Snášet kritiku je těžší než snášet vajíčka

1. duben 2020

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, vzhledem k nouzovému stavu uvítaly jen samy sebe, a to ještě na dálku. Nerozebíraly ale nic menšího než kritiku, a jak ji se ctí (ne)přijímat.

Obě ženy se shodly, že jejich rodiče chválou šetřili, zato kritiky měli plnou náruč. Ivana i Zuzana to tedy řeší celý život na psychoterapiích a navzájem uznaly, že opravdu nejsou v pohodě. A uvědomit si, že člověk není v pohodě, je začátkem rozuzlování problému. Zuzana pak přidala k dobru, že lidé podle posledních výzkumů nemají stálou psychiku, takže se třeba z nepohodové hetero Ivanky může stát pohodová lesba. To je zajímavé a nadějné.

Ivana pak přečetla několik rad, jak přijímat kritiku. Zaujala ji metoda sendviče: kritiku je potřeba vložit mezi dva komplimenty. Zuzana zase přidala k dobru, že kritizuje lidi tak, že si najde citáty v Talmudu a ty mailem posílá těm, jejichž chování by se mělo podle ní změnit. Ivana ještě vysolila z kapsy zlaté pravidlo kritiky chválíme na veřejnosti, kritizujeme v soukromí.

Chcete si vzpomenout na to, jak vám češtinář řekl před celou třídou, že se nikdy nevdáte? Pusťte si aktuální díl Buchet a zjistíte, že ošklivou kritiku už zažil každý.

Spustit audio