Soukromí, jak jsme ho znali ještě na přelomu tisíciletí, přestalo existovat, upozorňuje vědkyně Shoshana Zuboff
Shoshana Zuboff je americká spisovatelka, vědkyně a profesorka sociální psychologie. Dlouhodobě se věnuje studiu procesů digitální revoluce a jejich souvislostem s rozvojem pozdní formy kapitalismu jako ekonomického a politického systému. Je autorkou knihy Věk kapitalismu dohledu. V roce 2020 byla také jmenovaná jako jedna z pětadvaceti členů a členek Real Facebook Oversight Board, nezávislé monitorovací komise, která má dohlížet nad činností společnosti Facebook.
„Když vám někdo něco sebere, říká se tomu krádež. Technologické společnosti pronikají do všech aspektů lidské zkušenosti, které byly původně považované za soukromé a intimní. Převádějí naše zkušenosti do dat a ta si nárokují jako své soukromé vlastnictví. A my se stále víc obnažujeme, jsme čím dál transparentnější, zatímco firmy zůstávají nadále skryté, utajené. Soukromí tak, jak jsme ho znali ještě v roce 2000, už dnes prostě neexistuje,“ říká Zuboff.
„Jako prodáváme barely ropy a tuny pšenice, prodáváme hromadně i data a předpovědi lidského chování. To vytváří kapitalismus dohledu. Vidíme to ve školství, zdravotnictví. V maloobchodě i v realitách, ve všech formách výroby. Každá služba nebo produkt je prostředek ke sběru dat,“ popisuje. „Cokoli, co lidé vytvořili, můžou ale změnit nebo zrušit. Naše budoucnost nemusí být nutně dystopická.“
Poslechněte si podcast Vlna. O neviditelných rizicích a sběru behaviorálních dat mluvila se Shoshanou Zuboff Nikola Benčová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.