Špína s Davidem ze Stolen Lives: Od primitivního hardcoru k primitivnímu metalu

10. únor 2017

„Z metalu jsme si vytáhli to nejjednodušší,“ říká David Němec ze Stolen Lives. V dalším dílu Špíny tak trochu splácíme dluh scéně, protože za pětiletou historii pořadu jsme těmto veteránům domácího thrash metalu se zázemím v punku nevěnovali větší prostor.

Hrajou víc než 10 let, ale sami to přesně neví. Kronikaření není jejich zálibou, jak přiznává zpěvák Stolen Lives David Němec. Kapela je rozkročená mezi dvěma scénami, na jedné straně politický hardcore a na druhé metal, do kterého často pronikají myšlenky krajní pravice. Tady staví Stolen Lives neprostupnou zeď. Svůj názor na rasismus dávají jasně najevo a koncerty si pečlivě vybírají – nemají potřebu sdílet pódium s xenofobními kapelami, jen aby si zahráli.

V další Špíně jsme poslouchali kapely, které ovlivnily Davida nejvíc. Vedle See You in Hell nebo Balaclavy také kultovku Telex z osmdesátých let. Nahrávka vyšla nedávno v reedici u vydavatelství Papagájův hlasatel a podle Davida by si ji měl naposlouchat každý, kdo se považuje za pankáče. Bavili jsme se i o tom, jaké je to pracovat jako ošetřovatel na Fluff festivalu, kde David, profesí záchranář, musí řešit často úsměvné drobnosti: „Nejvíc mě zaráží, když přijdou lidi a ptají se, co mají dělat se štípnutím od včely. Chápu, když si někdo roztrhne o plot nohu nebo dostane kopačku do hlavy a několik minut o sobě neví, ale tohle...“

https://youtu.be/WYkz5ozU95M

Jak se dá hardcore kombinovat s rodinou? To byla jedna ze zásadních otázek ve Špíně. „Ze začátku jsem to vnímal tak, že mi nějaké věci utíkají. Živé hraní mě na kapele bavilo nejvíc, dostaneš se do míst, kam by ses jinak normálně nedostal, a poznáš jiné lidi,“ zamýšlí se David. A pokračuje: „Najednou je tohle stranou, ale do života přišly věci, které ho vyplnily jinak, daly mu jiný smysl.“

autoři: Petr Wagner , Miloš Hroch , Judita Císařová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.