Sicko Mode na Super Bowlu? Malý krok pro lidstvo, velký krok pro memovou kulturu

4. březen 2019
Fenomem

Nestává se tak často, aby se internetový mem objevil v přímém televizním přenosu, který sleduje přes sto milionů diváků. Vlastně se to nejspíš nestalo asi ještě nikdy. Až letos na začátku února při poločasové show Super Bowlu, tedy finále ligy amerického fotbalu.

Na plátně přímo na stadionu v Atlantě a na obrazovkách po celém světě se objevila krátká sekvence s muzikanty z animovaného seriálu Spongebob v kalhotách synchronizovaná s úvodními fanfárami z písně Sicko Mode – mem, který předtím putoval internetem. Malý krok pro televizi, ale velký pro memovou kulturu.

Měla to být pocta Stevu Hillenburgovi, tvůrci kultovního Spongeboba, který zemřel vloni v listopadu, a zároveň to byl majestátní úvod do vystoupení rappera Travise Scotta, jednoho z hudebních hostů ostře sledovaného poločasového programu. Právě on je podepsaný pod písní Sicko Mode, která slouží jako podklad pro memy putující internetem už zhruba od loňského podzimu. Popularita tohoto virálu nakonec pomohla písni Sicko Mode dostat se až na vrchol amerického žebříčku.

Sicko Mode je písňová koláž s několika odlišnými částmi, trochu Bohemian Rhapsody nebo Paranoid Android pro trapovou generaci. S Travisem Scottem ji napsalo dalších třicet jedna autorů, alespoň tak tvrdí Wikipedie. Dramatické zlomy v písni internetoví tvůrci využívají – třeba jako v Harlem Shaku – k divokým střihům. V remixech tančí postavičky z animáků, filmů i počítačových her a všichni naplňují příkaz z názvu: sicko mode  mód šílence.

Další podverzí memu je Sicko Mode vs. Mo Mamba, kde se postavy z filmů ptají lidí, jestli mají raději Sicko Mode, nebo jiný rapový hit Mo Mamba. Poprvé se tato otázka objevila v kombinaci se scénou z filmu Polární expres. A jaká je správná odpověď na otázku: „Chceš slyšet Mo Mambu, nebo Sicko Mode?“ Obě jsou špatně, jestli jste fanouškem jedné nebo druhé písně, vždycky budete bílý fanoušek hip hopu trávící celé dny na internetu nebo hipster, který předstírá, že rozumí rapu. Tudíž si nevyberete.

Pasáž inkriminovaného memu, která se objevila na Super Bowlu, pochází z verze uživatele podepsaného jako Anthony Trucco. Posbírala přes 200 tisíc zhlédnutí a skoro půl milionu retweetů na Twiteru, existuje tedy velká šance, že ji tvůrci poločasového programu skutečně ukradli. Trucco si na Twitteru postěžoval, že pořadatelé použili jeho nápad bez svolení a ani neuvedli jeho jméno. Těžko se může divit, přesně takhle se přece šíří memy.

Vtipné je, že epizoda Spongeboba, z níž sekvence pochází, se odehrává také na Super Bowlu – přesněji na Bubble Bowlu, který se hraje v podmořském světě atolu Bikini Bottom. V seriálu Spongebob s kamarády figurují v kapele Band Geeks, která zahraje při finále ligy píseň Sweet Victory. Otřesnou hairmetalovu baladu zazpívá do pyrotechnických efektů Davida Glena Eisleyho právě Spongebob. Když Hillenburg v listopadu zemřel, oplakával ho internet – jeho seriál je častým zdrojem fórků pro virály. Fanoušci dokonce odstartovali petici, aby právě tato píseň letos na jeho počest zazněla v televizním přenosu Super Bowlu. Členové kapely Maroon 5, která měla letos poločas v hlavní režii, se ale přesvědčit nenechali a píseň nezahráli.

Spongebob sice nakonec na Super Bowlu nechyběl, ale vlastně to vypadá, že s prvním memem v poločasové show Super Bowlu nakonec nebyl spokojený vůbec nikdo. Snad až na rappera Travise Scotta, který si svoji hvězdnou pětiminutovku se Sicko Mode náramně užil.

Poslechněte si nový díl Fenomemu o virálu Sicko Mode, který to dotáhl až do poločasové show Super Bowlu. Dozvíte se, kdo byl z jeho uvedení nakonec nejšťastnější.

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.