Sídliště jako země nikoho. Studenti ČVUT navrhují řešení

28. duben 2014

V ČR bydlí na sídlištích zhruba třetina lidí. V Praze je to dokonce skoro polovina všech obyvatel. Je jasné, že panelová sídliště postavená za minulého režimu budeme jako jednu z možností k bydlení využívat ještě desítky let. Na Fakultě architektury ČVUT teď studenti pracují na projektu Sídliště, jak dál?, který řeší koncepční a urbanistická řešení možné revitalizace stávajících sídlišť.

Obrovské množství veřejného prostoru, který nepatří nikomu a lidé si ho někdy ani neváží. To je podle architekta Filipa Tittla jeden z klasických problémů českých sídlišť: „V tradiční městské zástavbě tvoří veřejný prostor zhruba 30–40 % plochy, na sídlištích je to ale až 70 %. Veřejná správa pak má na bedrech starost o obrovské plochy, které ani lidé nemají šanci využít.“

03110918.jpeg

Jedním z možných řešení by podle něj bylo převést část veřejného prostoru do správy jednotlivých domů a jejich obyvatel. Lidé se navíc mají tendenci o něco víc starat, když je to v jejich vlastnictví, než když to nepatří „nikomu.“ Další z garantů projektu architekt Michal Kohout upozorňuje na další velký problém, kterým je nedostatek parkovacích míst a následné zaplavení veřejného prostoru mezi panelovými domy auty.

Zkvalitnit život na sídlišti mohou podle architektů i dobře zvolené dostavby. Těm se ale lidé na sídlištích často vehementně brání. Problém ale je, že hranice mezi vhodně a nevhodně zvolenou dostavbou je na sídlištích velmi křehká. Zatímco v tradiční zástavbě i laik pozná, kde je park a kde naopak proluka, ve které se dá stavět, na sídlištích to tak není. Špatně zvolená stavba pak může kvality sídliště naopak poničit.

03110916.jpeg

Studenti FA ČVUT tvoří v rámci projektu Sídliště, jak dál? návrhy pro konkrétní sídliště – v Praze na Černém Mostě, v Modřanech a na Skalce, mimo hlavní město se jedná o sídliště v Karlových Varech, ve Vsetíně a v Mladé Boleslavi. Na podzim proběhne na ČVUT mezinárodní konference o sídlištích a studentské návrhy se budou veřejně prezentovat na putovní výstavě. Dění kolem projektu můžete sledovat na webu http://www.sidlistejakdal.cz/.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.