O pořadu Sádlo

Sádlo je autorská podcastová série Ridiny Ahmedové o společenském tlaku na ženský vzhled a o tom, jak pestré a spletité jsou cesty k přijetí vlastního těla. V šesti dílech se setkáváme s desítkami žen, které se Ridině ozvaly na veřejnou výzvu přes sociální sítě – otevřeně vypráví o svých traumatech, o silných i slabých chvílích a o vnitřních soubojích s očekáváním okolí i tím svým vlastním. 

Jednotlivé kapitoly a navazující doprovodné rozhovory s odborníky jsou věnované dětství a rodině, vztahům a sexu, mateřství, práci a kariéře, ideálům krásy nebo tělesnému a psychickému zdraví.

„Sádlo je pro mě celoživotní téma. Už od útlého věku jsem slýchala, že to, jaká jsem, není v pořádku, že bych měla vypadat jinak,“ říká autorka dokumentární série Ridina Ahmedová. „Podcast jsem pojmenovala Sádlo, protože bych tohle slovo ráda zbavila pejorativního a urážlivého nádechu. Sádlo je přirozenou součástí našich těl. Byla bych ráda, aby se přestalo démonizovat,“ vysvětluje Ridina Ahmedová. Podcastovou sérii Sádlo natočila jako výzvu ke změně, k debatě, ke vzájemnému naslouchání a k ohleduplnosti.

„Cesta k přijetí vlastního těla je složitá a vlastně nikdy nekončí. Je to něco, na čem sama pořád pracuju,“ přiznává autorka. Právě proto se rozhodla zachytit, jak se žije dívkám a ženám, které nezapadají do stereotypních ideálů štíhlé krásy. Jak se s tlakem na svůj vzhled vyrovnávají, co jim pomáhá a co naopak ubližuje a jestli se jim navzdory tomu, čím prochází, daří své tělo přijmout takové, jaké je.

Pocastovou sérii Sádlo poslouchejte na webu wave.cz/sadlo, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích od 21. ledna 2020.

O autorce:

Ridina Ahmedová je zpěvačka, hudebnice a performerka, máma tří dětí, majitelka kocoura, milovnice barevného oblečení, kaváren a procházek krajinou. Má slabost pro výzvy všeho druhu, zvlášť ty, které člověka trošku lekají. O to je to pak větší jízda!

Na podcastovou sérii Sádlo volně navazuje divadelní performance Sádlo, která bude mít premiéru v červnu 2021 v Paláci Akropolis, a také osvětová kampaň Moje tělo je moje, plánovaná na podzim 2021. V plánu je také kniha Sádlo, složená z příběhů a fotografií. Pokud chcete sdílet své zkušenosti nebo se zapojit jinak, ozvěte se autorce na mail sadlo@rozhlas.cz.

Autorka: Ridina Ahmedová
Zvuk: Jaroslav Pokorný
Hudba: Ridina Ahmedová a Jaroslav Pokorný
Dramaturgie podcastu a artdirekce vizuálů: Veronika Ruppert
Vizuály: Adam Křena

Další pořady

 • Šatníky

  Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání.

 • Štěstí ASAP

  Šestidílný podcastový seriál o tom, jak za každou cenu vydělat na depkách. Tomáš, Patrik a Andula chtějí dobýt svět s jejich AI aplikací pro duševní zdraví. Zvládnou to? 

 • Bourání

  Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

 • Startér

  Startér je hledač talentů Radia Wave. Pomáháme kapelám, které se nebojí mobilizovat své fanoušky, ale i těm, co odjakživa nenávidí clickbait.