, jak triviální nebo nesmyslná je, vyžaduje po umělé inteligenci úplnou generativní odpověď v reálném čase. Takový proces se neobejde bez náročných výpočetních operací, což zvyšuje zátěž grafických procesorů – a tím spotřebu elektrické energie, upozorňuje server Quartz.
I když se může zdát, že chovat se k chatbotovi slušně je zbytečné, někteří konstruktéři umělé inteligence tvrdí, že jde o významný krok. Podle manažera designu společnosti Microsoft Kurtise Beaverse pomáhá správná etiketa vytvářet zdvořilé a kolegiální výstupy. „Používání zdvořilého jazyka nastavuje tón odpovědi,“ říká Beaver. „Je to konverzace a je na uživateli, aby navodil atmosféru,“ cituje manažera společnost Microsoft na svém serveru.
Průzkum společnosti Future z konce roku 2024 zjistil, že slušné chování vůči chatbotům potvrdilo 67 % amerických respondentů. Z nich pak 55 procent upřesnilo, že to dělají, protože to považují za správné, zatímco 12 procent to dělá proto, aby uklidnilo algoritmus v případě povstání umělé inteligence.
Realita konverzací s umělou inteligencí má ale za následek zátěž pro životní prostředí. Jak poznamenal web Indeed, veškerá datová centra, která slouží mimo jiné i k napájení chatbotů, pohlcují do 2 % světové spotřeby energie. Toto číslo pravděpodobně prudce vzroste, jakmile umělá inteligence začne ovlivňovat více aspektů každodenního života.