S prvním sexem čekám, protože chci. Poslechněte si dokument Před svatbou ne

21. březen 2020

Zatímco o sexu se píše úplně všude, témata spojená s panenstvím a panictvím se v médiích otevírají jen minimálně. Poslechněte si dokument o mladých lidech, kteří s prvním sexem čekají, protože jim to dává hlubší smysl. Jak o svém poprvé přemýšlí, co pro ně sex znamená a proč ho odkládají?  

Jaké to je, být v partnerském vztahu a přitom spolu několik let nespat? Pro autorku dokumentu Zuzanu jde o osobní téma, které otevřela s několika přáteli. Poslechněte si, co je k odkládání sexu motivuje a jak to mění dynamiku vztahů. Mají někdy strach, že si v intimní stránce se svým vyvoleným nesednou? A může předmanželská sexuální abstinence nějak pomoct k tomu, aby se stali méně sobeckými?

Odkládání sexu až po svatbě je dnes většinovou společností vnímáno jako zastaralý společenský požadavek, který lidi svazuje. Vypravěči v dokumentu Před svatbou ne se k tomu ale staví jinak. Sexualita je pro ně krásná a křehká věc, se kterou se snaží zacházet opatrně. Pečlivě vybírají, nejen s kým, ale také kdy se do ní ponoří. Zároveň se ale jako každý jiný člověk dostávají do situací, které neplánovali.

Za jakých okolností své přesvědčení přehodnocují? A jak se na odkládání sexu dívají s odstupem času?

Autorky: Zuzana Šulcová, Iva Kadeřávková a Brit Jensen
Dramaturgie: Viola Ježková
Zvuk: Jitka Kundrumová

BIO autorek:

Brit Jensen je dokumentaristka a dramaturgyně. Její dánský původ vysvětluje, proč má jméno jako muž nebo pes, a přitom je to prostě žena. Jako autorka natáčí audio dokumenty a tvoří podcastové seriály pro české, dánské a občas i britské publikum.

Iva Kadeřávková je studentka posledního ročníku magisterského studia antropologie. Ve svých pracích se zaměřuje na etnografii a baví ji terénní výzkum. Mezi prací a studiem se věnuje běhu a lezení.

Zuzana Šulcová je studentka sociologie, která se dlouhodobě věnuje osobnostnímu rozvoji dětí a mladých lidí. Má za sebou dvouletou praxi v soukromé alternativní škole a několikaleté dobrovolnictví v církvi, kde měla na starost tvorbu duchovního programu v klubu pro adolescenty. V rámci této praxe narazila i na téma sexuality, které je pro mladé věřící lidi velmi důležité a zároveň složité.

autoři: Zuzana Šulcová , Iva Kadeřávková , Brit Jensen
Spustit audio