Soukromí, jak jsme ho znali ještě na přelomu tisíciletí, přestalo existovat, upozorňuje vědkyně Shoshana Zuboff

10. duben 2023

Shoshana Zuboff je americká spisovatelka, vědkyně a profesorka sociální psychologie. Dlouhodobě se věnuje studiu procesů digitální revoluce a jejich souvislostem s rozvojem pozdní formy kapitalismu jako ekonomického a politického systému. Je autorkou knihy Věk kapitalismu dohledu. V roce 2020 byla také jmenovaná jako jedna z pětadvaceti členů a členek Real Facebook Oversight Board, nezávislé monitorovací komise, která má dohlížet nad činností společnosti Facebook.

„Když vám někdo něco sebere, říká se tomu krádež. Technologické společnosti pronikají do všech aspektů lidské zkušenosti, které byly původně považované za soukromé a intimní. Převádějí naše zkušenosti do dat a ta si nárokují jako své soukromé vlastnictví. A my se stále víc obnažujeme, jsme čím dál transparentnější, zatímco firmy zůstávají nadále skryté, utajené. Soukromí tak, jak jsme ho znali ještě v roce 2000, už dnes prostě neexistuje, říká Zuboff.

„Jako prodáváme barely ropy a tuny pšenice, prodáváme hromadně i data a předpovědi lidského chování. To vytváří kapitalismus dohledu. Vidíme to ve školství, zdravotnictví. V maloobchodě i v realitách, ve všech formách výroby. Každá služba nebo produkt je prostředek ke sběru dat,“ popisuje. „Cokoli, co lidé vytvořili, můžou ale změnit nebo zrušit. Naše budoucnost nemusí být nutně dystopická.“

Poslechněte si podcast Vlna. O neviditelných rizicích a sběru behaviorálních dat mluvila se Shoshanou Zuboff Nikola Benčová.

autoři: Nikola Benčová , Hana Řičicová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka