Srí Lanka se připravuje na nedostatek jídla. Státním zaměstnancům dá den volna na pěstování potravin

15. červen 2022

Srí Lanka schválila zkrácený pracovní týden pro zaměstnance veřejného sektoru. Volným dnem navíc chce vláda, která se potýká s nejhorší finanční krizí za desítky let, motivovat své obyvatele k zemědělským aktivitám a bojovat tak proti možnému nedostatku potravin.

„Zdá se, že je vhodné poskytnout státním úředníkům jednodenní volno, aby se mohli věnovat zemědělské činnosti na svých zahradách nebo jinde, což může být řešením očekávaného nedostatku potravin v zemi,“ uvedl v prohlášení vládní informační úřad.

Ve veřejném sektoru pracuje přibližně milion lidí. Volno by státní zaměstnanci měli mít každý pátek po následující tři měsíce. Kabinet návrh schválil i kvůli nedostatku pohonných hmot, který ztěžuje dojíždění do zaměstnání.

Ostrovní stát na jihu Asie bojuje s nedostatkem deviz. To způsobuje problémy s platbami za dovoz pohonných hmot, potravin a léků. U čerpacích stanic se proto tvoří dlouhé fronty, obyvatelé se potýkají i s výpadky elektřiny. Srí Lanka bojuje také s vysokým nárůstem inflace, která v dubnu u potravin vystoupila k 57 procentům.

Organizace spojených národů varovala, že zemi hrozí humanitární krize. Plánuje proto státu poskytnout 47 milionů dolarů na pomoc více než milionu ohrožených lidí. Záchranný balíček by mohl poskytnout také Mezinárodní měnový fond, se kterým Srí Lanka jedná. Pomoc jsou připraveny poskytnout i Spojené státy.

Spustit audio
 • Hladové ovce sežraly 100 kilogramů marihuany. Skákaly výš než kozy, říká zoufalý řecký farmář

  27. září 2023
  Rasta ovce
  Řeckem se prohnala ničivá bouře Daniel. Napáchala obrovské škody, zabila 17 lidí a víc než 100 tisíc zvířat. Jednomu stádu ovcí se ale díky ní naskytla opravdu výjimečná příležitost. Pochutnaly si totiž na rostlinách marihuany. Hladové stádo vniklo do skleníku s léčebným konopí nedaleko řeckého města Almyros. Celkem ovce sežraly nejméně 100 kg marihuany. Podle majitele skleníku Yiannise Bourouniho byla úroda již značně poškozena vlnou veder a bouří a ovce dojedly zbytky.

  Ovce se začaly chovat divně, a tak jejich pastýř krátce po pastvě přišel na to, že musely narazit na Bourouniho skleník. Majitel políčka s léčivým konopím řekl reportérům řeckého zpravodajského serveru TheNewspaper, že neví jestli se smát, nebo plakat.

  „Měli jsme vlnu veder a přišli jsme o velkou část produkce. Měli jsme záplavy, přišli jsme téměř o všechno. A teď tohle. Stádo vlezlo do skleníku a sežralo, co zbylo. Upřímně, nevím, co na to říct.“ Bourounis prý viděl, že ovce „skákaly výš než kozy“, když sežraly zbytek jeho produkce.

  Začátkem tohoto měsíce se přes Thesálii během tří dnů přehnala bouře Daniel, která zaplavila města a vesnice. V důsledku záplav zahynulo více než 100 tisíc zvířat, přičemž starosta města Tyrnavos Yiannis Kokouras poznamenal, že „pokud dobytek, který katastrofu přežil, co nejrychleji nedostane náhradní krmivo, zemře hlady.“

  Stovky obyvatel musely opustit své zaplavené domy ve člunech, další odvážely vrtulníky a letadla do bezpečí. Při dešťové bouři zahynulo 17 lidí. Byla v zemi nejintenzivnější od roku 1930, kdy se začaly vést záznamy, a přišla po létě, kdy zemi sužovaly ničivé požáry.

 • Šumění vodopádu nebo zpěv ptáků. Zvuky přírody jako terapeutický nástroj v domovech pro seniory

  26. září 2023
  vodopády řeka kaskády voda

  Nový multidisciplinární výzkum se zaměří na zvuky přírody a jejich pozitivní vliv na obyvatele domů s pečovatelskou službou. Výzkumníci z Univerzity v Gloucestershire budou seniorům pouštět zvukové stopy přírody. O projektu informuje BBC News.

  Vodopády, zpěv ptáků a mořské vlny budou přehrávány prostřednictvím reproduktorů rozmístěných v místnostech. Výzkumníci chtějí na základě analýzy dat vyhodnotit vliv „poslechu přírody“ na obyvatele domovů důchodců. Na projektu se podílí tým vědců z oblasti společenských věd, muzikologie a kulturních studií. Projekt financuje UK Research and Innovation a Medical Research Council.

  Vedoucí výzkumná pracovnice z Gloucestershirské univerzity, profesorka Abigail Gardnerová, uvedla: „Projekt bude novým příspěvkem k výzkumu zvuku a stárnutí, který lze využít k rozvoji přístupů ústavní zdravotní péče. Chce také vytvořit základnu pro rozšíření terapeutických nástrojů pro zlepšení duševního zdraví a pohody starších lidí. Zvuky přírody se tak mohou stát dalším nástrojem péče“.

  Výzkum má umožnit podrobné posouzení a rozvoj přístupů k identifikaci přirozených zvuků jako nástroje pro zlepšení pohody starších lidí v pečovatelských domech a dalších zařízeních.

 • Šéf Spotify: Umělec může použít AI, obsah platformy ale nesmí sloužit jako zdroj strojovému učení

  26. září 2023
  Daniel Ek

  Šéf švédské streamovací služby Spotify Daniel Ek tvrdí, že nemá v plánu úplně zakázat obsah vytvořený umělou inteligencí. Jak řekl BBC, existují oprávněné způsoby využití této technologie při tvorbě hudby. Umělá inteligence by ale neměla být používána k tomu, aby se vydávala za lidské umělce bez jejich souhlasu.

  Šéf a zakladatel Spotify uvedl, že o využití umělé inteligence v hudbě se bude pravděpodobně diskutovat „mnoho a mnoho let“. Ačkoli AI není na platformě zakázána ve všech formách, společnost nedovoluje, aby byl obsah platformy používán k trénování modelu strojového učení, který by pak mohl vytvářet hudbu samostatně. Začátkem letošního roku platforma Spotify stáhla skladbu s umělou inteligencí naklonovanými hlasy interpretů Drakea a The Weeknda. Umělci přitom nevěděli, že v písni Heart on My Sleeve byly použity klonované verze jejich hlasů.

  Švédská streamovací služba Spotify také letos v květnu smazala desítky tisíc písní, které na platformu nahrál americký startup Boomy. Společnost má podezření, že u těchto skladeb docházelo k umělému zvyšování jejich poslechovosti pomocí internetových botů, kteří se vydávali za skutečné posluchače.

  „Umělé streamování je dlouhodobý problém v celém odvětví, na jehož odstranění se Spotify snaží pracovat,“ uvedla v prohlášení švédská společnost. Startup Boomy, založený v roce 2018 v Kalifornii, umožňuje svým uživatelům generovat vlastní písně za pomoci umělé inteligence. Na těchto dílech pak mohou vydělávat prostřednictvím platforem, jako je Spotify. Výše odměny závisí právě na počtu posluchačů, kteří si skladbu poslechnou.

  Umělci se stále častěji ozývají proti používání umělé inteligence v kreativních odvětvích. Minulý měsíc například irský hudebník Hozier uvedl, že kvůli hrozbě, kterou AI představuje pro jeho profesi, zváží stávku. Pro BBC uvedl, že si není jistý, zda technologie „splňuje definici umění.“

 • Lidé seděli v první třídě vedle psa, co slintal a prděl. Aerolinka je odškodnila

  26. září 2023
  pes prdění výraz

  Novozélandský pár dostal zpět 1 410 dolarů jako odškodné poté, co během 13hodinového letu seděl vedle prdícího a slintajícího psa. Peníze chtějí manželé věnovat na výcvik asistenčních psů.

  Gill Press řekla deníku Insider, že byla odhodlána získat nějakou kompenzaci poté, co si se svým manželem Warrenem během třináctihodinového letu z Paříže do Singapuru museli přesednout z první třídy do běžné ekonomické. Důvodem jejich přesunu byl smrkající a slintající pes na vedlejším sedadle.

  Gill uvedla, že její manžel mluvil s leteckým personálem, který dvojici informoval, že jediná volná místa jsou v zadní části ekonomické třídy. Manželé se proto nejdříve rozhodli zůstat na svých prémiových sedadlech. Po podání večeře se pokoušeli usnout, pes ale v tu chvíli začal navíc prdět. To už na ně bylo moc. Letuška manželům nabídla dvě místa v ekonomické třídě s tím, že mohou vyplnit zprávu o incidentu a letecká společnost je po letu kontaktuje. Teprve po několika měsících dohadování se Singapore Airlines získal manželský pár podle svých slov konečně adekvátní odškodné.

  To je to nejmenší, co mohli udělat,“ řekla Gill. „Kdyby chtěli být opravdu vstřícní, mohli nám dát mnohem víc.“ Manželé uvedli, že jsou v kontaktu s organizací Blind Low Vision NZ, která poskytuje vodicí psy nevidomým nebo slabozrakým Novozélanďanů, jíž chtějí peníze věnovat. Organizace odmítla žádost Insideru o komentář s odkazem na ochranu osobních údajů.

 • Policie zadržela Afroameričana na základě technologie rozpoznávání obličeje. Trestný čin měl spáchat ve státě, ve kterém nikdy nebyl

  25. září 2023
  afroameričan pouta policie zatčení

  Randal Quran Reid jel loni den po Dni díkůvzdání ke své matce, když ho policie zastavila na rušné ulici ve státě Georgie a zatkla ho. Než ho policisté převezli do vězení, řekli mu, že ho hledají za zločiny, které měl údajně spáchat v Louisianě - ve státě, ve kterém Reid údajně nikdy nebyl. „Byl jsem zmatený a byl jsem naštvaný, protože jsem nevěděl, co se děje,” řekl Reid agentuře AP. Reid tento měsíc podal žalobu ze zneužití technologie na rozpoznávání obličeje.

  Devětadvacetiletý Reid je teď jedním z nejméně pěti Afroameričanů, kteří v posledních letech podali žaloby na orgány činné v trestním řízení s tím, že byli chybně identifikováni technologií na rozpoznávání obličeje a na základě této chyby poté i neprávem zatčeni.

  Tato technologie umožňuje orgánům činným v trestním řízení předávat snímky z videokamer do softwaru, který dokáže obličeje srovnávat s fotkami ve vládní databázi a najít možnou shodu s hledanými osobami. Kritici tvrdí, že to má za následek vyšší míru chybné identifikace lidí s tmavou barvou pleti. Příznivci naopak tvrdí, že tato technologie byla zásadní při dopadení drogových dealerů, vyšetřování vražd a hledání pohřešovaných osob.

  „Používání této technologie ze strany vymáhání práva, i když jsou zavedeny normy a protokoly, vytváří vážné obavy o občanskou svobodu a soukromí,“ řekl Sam Starks, hlavní právník společnosti The Cochran Firm v Atlantě, která zastupuje Reida. Starks také dodal, že technologie sama o sobě není úplně spolehlivá. Žaloba Reida byla podána 8. září u federálního soudu v Atlantě. Jako obžalované jmenuje šerifa Josepha Lopinta a detektiva Andrewa Bartholomewa.

  Bartholomew se podle žaloby spoléhal pouze na shodu generovanou technologií na rozpoznávání obličeje. Na základě ní vydal zatykač na Reida v domnění, že se jedná o stejného muže, který v červnu 2022 použil kradenou kreditní karta k nákupu dvou peněženek za více než 8 000 dolarů. Bartholomew neprovedl ani základní prohlídku pana Reida, která by odhalila, že pan Reid byl v Georgii, když došlo ke krádeži, stojí v žalobě.

 • Neonacistických fitness klubů poslední dobou přibývá nejen v USA, ale i v Evropě

  25. září 2023
  neonacismus pochod řecko extrémní pravice zlatý úsvit neonacisté neonacista

  Takzvané Aktivní kluby jsou na vzestupu, a to nejen ve Spojených státech, ale také v Kanadě a některých evropských státech. Upozorňuje na to americký server VICE News. Jedná se o neonacistické fitness kluby, které se zaměřují na kondiční trénink a trénink bojových umění.

  Podle nové zprávy Counter Extremism Project, kterou má server VICE News k dispozici, byl první takzvaný Aktivní klub vytvořený na konci roku 2020 a od té doby jich v USA, Kanadě a Evropě přibylo nejméně dalších 100.

  „Je to bezprecedentní růst. Nikdy jsem neviděl, že by síť v pravicovém extremismu rostla tak rychle. Vybudování nadnárodní sítě obvykle trvá roky,“ řekl VICE News Alexander Ritzmann, autor zprávy a hlavní poradce Counter Extremism Project.

  Aktivní kluby by se daly popsat jako místní neonacistické skupiny postavené na myšlence společně cvičit a trénovat bojová umění – typicky box a brazilské jiu-jitsu. Jedná se o výslovně bělošské nacionalistické skupiny, ale stejně jako některé jiné moderní rasistické skupiny se v nejlepším případě snaží skrýt své skutečné úmysly. Skupiny jsou řízeny poloautonomně na místní úrovni a podle zprávy mohou mít od pěti do pětadvaceti členů.

  První Aktivní klub založil Robert Rundo na konci roku 2020 poté, co inspiroval podobnými kluby a aktivisty v Evropě. Rundo je americký neonacista známý svými kauzami a organizací pouličních bojů. Skrýval se také před federálním obviněním, za které byl loni na jaře zatčen.

  Skupiny se teď začaly objevovat také v běžném životě, v USA zejména na protestech proti LGBTQ komunitě, kde pořádaly bojové turnaje. Velké akce se konají i mimo Spojené státy. Podle příspěvků na sociálních sítích Active Club Canada nedávno uspořádali národní akci, na kterou přišli členové z deseti klubů, které jsou roztroušeny po celé zemi, a společně trénovali.

 • Včelkám na avokádových polích pomáhají s opylováním moderní technologie

  25. září 2023
  Včela

  Společnost BloomX našla způsob jak mechanicky opylovat květy - a to podobným způsobem, jako to dělají včely. Firma se zatím zaměřuje na dvě plodiny – borůvky a avokáda. Díky technologiím jsou schopny je opylovat i v místech, kde žijí nízké počty včel.

  Hlavní produkt firmy se nazývá „Robee“. Na první pohled vypadá jako velká sekačka na trávu. Má ale dvě mechanická ramena, která trčí z obou stran. Ta vibrují, a když je otřete o rostliny borůvek, uvolní pyl. Úroveň vibrací byla údajně navržena tak, aby napodobovala čmeláky, které používají svá křídla k pohybu květů.

  Dalším produktem BloomX je „Crossbee“, ruční nástroj pro sběr a šíření lepkavých pylových zrn mezi avokádovými stromy. Zařízení se nyní používá v Jižní Americe, Jižní Africe, Španělsku, USA a Izraeli. Podle dat společnosti BloomX se díky tomuto produktu může zvýšit sklizeň ovoce až o 30 %.

  Oba produkty jsou řízeny softwarovým systémem založeným na AI propojeným s aplikací pro mobilní telefony. Každý je také vybaven nástrojem GPS, aby pracovníci farmy věděli, které oblasti pole už ošetřili. „Nenahrazujeme včely... ale spíše nabízíme farmářům účinnější metody opylování a snižujeme závislost na komerčních včelách,“ řekl BBC spoluzakladatel a jednatel společnosti Thai Sade.

  Bohužel pro zemědělce včelí populace po celém světě vymírá kvůli faktorům, jako je změna klimatu, nebo používání pesticidů. Evropské včely také bojují s parazitickým roztočem zvaným varroa destructor.

 • LinkedIn se stáhl z Číny, mladí lidé proto začali hledat práci pomocí Tinderu

  22. září 2023
  Tinder

  Mladí Číňané stále častěji využívají seznamovací aplikaci k hledání volných pracovních míst v době prudce rostoucí nezaměstnanosti absolventů v zemi. Tento trend však vyvolává obavy mezi uživateli platformy i v samotném Tinderu. Ten využívají jako přímou náhradu za LinkedIn, který se v květnu stáhl z čínského trhu.

  Měsíc po dokončení studia módy měla Songsong pocit, že její hledání práce nikam nevede. Obyvatelka Pekingu se prostřednictvím e-mailu a pracovních stránek ucházela o více než 30 pozic, ale nedostala jedinou odpověď. Songsong se proto rozhodla vyzkoušet jinou platformu: seznamovací aplikaci Tinder. Dvaadvacetiletá dívka začala aktualizovat své profilové obrázky a nahradila selfie fotkami se vzkazem napsaným velkými červenými písmeny: Chybí někomu zaměstnanci? Momentálně hledám práci. Přijměte mě.

  „Na Tinderu jsem narazila na různé druhy inzerátů a profilů,“ řekla Songsong Sixth Tone. „Řekla jsem si: 'Proč bych si tady nemohla udělat reklamu, abych se více zviditelnila?“ Songsong patří k rostoucímu počtu mladých Číňanů, kteří se v souvislosti s nárůstem nezaměstnanosti absolventů obracejí na Tinder, aby si našli volná pracovní místa. Vzhledem k tomu, že podle Národního statistického úřadu míra nezaměstnanosti mladých lidí v Číně začátkem letošního roku překročila 20 %, používají čerství absolventi nejrůznější metody, aby získali výhodu na trhu práce. Využití Tinderu je tak nejnovější „vychytávkou“ při jejím hledání.

  Seznamovací aplikace jsou přitom v Číně nesmírně populární. Není přesně jasné, kolik mladých Číňanů Tinder používá, ale aplikace je populárnější než jiné mezinárodní seznamovací platformy, jako jsou Bumble a Hinge, přestože v Číně není oficiálně dostupná. A právě obtížný přístup k Tinderu je jedním z důvodů, proč jej někteří mladí Číňané považují za ideální platformu pro navazování kontaktů. Uživatelská základna je vychýlena směrem k lidem, kteří studovali v zahraničí nebo pracují pro mezinárodní společnosti.

  „Na Tinderu je skvělé, že se můžete spojit s lidmi mimo svůj obvyklý sociální okruh,“ řekla uživatelka Xing, která z důvodu ochrany soukromí uvedla pouze své příjmení. „Většina lidí na Tinderu má slušnou práci, takže je větší šance získat doporučení ve velké firmě. A na rozdíl od sítě LinkedIn vytváří Tinder intimnější atmosféru, protože první konverzace obvykle začíná vaším osobním životem.“

 • Proč se tak moc turistů vrací do Disneylandu? Je za tím vůně

  22. září 2023
  Disneyland

  Každoročně se do Disneylandu sjíždějí desítky milionů lidí a mnozí z nich si na výlet dokonce půjčují. Disneyho nadšenkyně Maddy Thompsonová z Phoenixu říká, že její manžel si kdysi našel druhou práci, aby zaplatil její, jak sama říká, „závislost na Disney“. „Jindy jsme zase odložili synovy zubní operace, abychom si mohli dovolit každoroční výlet do Disneylandu,“ říká. A není zdaleka sama. Vědecké zdůvodnění této nezvladatelné touhy teď přinesl server Los Angeles Times.

  Jedna z analýz ukázala, že 18 % návštěvníků Disneyho parku se zadluží, aby zaplatili za svou dovolenou v Disneylandu. Pro fanoušky, jako je Jeff Reitz z Huntington Beach, který navštívil Disneyland 2995 dní v řadě, se tyto zvyky mohou stát posedlostí. Podle odborníků odpověď na humbuk kolem Disneylandu ale může souviset s tím, jak je náš mozek nastaven. Ačkoli k neutuchající popularitě společnosti Disney nepochybně přispívá mnoho faktorů, někteří vědci se domnívají, že dovolená u Disneyho přece jenom vyvolává nutkavější cestovní chování než jiné. Touha znovu prožít dětské fantazie a touha po cestování jsou určitě důležité. Ale možná nejinovativnějším vysvětlením je náš čich.

  Po celém parku jsou rozmístěna zařízení známá jako Smellitzers, která na kolemjdoucí vystřelují pachy. Například Smellitzer u Cukrářského paláce a Cukrářské kuchyně vypouští na hlavní ulici vůni sladkých dobrot. „Smellitzer byl pojmenován po slavném houfnici, která odpalovala granáty z první světové války,“ popisuje Gavin Doyle, Disneyho nadšenec stojící za stránkou Disney Dose. „Místo toho, aby vystřelovala smrtící granáty, ale vypouští nádherné vůně,“ dodává.

  David Ludden, profesor psychologie na Georgia Gwinnett College, řekl deníku Los Angeles Times, že část úspěchu společnosti Disney spočívá ve schopnosti využívat vůně k „ovlivňování našeho chování na nevědomé úrovni“. „Čich je chemický smysl a je evolučně nejstarší, takže se přímo spojuje s emocionálními částmi mozku více než ostatní smysly,“ vysvětluje psycholog. A to je jedním z důvodů, proč se dospělí i děti nemohou tohoto zábavního parku nabažit.