Slastná bolest. Japonské Shibari jako zážitek i umělecká forma

19. prosinec 2023

Hosty Elišky Soukupové a Karla Vladyky byli tentokrát Mikael & Dakini. Pár, který našel společné zalíbení v technikách BDSM. Mikael je navíc lektorem pro jednotlivce, páry a skupiny v metodě Shibari. Společně s moderátory hotcastu Pot se bavili nejen o vázání a bondáži, ale hlavně o etice s tím spojené, aby vše probíhalo bezpečně pro všechny zúčastněné.

Bolest je pro většinu lidí něčím, čemu se chtějí vyhnout. Bolest ale taky může být příjemná. A to je ten typ bolesti, pro kterou si lidé v BDSM primárně jdou, říká Lektor Shibari Mikael.

BDSM je zkratkou pro bondáž, disciplínu, dominanci a submisi. Shibari je jednou z forem BDSM, při kterém je kladen důraz na prožívání emocí a odhalování nejniternějších pocitů. Japonská technika svazování jutovým provazem nemusí mít vždy erotický podtext.

Pro mně je to málo fyzický, ale spíš mentální. Je to způsob jak prožít emoce, který nechci prožívat v každodenním životě, jako třeba obrovský smutek nebo strach z opuštění, sdílí svou motivaci Dakini, která ve většině případů figuruje jako svazovaná modelka v submisivní pozici, ke které ale vždy dává souhlas.

Dakini k tématu souhlasu dodává: Zodpovědností člověka, který jde do provazů je, aby otevřeně komunikoval nejen svoje fyzické ale i mentální rozpoložení.

Shibari je poměrně nebezpečná praktika. Stanovení si pravidel, stopek a míry intimnosti předem je zásadní. V rámci session se můžou požadavky a touhy proměnit, ale pak je důležité striktně dodržovat, co bylo dohodnuto před.“ Osvětluje lektor Mikael některá z pravidel bezpečného prostředí, které je pro Shibari nezbytností.

Jak probíhá Shibari session s nováčkem? Pro koho tato BDSM technika není vhodná? A jak se u Mikaela a Dakini promítá BDSM do každodenního života? Poslechněte si Pot!

Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.