Sdružení PROUD chystá LGBT osvětu na školách

29. červen 2015

Projekt Neviditelné menšiny sdružení PROUD – Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu bude nově vzdělávat i žáky základních škol a odborníky, především učitele a sociální pracovníky. Roční projekt začal v dubnu a stát bude necelý milion korun, hrazen bude převážně z norských fondů. Projít by jím mělo asi 800 žáků ze 40 základních a středních škol. PROUD už od roku 2013 nabízí takzvané Duhové semináře pro střední školy. Projekt bude také řešit otázku seniorů z těchto menšin, organizace plánuje zpracování výzkumu mapujícího tuto problematiku. Podle jednatele sdružení PROUD Zdeňka Slobody se senioři dostávají do problematických situací například po úmrtí dlouholetého partnera téhož pohlaví a odchodu do pečovatelského zařízení. „Obtížně se zařazují do seniorských kolektivů. Generace jejich vrstevníků není tak liberální jako mladší lidé,“ vysvětluje Sloboda. Sdružení PROUD se podobným aktivitám věnuje dlouhodobě. Snaží se prosadit změnu zákonů, které mají zrovnoprávnit tyto skupiny s většinovou společností. V této oblasti je nyní hlavním zájmem sdružení novela zákona o registrovaném partnerství umožňující osvojení dítěte partnerem stejného pohlaví, který není biologickým rodičem.

autor: Nicol Staňková
Spustit audio
 • Viry nejspíš zvyšují přitažlivost člověka pro komáry

  1. červenec 2022
  Komár druhu Aedes, který přenáší virus způsobující horečku dengue

  Co nutí komáry kousnout? Je prokázáno, že je více láká pach myší infikovaných parazitem přenášejícím malárii než odér zdravých myší. Vědci se pokouší zjistit, jak je to u člověka, zejména v souvislosti s viry přenášenými komáry, jako je dengue a zika.

  Oba viry na člověka přenáší právě komáři. Připadal by tedy člověk infikovaný horečkou dengue nebo zikou mimořádně přitažlivý také štěnicím, které vnímají zápach? Pokud je odpověď ano, znamenalo by to, že tyto viry plní přenosnou funkci z jednoho organismu do druhého.

  „Pokud infikovaná osoba přitahuje komáry díky viry způsobenému zápachu, myslím, že infekce jen zvyšuje šanci, že ji komár lokalizuje,“ říká Penghua Wang, imunolog z University of Connecticut Health.

  Wang a jeho tým provedli sérii experimentů. Foukali vzduch přes dvě skupiny myší – jednu nakaženou horečkou dengue nebo zikou, druhou zdravou. Komáry lákal pach, který se linul z infikovaných myší. „Tyto dva viry můžou změnit tělesný pach člověka tak, že je pro komáry atraktivnější,“ uzavírá imunolog.

  „Mění mikrobiom pokožky, aby bakterie produkovaly aroma, které je pro komáry opojné.“ Noushin Emami, bioložka infekčních chorob z University of Greenwich v Londýně, se na výzkumu nepodílela, ale poukazuje na to, že myši a lidé jsou různé organismy. „V našem těle je mnoho aspektů, které se liší od těla myší,“ říká a doplňuje, že je třeba potvrdit použitelnost studie na člověka.

  Podle ní ale stojí za zmínku, že si vědci v rámci této studie všimli, že jsou komáři podobně přitahováni i pachem lidí s horečkou dengue, a to je slibný základ pro jejich budoucí bádání.

 • Hudba stará dva tisíce let. Odborníci zkoumali nástroje z jeskynních maleb

  1. červenec 2022
  pravěká jeskynní malba

  Archeoakustický výzkum, o němž píše web The Converstion je zaměřený na oživování zvuků, jež vydávali lidé, kteří žili v minulosti. Autoři v nové studii nasměrovali uši k skalní malbě v pohoří Cederberg v provincii Western Cape v Jižní Africe. 

  Lidské postavy na tomto obraze byly dříve interpretovány jako léčitelé držící plácačky na mouchy a tančící v transu. Plácačky přitom byly důležitým doplňkem tance, protože se předpokládalo, že pomáhají chránit před nemocemi.

  Výzkum ale naznačuje, že ve skutečnosti jde o hudební nástroje typu známého jako !goin !goin – jméno, které existuje pouze v nyní zaniklém jazyce ǀXam, kterým mluvili lovci-sběrači ve střední jižní Africe. !goin !goin je aerofon. Tyto nástroje produkují zvuk vytvářením vibrací ve vzduchu, když se otáčejí kolem své osy.

  Výkumníci došli k tomuto závěru zkombinováním techniky obnovy digitálního obrazu s nástroji vytvořenými ze šablon v životní velikosti. Na osm nástrojů se hrálo ve zvukovém studiu v Kapském Městě a zvuky se nahrávaly.

  Zvuk produkovaný replikami nástrojů přesvědčivě odpovídá zvukovému spektru (90 – 150 Hz) produkovanému podobným modelem aerofonu !goin !goin z 19. století, který je archivován v Kirby Collection of Musical Instruments, spravované Univerzitou v Kapském Městě.

  Ze stáří obrazu vyplývá, že se aerofony typu !goin !goin používaly přibližně před dvěma tisíci lety nebo dříve. Cederbergova malba je jedním z pouhých čtyř známých příkladů aerofonní hry vyobrazené na skalních malbách v oblasti jižní Afriky.

 • Podle nové studie psi pocházejí ze dvou populací vlků

  1. červenec 2022
  Mops

  Příběh o tom, jak se ze šedých vlků postupně stali dnešní psí mazlíčci, má nový rozměr. Jak píše The Guardian, výsledky nedávného výzkumu naznačují, že naši chlupatí společníci nepocházejí pouze z jedné populace divokých předků, ale ze dvou.

  Psi byli prvními člověkem domestikovanými zvířaty, a to někdy v období před patnácti až třiceti tisíci lety, kdy lidé žili jako lovci a sběrači.

  „Většina ostatních zvířat prošla domestikací po vzniku zemědělství,“ připomněl Dr. Anders Bergström, jeden z autorů výzkumu z Francis Crick Institute. „Nevíme, kde se to stalo, která lidská skupina to udělala, jestli se to stalo jednou nebo vícekrát a tak dále,“ řekl Bergström. „Takže to zůstává jednou z velkých záhad v lidské prehistorii.“

  Spolu s kolegy analyzoval 72 genomů starých vlků, kteří žili v Evropě, na Sibiři a v Severní Americe až před 100 tisíci lety. Tým je porovnal s genomy raných a moderních psů.

  pes_vlk_meme.jpg

  „Klíčovým zjištěním naší studie je, že psi mají dvojí předky,“ vysvětlil Bergström. Zatímco někteří raní psi, jako ti ze Sibiře, Ameriky, východní Asie a severovýchodní Evropy, mají kořeny pouze u vlků z Asie, jiní, zejména v Africe a na Středním východě, a v menší míře v Evropě, mají genetický příspěvek od populace západních šedých vlků.

  „Stále nedokážeme říci, zda došlo ke dvěma nezávislým domestikacím následovaným sloučením těchto dvou populací, nebo pouze k jedinému procesu domestikace, po kterém následovalo smísení divokých vlků.“ Teď tedy budou vědci pátrat po zeměpisném původu našich psích společníků.

 • Ženy se v kufrech pokusily z Thajska propašovat přes stovku zvířat. Byli mezi nimi hadi, želvy i dikobrazi

  30. červen 2022
  had

  Pracovníky kontroly na letišti v Bangkoku zaujaly dva kufry. Rentgen v nich odhalil 109 živých zvířat včetně želv, hadů a ještěrů. Dvě cestující, osmatřicetiletá Nithya Raja a čtyřiadvacetiletá Zakia Sulthana Ebrahimm, jsou teď obviněné z obchodování s divokými zvířaty. Informuje o tom server Vice.

  Ženy cestovaly z Bangkoku do indické Čennaie. Pokud by kontrola neodhalila obsah jejich kufrů, mohlo se jim podařit převézt třicet pět želv, padesát ještěrů, dva dikobrazy, dva pásovce a dvacítku hadů. Záchyt je podle serveru Vice potvrzením toho, že se pašeráci zvířat vrací do formy. Podle světových odborníků to také potvrzuje jejich obavy z toho, že se po dvou letech protikoronavirových zákazů vrátí nelegální obchod zpět.

  Podle Danielle Fallin, programové koordinátorky a výzkumné asistentky Centra pro strategická a mezinárodní studia, sice pandemie koronaviru ztížila logistiku tohoto obchodu, ale zároveň uvrhla desítky milionů Asiatů do extrémní chudoby a mnoho z nich proto přinutila k nelegálnímu průmyslu. V důsledku toho se zvýšil i počet případů nelegálního chovu volně žijících zvířat.

  „Nelegální obchodování s divokými zvířaty drasticky poroste, protože země jihovýchodní Asie začínají znovu otevírat své hranice a lákat mezinárodní turisty,“ uvedla Fallin v prosinci. Od té doby se velká část asijských zemí otevřela. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu vysledoval podobný trend. Na základě rozhovorů s obchodníky s volně žijícími zvířaty a vzácnými rostlinami z Myanmaru, Thajska, Laosu a Číny, zjistil, že pašeráci často zvířata a rostliny skladovali, než se ceny a poptávka vrátily na předpandemickou úroveň.

  Jihovýchodní Asie je místem nelegálního obchodu s divokými zvířaty a rostlinami dlouhodobě. Od roku 2015 se jejich prodej online zdvojnásobil.

 • Čína hledá Zemi 2.0. Pomůže odpovědět na největší záhadu lidstva?

  30. červen 2022
  Zeměkoule

  Nový dokument odhaluje plán čínské velmoci najít Zemi 2.0. Planetu podobnou Zemi obíhající kolem hvězdy podobné Slunci má pomoci odhalit observatoř nové generace, jejíž provoz by měla Čína spustit v roce 2026. Informuje o tom server Vice.

  O záměru už dříve psal časopis Nature i další publikace, tým mise Země 2.0 vedený Čínskou akademií věd ale teď na serveru arXiv zveřejnil 115stránkovou bílou knihu s podrobnými informacemi. Mise bude pátrat po nepolapitelných pozemských dvojčatech obíhajících kolem hvězd slunečního typu a podle zveřejněného dokumentu odhalí tisíce terestrických exoplanet v mezihvězdném prostoru.

  Projekt podle serveru Vice spadá do širší mezinárodní snahy najít potenciálně obyvatelné planety. Pokud by takové snahy byly úspěšné, vědci by na nich poté mohli hledat známky života. To by nám mohlo pomoct zodpovědět otázku, zda jsme ve vesmíru sami

  „Obyvatelné planety podobné Zemi jsou nejpravděpodobnějším místem, kde hledat mimozemský život,“ říká profesor z Čínské akademie věd a vedoucí mise Jian Ge. „Nejprve ale musíme planetu vytipovat, než budeme hledat stopy po mimozemském životě. To většina současných misí zaměřených na exoplanety nedělá,“ dodává Ge.

  Kromě planet podobných Zemi má projekt objasnit řadu otázek týkajících se mnoha dalších typů exoplanet – tedy planet mimo naši sluneční soustavu, včetně volně plovoucích nebo takzvaných tuláckých planet. Předběžný návrh observatoře zahrnuje sedm teleskopů, které by měly nejméně čtyři roky skenovat oblohu z pozorovacího bodu v druhém Lagrangeově bodě, gravitačním rovnovážném bodě mezi Zemí a Sluncem, kde se nachází také vesmírný teleskop NASA Jamese Webba.

 • Buchty, Čelisti, Balanc i DJs. Potkejte se v létě s moderátory a podcastery Radia Wave

  30. červen 2022
  Buchty Live na Stalinu

  S létem přichází také tradičně nabitý program Radia Wave. Potkejte se s autory oblíbených podcastů jako jsou Buchty, Balanc, Kompot, Startér nebo Čelisti a také s moderátory a DJs. V Praze, Uherském Hradišti, v Brně nebo v Karlových Varech můžete v příštích měsících zažít živá vysílání, letní speciály i parties v režii našich DJs. Waví léto ukončí v září oslava narozenin spojená s finálovým večerem hudebně exportního projektu Czeching Showcase.

  Léto s Radiem Wave

  7. 7.      Čelisti Live z 56. MFF Karlovy Vary
  13. 7.    Startér x Stalin: MAEA, Barbora Cihak
  14. 7.    Balanc workshop: Cesta do imaginace / Atrium Žižkov
  15. 7.    Aleš Stuchlý a Karel Veselý: Ghostdog / Aerofilms, Bio OKO

  1. 8.     Talkshow Čelisti, DJ set Brigitte Noir & Valsorai Koxoy / LFŠ
  2. 8.     Balanc Live, DJ set Kewu & STEADY / LFŠ
  3. 8.     Záložka Live, Buchty Live, Anki, DJ set Casablanka / LFŠ
  5. 8.     Buchty / Beseda u Bigbítu
  6. 8.     Aneta Martínková: Od růžových vran ke GRL PWR / Beseda u Bigbítu
  17. 8.   Startér x Stalin: Marbles, prazdniny
  30. 8.   Buchty na Stalinu

  15. 9.   Narozeniny & Czeching Showcase / Fuchs2
  16. 9.   Kompot: Pravá Blondýnka / Aerofilms
  20. 9.   Buchty Live / Praha
  30. 9.   Buchty Live / Noc vědců, Ústí nad Labem
  7. 10.   Buchty Live / Prostějov

  Pro aktuální informace pak sledujte náš Facebook a Instagram.

 • Umělá inteligence rozpozná kuřecí volání o pomoc, mohla by pomoct snížit úzkost drůbeže

  29. červen 2022
  Slepice ve velkochovu

  Nový výzkum ukazuje, že technologie, která zachycuje a vyhodnocuje kdákání kuřat v obřích krytých halách, správně rozlišuje tísňová volání od ostatních zvuků v prostoru s přesností na 97 procent. Toho by se dalo využít ke zvyšování pohody u kuřat a slepic i dalších zvířat na farmách.

  Každý rok se po celém světě chová asi 25 miliard kuřat – mnoho z nich v obrovských halách, kde se tísní tisíce ptáků. Jednou z možností, jak posoudit pohodu takových tvorů, je poslouchat zvuky, které vydávají.

  „Kuřata jsou velmi hlasitá, ale tísňové volání bývá hlasitější než ostatní projevy a dá se popsat jako čistě tónové,“ řekl docent Alan McElligott ze City University of Hong Kong, který se zaměřuje na chování a dobré životní podmínky zvířat. „Dokonce ani pro netrénované ucho není problém je rozlišit.“

  Teoreticky by farmáři mohli používat projevy kuřat k měření úrovně jejich úzkosti a v případě potřeby upravit místa, kde jsou chována. V komerčních hejnech s tisíci nebo desetitisíci kuřat je ale nasazení lidských pozorovatelů nepraktické. Jejich přítomnost by mohla zvířata ještě více stresovat a navíc při tak velkém počtu ptáků by bylo vyčíslení počtu tísňových volání nemožné.

  Jeho tým vyvinul nástroj, který automaticky identifikuje tísňová volání kuřat podle záznamů z hal s intenzivními chovy. Na webu o tom píše The Guardian. Zařízení správně identifikovalo 97 procent tísňových volání.

  „Naším konečným cílem není počítat nouzová volání, ale vytvořit podmínky, ve kterých mohou kuřata žít a které v nich nebudou vyvolávat takovou úzkost,“ vysvětlil McElligott, který odhaduje, že technologie by mohla být komerčně nasazena do pěti let.

  Než se tak stane, tým bude muset zajistit, aby záznamové zařízení fungovalo v různých typech hal, a také ho otestovat na farmách s vyššími nebo nižšími standardy prostředí.

 • Podobná tělesná vůně usnadňuje vznik přátelství, říkají vědci

  29. červen 2022
  přátelé

  Odborníci z Weizmannova institutu věd zjistili, že lidé inklinují k navazování přátelství s jedinci, kteří mají podobný tělesný pach. Podařilo se jim také předpovědět kvalitu sociálních interakcí mezi úplně cizími lidmi tak, že si je očichali pomocí zařízení eNose, tedy elektronického nosu.

  Server Neuro Science News uvádí, že dominantní role čichu v sociálních interakcích byla dosud ve velkém rozsahu zdokumentována u všech suchozemských savců kromě člověka. Je to proto, že lidé nepoužívají své nosy v sociálním prostředí jako všichni ostatní suchozemští savci? Nebo je toto chování u lidí skryté?

  Postgraduální studentka Inbal Ravreby v laboratoři profesora Noama Sobela na katedře mozkových věd předpokládala, že tomu tak je. Opírala se o dvě předchozí pozorování. Za prvé, několik linií důkazů naznačuje, že lidé neustále, i když většinou podvědomě, očichávají sami sebe. Za druhé, lidé často podvědomě očichávají ostatní lidi. Kromě toho je známo, že máme tendenci se přátelit s lidmi, kteří jsou nám podobní vzhledem, původem a třeba i mozkovou aktivitou.

  Ravreby vycházela z toho, že když lidé podvědomě očichávají sebe a ostatní, mohou se podprahově srovnávat a že pak můžou tíhnout k těm, jejichž vůně je podobná jejich vlastní. Aby hypotézu ověřila, angažovala několik párů kamarádských dvojic stejného pohlaví v nesexuálních vztazích, jejichž přátelství vzniklo velmi rychle. Předpokládala, že protože taková přátelství vznikají před bližším seznámením, mohou být významně ovlivněná fyziologickými vlivy, jako je tělesný pach.

  Poté od nich posbírala vzorky tělesného pachu a provedla dvě sady experimentů. V jednom provedla srovnání pomocí zařízení eNose, které posuzovalo chemické stopy pachů. Ve druhém požádala dobrovolníky, ať přičichnou ke dvěma skupinám vzorků tělesného pachu, aby bylo možné posoudit podobnosti měřené lidským vnímáním.

  V obou typech experimentu bylo zjištěno, že si přátelé navzájem voní výrazně více než jednotlivci v náhodných párech.

 • HBO připravuje pokračování seriálu Temný případ. V hlavních rolích s Jodie Foster a Kali Reis

  29. červen 2022
  True Detective (Temný případ)

  Comeback seriálu Temný případ (True Detective) je oficiálně potvrzený. Úspěšné mysteriózní příběhy se tak vrátí ve čtvrté sérii. Jejich příznivci se můžou těšit na první nové díly od roku 2019 a zároveň první od ukončení spolupráce mezi HBO a tvůrcem seriálu Nicem Pizzolattem v roce 2020.

  True Detective: Night Country bude o náhlém zmizení šesti mužů z výzkumné stanice Tsalal v Ennis na Aljašce. V hlavních rolích detektivů, respektive detektivek, Liz Danvers a Evangeline Navarro se představí Jodie Foster a Kali Reis. Producentem připravované série bude Barry Jenkins a o scénář, režii a výkonnou produkci se postará mexická producentka, spisovatelka a filmová režisérka Issa López.

  Ačkoliv práva na seriál po ukončení spolupráce vlastní HBO, Pizzolatto se znovu do jisté míry zapojí jako výkonný producent, spolu s Foster, Jenkinsem, společností Anonymous Content, Mari Jo Winkler, Matthewem McConaugheym, Woodym Harrelsonem, Adele Romanski, Markem Ceryakem, Alanem Page Arriagou a Carym Joji Fukunagou.

  „Jsme absolutně nadšení, že se vracíme k franšíze Temný případ a že můžeme spolupracovat s multitalentovanou Issou López, jejíž jedinečnou vizi nejnovější série Night Country krásně zhmotní Jodie Foster a Kali Reis v hlavních rolích,“ uvedla Francesca Orsi, výkonná viceprezidentka pro program stanice HBO, v oficiálním prohlášení.

  Magazín Rolling Stone připomíná, že Temný případ měl premiéru v roce 2014 s Matthewem McConaugheyem a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích. Následující rok přišla druhá série s Vincem Vaughnem, Colinem Farrellem a Rachel McAdams. Po čtyřleté pauze se vrátila v roce 2019 s Mahershalou Ali v hlavní roli.

  True Detective: Night Country bude první sérií se dvěma ženskými hlavními hrdinkami.