Slastná bolest. Japonské Shibari jako zážitek i umělecká forma

19. prosinec 2023

Hosty Elišky Soukupové a Karla Vladyky byli tentokrát Mikael & Dakini. Pár, který našel společné zalíbení v technikách BDSM. Mikael je navíc lektorem pro jednotlivce, páry a skupiny v metodě Shibari. Společně s moderátory hotcastu Pot se bavili nejen o vázání a bondáži, ale hlavně o etice s tím spojené, aby vše probíhalo bezpečně pro všechny zúčastněné.

Bolest je pro většinu lidí něčím, čemu se chtějí vyhnout. Bolest ale taky může být příjemná. A to je ten typ bolesti, pro kterou si lidé v BDSM primárně jdou, říká Lektor Shibari Mikael.

BDSM je zkratkou pro bondáž, disciplínu, dominanci a submisi. Shibari je jednou z forem BDSM, při kterém je kladen důraz na prožívání emocí a odhalování nejniternějších pocitů. Japonská technika svazování jutovým provazem nemusí mít vždy erotický podtext.

Pro mně je to málo fyzický, ale spíš mentální. Je to způsob jak prožít emoce, který nechci prožívat v každodenním životě, jako třeba obrovský smutek nebo strach z opuštění, sdílí svou motivaci Dakini, která ve většině případů figuruje jako svazovaná modelka v submisivní pozici, ke které ale vždy dává souhlas.

Dakini k tématu souhlasu dodává: Zodpovědností člověka, který jde do provazů je, aby otevřeně komunikoval nejen svoje fyzické ale i mentální rozpoložení.

Shibari je poměrně nebezpečná praktika. Stanovení si pravidel, stopek a míry intimnosti předem je zásadní. V rámci session se můžou požadavky a touhy proměnit, ale pak je důležité striktně dodržovat, co bylo dohodnuto před.“ Osvětluje lektor Mikael některá z pravidel bezpečného prostředí, které je pro Shibari nezbytností.

Jak probíhá Shibari session s nováčkem? Pro koho tato BDSM technika není vhodná? A jak se u Mikaela a Dakini promítá BDSM do každodenního života? Poslechněte si Pot!

Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.