Sociální fobie: strach z trapnosti

5. květen 2011

„Co když se před nimi ztrapním? Co když se mi budu posmívat? Zase se budu potit, jistojistě si toho všimnou. Znemožním se! Musím rychle vypadnout, nebo to nevydržím! Jsem magor, chodák, troska, zbabělec… Chovám se jako debil! Všichni si mě všímají, aby mě mohli kritizovat!“

Pokud tyto věty znáte a v duchu si je pokládáte možná až příliš často, pak je díl Diagnózy F, v němž se věnujeme sociálním fobiím, určen zejména pro vás.

Sociální fobie se týkají lidí, kteří mají nadměrný strach z mezilidských situací, a proto se jim vyhýbají. Kde je hranice mezi běžnou stydlivostí a sociální fobií? Jak vzniká sociální fobie a jaké mohou být její důsledky? Jak se léčí? O tom jsem si povídala s profesorem Jánem Praškem, autorem většiny knih, které vyšly v ČR na téma duševních poruch a témat s nimi blízkých.

Prof. MUDr. Ján Praško, CSc., psychiatr, psychoterapeut, od roku 2008 přednosta Kliniky psychiatrie FN v Olomouci a vedoucí Katedry psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2010 jmenován profesorem lékařství v oboru psychiatrie.

Literatura:
Praško, J., Vyskočilová, J., Píglová, L., Prašková, J.: Sociální fobie
Praško, J.: Jak se zbavit napětí, stresu a úzkosti

Odkazy:
Praško, J., Vyskočilová, J., Prašková, J.: Sociální fobie a její léčba (příručka pro lidi se sociální fobií)
O sociální fobii
(www.stopstigmapsychiatrie.cz)
O sociální fobii (www.doktorka.cz)
Rozhovor s J. Praškem
(www.deprese.com)

Spustit audio