O pořadu Sádlo

Sádlo je autorská podcastová série Ridiny Ahmedové o společenském tlaku na ženský vzhled a o tom, jak pestré a spletité jsou cesty k přijetí vlastního těla. V šesti dílech se setkáváme s desítkami žen, které se Ridině ozvaly na veřejnou výzvu přes sociální sítě – otevřeně vypráví o svých traumatech, o silných i slabých chvílích a o vnitřních soubojích s očekáváním okolí i tím svým vlastním. 

Jednotlivé kapitoly a navazující doprovodné rozhovory s odborníky jsou věnované dětství a rodině, vztahům a sexu, mateřství, práci a kariéře, ideálům krásy nebo tělesnému a psychickému zdraví.

„Sádlo je pro mě celoživotní téma. Už od útlého věku jsem slýchala, že to, jaká jsem, není v pořádku, že bych měla vypadat jinak,“ říká autorka dokumentární série Ridina Ahmedová. „Podcast jsem pojmenovala Sádlo, protože bych tohle slovo ráda zbavila pejorativního a urážlivého nádechu. Sádlo je přirozenou součástí našich těl. Byla bych ráda, aby se přestalo démonizovat,“ vysvětluje Ridina Ahmedová. Podcastovou sérii Sádlo natočila jako výzvu ke změně, k debatě, ke vzájemnému naslouchání a k ohleduplnosti.

„Cesta k přijetí vlastního těla je složitá a vlastně nikdy nekončí. Je to něco, na čem sama pořád pracuju,“ přiznává autorka. Právě proto se rozhodla zachytit, jak se žije dívkám a ženám, které nezapadají do stereotypních ideálů štíhlé krásy. Jak se s tlakem na svůj vzhled vyrovnávají, co jim pomáhá a co naopak ubližuje a jestli se jim navzdory tomu, čím prochází, daří své tělo přijmout takové, jaké je.

Pocastovou sérii Sádlo poslouchejte na webu wave.cz/sadlo, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích od 21. ledna 2020.

O autorce:

Ridina Ahmedová je zpěvačka, hudebnice a performerka, máma tří dětí, majitelka kocoura, milovnice barevného oblečení, kaváren a procházek krajinou. Má slabost pro výzvy všeho druhu, zvlášť ty, které člověka trošku lekají. O to je to pak větší jízda!

Na podcastovou sérii Sádlo volně navazuje divadelní performance Sádlo, která bude mít premiéru v červnu 2021 v Paláci Akropolis, a také osvětová kampaň Moje tělo je moje, plánovaná na podzim 2021. V plánu je také kniha Sádlo, složená z příběhů a fotografií. Pokud chcete sdílet své zkušenosti nebo se zapojit jinak, ozvěte se autorce na mail sadlo@rozhlas.cz.

Autorka: Ridina Ahmedová
Zvuk: Jaroslav Pokorný
Hudba: Ridina Ahmedová a Jaroslav Pokorný
Dramaturgie podcastu a artdirekce vizuálů: Veronika Ruppert
Vizuály: Adam Křena

Další pořady

 • Modeláři

  Modeláři jsou informovaná i fanouškovsky zanícená sonda do žánrů hardcoru, metalu, punku i temných odvětví ambientu. 

 • Šeptem

  Šeptem je intimní podcast o vztazích, lásce a sexu, který se nestydí. Je pro všechny, které baví poslouchat soukromé příběhy, zpovědi i otevřené rozhovory.

 • Návštěvníci

  Návštěvníci jsou podcastová série Jonáše Zbořila o tom, kde se mladí lidé cítí doma.

 • Pleják

  Hity místo algoritmů na Radiu Wave! Mixtape těch nejčerstvějších novinek i nestárnoucích bangerů z našeho neustále se rozrůstajícího jukeboxu.