Spolek Skutek: Umělci se spojují k dialogu s institucemi

22. prosinec 2014

Od listopadu 2013 funguje platforma, která chce spojit a zastupovat současnou výtvarnou scénu. Cílem je mezigenerační a mezioborový dialog, který by formuloval důležitá témata a zlepšoval komunikaci umělecké obce s institucemi a veřejností. Spolek Skutek přišli On Air představit jeho předseda Petr Dub a jedna ze zakládajících členek Tereza Stejskalová.

Jak vysvětlil Petr Dub, Spolek má dvě základní polohy, komunitní a reprezentativní. „Kulturní scéna se většinou vymezuje ad hoc vůči jednotlivým aktuálním problémům, které vyplavou na povrch. Například Mánes umělcům, iniciativa Zachraňte kulturu 2013, nebo to, co se děje dneska v sociálním centru KLINIKA. Dlouhodobě nám ale chybí platforma, která by byla schopná systematicky vytvářet a udržovat kontinuální kulturní politiku, která by vycházela ze strany umělců.“

Iniciativa v některých ohledech navazuje na předválečný spolek Mánes, který se mimo kulturních a společenských aktivit zabýval i sociálními otázkami umělců. Jak připomněla Tereza Stejskalová, po revoluci tu podobná organizace chyběla: „V 90. a nultých letech na místní kulturní scéně převládal individualismus. Umělci se k aktuálním problémům kolektivně nevyjadřovali. Hledáme cesty, jak se organizovat, jak tyto věci řešit, jak postavit organizaci, která by byla transparentní, demokratická a akceschopná. Je to náročné, ale velmi důležité, protože dosavadní individualismus k ničemu nevedl.“

Spolek Skutek chce umělce zastupovat před veřejností i politickou sférou. Podle Petra Duba při rozhodování o konkrétních kulturních otázkách dosud chyběli opravdu reprezentativní zástupci umělecké scény: „Všichni máme nějaké pochybnosti, ale za první rok fungování je vidět, že se otevírá určitý dialog napříč scénou. Je to zásadní proto, aby se připravila půda pro jednání se státními orgány, kraji nebo různými kulturními komisemi. Absence společného funkčního aparátu komplikuje práci nám všem.“ Poslechněte si rozhovor.


Programové prohlášení, seznam členů a další informace o Spolku Skutek najdete na www.spolekskutek.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.