Sex ve stáří? Nepatřičné!

30. květen 2011

Ačkoliv se o sexu v dnešní společnosti mluví často, hodně a prakticky všude, o sexu ve stáří se nemluví. Sex je spojen s kulty krásy a mládí.

Málokdo ale ví, že 50% mužů starších 70 let žije intimním životem, že 81% žen po šedesátce nemá sexuální potřeby (za čímž často stojí samo stáří a pocit vlastní fyzické neatraktivity), což ale také znamená, že 19% těchto žen sexuální potřeby pociťuje, a že když u mužů nad 60 přijde erekce, musí se využít hned, protože dlouho nevydrží.

Když přemýšlíme o starých lidech, často v souvislosti s jejich zdravím, finanční situací, osamělostí. V hlavě nám kolují pojmy jako „léky na vysoký tlak, nedoslýchavost, nákup pro stařečka, který se špatně pohybuje, inkontinence“… Myslet na sex nám ale často přijde nepatřičné. O sexu ve stáří, o sexu v pobytových zařízeních (např. v domovech důchodců), ale i o sexu v parku, jsem si povídala v otevřeném rozhovoru s MUDr. Zlatou Mistolerovou.

MUDr. Zlata Mistolerová, primářka Sexuologického oddělení, Psychiatrické léčebny Kosmonosy
Odkazy: Sex důchodců (článek z zena.centrum.cz)

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.