Studentskou stávku proti změně klimatu podpořilo více než sto českých vědců

Fridays for Future v Berlíně
Fridays for Future v Berlíně

Čeští vědci dnes vydali prohlášení, ve kterém vyjadřují podporu klimatické stávce připravované středoškolskými studenty. Své podpisy k němu připojilo více než 100 akademiček a akademiků. Iniciátorem prohlášení je fyzikální chemik profesor Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

„V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká. Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat Zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost,“ stojí v dokumentu zaslaném ČTK.
Před dopady globálního oteplování varoval i klimatolog Alexander Ač. Podle něj lidstvo stojí před velkou výzvou. „V průběhu 12 let je potřeba snížit celosvětové emise CO2 o téměř 60 %, jinak oteplení překročí hranici 1,5 °C a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší. Krizi změny klimatu nepřikládáme náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. Proto považuji aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní,“ řekl serveru Ekolist.
Svůj podpis k prohlášení přidala i politoložka profesorka Vladimíra Dvořáková. „Studenty sice vychováváme k většímu sebevědomí a posilujeme jejich schopnost prosadit se, neučíme je ale odpovědnosti či spoluodpovědnosti, kterou nutně nesou i ti, co mlčí a nedělají nic. Navíc tito dnešní středoškoláci budou svědky dopadů změny klimatu nejen na ně, ale i na celý svět. Oni budou čelit všem hrozbám a světovým konfliktům, které vyplynou z důsledků klimatické změny,“ prohlásila pro Ekolist. Podle Dvořákové je dobrým signálem do budoucna, že se mladá generace začíná o problémy zajímat a že se studentská stávka u nás koná a zároveň přesahuje rozměr České republiky.
Studentskou stávku, která vyzývá k plnění závazků Pařížské klimatické dohody, připravují středoškoláci na pátek 15. března. Vzorem je jim iniciativa švédské studentky Grety Thunberg, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Protesty proti změně klimatu se postupně rozšířily do celého světa a tento pátek by se měl stát prvním celosvětovým stávkovým dnem. V Česku se bude stávkovat v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Liberci a v řadě dalších měst. Informují o tom zástupci české větve iniciativy Fridays for Future. Podle studentů reakce politiků na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Více si o studentské stávce můžete poslechnout v našem rozhovoru s organizátory.

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Dobře tak, že je smrt na světě? Vědci oživili mozky prasat několik hodin po porážce

  18. duben 2019
  prase - prasnice

  Týmu z lékařské fakulty na univerzitě v Yale se podařilo oživit buňky v mozcích prasat, která byla již několik hodin mrtvá.

  Neznamená to ovšem, že by mozky začaly znovu fungovat jako celek nebo by se zvířatům vrátilo vědomí. K oživení mozků použili vědci přístroj zvaný BrainEx, který funguje podobně jako dialýza. Mozky byly vyživovány speciální tekutinou, po několika hodinách se některá mozková spojení začala znovu obnovovat a některé buňky fungovatVědci doufají, že jejich studie vydaná nyní v časopise Nature pomůže také při výzkumu nejrůznějších nemocí a poškození lidského mozku. „Jsme z toho nadšeni, protože by nám to mohlo pomoct lépe porozumět tomu, jak léčit lidi, kteří utrpěli srdeční zástavu a zastavil se jim přívod krve do mozku,“ vysvětluje Khara Ramos z U.S. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Výzkum ale doprovází i etické a filozofické otázky, zda a jak změní podobné pokusy naše chápání smrti.

 • Tropické lesy jsou káceny i kvůli poptávce z Evropy, varují vědci

  18. duben 2019
  00750862.jpeg

  Vědci odhadují, že až 39 % produkce uhlíkových emisí, která kvůli odlesňování vznikne, souvisí s poptávkou z Evropské unie.

  „Dá se říct, že Evropská unie dováží každý rok velkou část dřeva z odlesněné plochy,“ řekl Martin Persson, vedoucí výzkumu z Technologické univerzity Chalmers ve Švédsku. Studie ukázala, že kvůli odlesňování vzniklo mezi lety 2010 a 2014 asi 2,6 miliard tun oxidu uhličitého. Evropská unie podle Perssona musí problém s odlesňováním řešit, pokud chce dosáhnout dříve deklarovaných klimatických cílů. Většina uvolněné země byla použita na pěstování úrody a pastvu – především chov skotu a pěstování olejnatých semen. Některé státy EU se pokouší proti importu spojenému s odlesňováním bojovat. Plán na boj proti takovým produktům spustila například Francie. Varování v této souvislosti vydali i investoři některých společností. Persson a jeho tým ale nevěří, že se jim tak podaří přinutit firmy s kácením pralesů skončit. Součástí problémů je podle nich také nedostatečná regulace, která by zemím bránila dovážet produkty, kvůli kterým k odlesňování dochází. Persson se také domnívá, že státy by měly zajišťovat větší podporu pro místní farmáře, kteří dbají na udržitelnost.

 • V Madridu budou trestat žáky, kteří nenahlásí šikanu

  18. duben 2019
  šikana, škola, spolužáci, smutek

  Vzdělávací instituce v Madridu chtějí skoncovat se šikanou ve školních třídách. Od příštího školního roku tak bude každý žák nebo učitel, který šikanu neoznámí, posuzován jako spoluviník. Trestem pro žáky může být zákaz vstupu na hřiště nebo až šestidenní vyloučení.

  Vyhláška se bude vztahovat na všechny střední a základní školy v Madridském autonomním společenství bez ohledu na to, zda jsou veřejné nebo soukromé. Několik sdružení ale vyjádřilo pochybnosti o konečném výsledku opatření. Lucía Martínez Martín, vedoucí madridské kanceláře Save The Children, se například domnívá, že opatření nebude účinné, protože děti podle ní nerozeznají například psychickou šikanu. Podle ní tento pojem chápou jen ve vztahu k fyzickému násilí. Opatření také stanovuje tresty pro samotné násilníky, kteří by se vzhledem k závažnosti šikany museli účastnit integračních kurzů, byli by vyloučeni z konkrétních školních aktivit a předmětů, přemístěni do jiné třídy nebo dočasně či trvale vyloučeni. Vyhláška je reakcí na nárůst nahlášených případů šikany na madridských školách.

 • Dánská neziskovka zná recept na osamělost. Mladým lidem nabízí večery, kde si mohou najít kamarády

  18. duben 2019
  Přátelé - radost - kamarádi - kamarádství - mileniálové

  Jeden z deseti mladých Dánů trpí osamělostí, a to navzdory tomu, že Dánsko boduje v žebříčcích nejšťastnějších zemí světa. Právě těm, kdo se cítí sami, nabízí své služby nezisková organizace Ventilen. V rámci ní se dvakrát týdně schází mladí Dánové od 15 do 25 let s dobrovolníky Ventilenu a společně hrají hry, vaří nebo chodí do kina. Díky tomu se mohou s někým skamarádit a společně čelit problémům spojeným s osamělostí, jako je třeba deprese.

  Do Ventilenu, který v dánštině odkazuje na slovo „kamarád“, chodí i dvacetiletá Toad. Je autistka a jako dítě neměla žádné přátele. Když se přestěhovala z venkova do Kodaně, příliš se toho nezměnilo. „Říká se, že je to životní fáze, ale z fáze se stane život,“ popisuje svou situaci Toad pro webový magazín Quartz a dodává, že místo toho, aby brala prášky, se snaží bojovat s depresí tím, že nebude tak osamělá. Pomoc vyhledal také Christian, kterému je dvacet tři. Podle svých slov se necítil dobře na střední škole, a ačkoli měl dva kamarády, s nimiž často mluvil, málokdy se s nimi viděl naživo. Zkusil i léky proti úzkosti, pak mu ale jeho teta doporučila Ventilen. „Pomohl mi otevřít se,“ říká Christian. Organizace má podle svého webu 20 poboček po celém Dánsku, které v předloňském roce navštívilo téměř sedm set lidí, mírně převažovali muži. Podle organizace se 70 procent účastníků cítilo méně osaměle a téměř třem čtvrtinám narostlo sebevědomí. Neziskovka také spolupracuje s více než čtyřicítkou středních škol, na nichž učí pedagogy, aby zvládli pomáhat osamělým studentům.

  Podívejte se také na „Samota tě nutí cítit se jako bílá vrána. Vyřešit ji musíš taky sám,“ shodují se osamělí.

 • Na plovoucím květinovém trhu v Amsterdamu končí poslední květinář. Turisté mu prý kazili obchod

  17. duben 2019
  Květinový trh Bloemenmarkt v Amsterdamu

  Plovoucí květinový trh Bloemenmarkt v Amsterdamu přijde o posledního květináře, stěhuje se jinam. Podle něj za to mohou turisté, kteří vytlačují jeho zákazníky, a měnící se centrum města.

  Bloemenmarkt byl založen roku 1862 a je propagován turistickou agenturou jako světově známá atrakce ležící na kanále, jenž patří mezi památky Unesco. Právě příliv turistů a stánky s levným zbožím označuje květinář Michael Saarloos za důvod, proč zavírá svůj krámek. Turisté, kteří se shlukovali okolo tržiště a fotili stánky, prý Saarloosovi překáželi v práci. „Už jsem měl dost všech těch turistů, kteří mi kazili obchod. Když byli ve skupině, nemohl jsem obsluhovat zákazníky,“ řekl Saarloos nizozemským novinám De Trouw. Šestnáct stánků, které tvoří plovoucí tržiště, je nyní obsazeno prodejci magnetů, dřeváků, konopných výhonků a dřevěných a plastových tulipánů. Právě to také vadí Saarloosovi, který říká, že amsterdamský centrální obvod nevymáhá pravidlo, podle něhož musí květiny tvořit tři čtvrtiny zboží, které se prodává na stánku. „Před několika lety jsem požádal radnici o pomoc. Řekl jsem jim, že mám problémy kvůli zboží, které povolili prodávat v ostatních stáncích. Je tu plno magnetů,“ sdělil Saarloos. Centrální obvod podle De Trouw také není spokojen s momentální situací na tržišti a květinářovo rozhodnutí označil za „velmi nešťastné“. Saarloos ale nechce ukončit svou 45letou praxi a svůj obchod stěhuje jinam. I v dalších částech Amsterdamu však mají problémy. Město letos podle deníku Guardian navštíví 18,5 milionu turistů, kvůli čemuž se mnozí obávají, že se z města stává Disneyland. Tamní politici se proto snaží bojovat s nevhodným chováním některých turistů. Například močení do amsterdamských kanálů je pokutováno 140 eury a stejně je postihováno i odhazování odpadků na ulici.

 • Obrovský nelétavý papoušek ze Zélandu má šanci na přežití. Vylíhl se rekordní počet mláďat

  17. duben 2019
  Kakapo soví

  Nejtěžší a zároveň jediný nelétavý papoušek na světě kakapo soví z Nového Zélandu je kriticky ohroženým druhem, naživu je pouze 147 dospělých jedinců. Letos se ale vylíhlo více mláďat než v minulých letech a podle vědců se tak situace začíná zlepšovat. 

  Kakapo je na Novém Zélandu jedním z nejoblíbenějších ptáků a je znám pro svou charismatickou povahu a hlavu podobnou sově. Před několika staletími patřil mezi tamní nejběžnější opeřence, pak byl ale téměř vyhuben kvůli lovu, nepůvodním druhům a úbytku lesů. Díky tomu, že je populace kakapů tak malá, dostal každý papoušek jméno. Jeden se tak jmenuje třeba Hoki, další Suzanne a Zephyr. V malém počtu se snadno orientuje, ale jak upozorňuje web New Zealand Birds Online, hůře rozmnožuje. Někteří z ptáků jsou totiž příbuzní, což v důsledku vede k nízké plodnosti. Letos se však vylíhlo 76 mláďat a 60 z nich by se mělo dožít dospělosti. Přispěl k tomu i dostatek jejich oblíbeného jídla, ovoce z jehličnanů zvaných rimu. Vajíčka letos nakladlo 49 z 50 oplodněných samiček. Posledního rekordu dosáhli v roce 2016, kdy hnízda opustilo 37 mláďat. „Za poslední dvě sezony se urodilo největší množství ovoce za padesát let. To je důvod, proč všechny samice vědí, že je čas na páření, a navíc začínají mnohem dříve než normálně. Díky tomu jsou některé schopny zahnízdit i dvakrát za rok,“ říká pro deník Guardian Andrew Digby, který radí ochranářům kakapů. Všichni papoušci mají vysílačky, ochranáři sledují i jejich hnízda a dohlíží na mláďata. Cílem je získat alespoň 150 samiček, které budou pravidelně klást vajíčka. Vědci by rádi papoušky jednou vrátili tam, kde už žili, na Jižní a Severní ostrov, zatím je ale musí držet na dvou izolovaných ostrovech, kde nežijí predátoři.

 • Vědci vyvinuli nanogenerátor, který dokáže vyrobit elektřinu z padajícího sněhu

  16. duben 2019
  Sníh - pes

  Skupina vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles navrhla zařízení, které umí získat elektřinu z padajícího sněhu. Jedná se o malý, levný a pružný nanogenerátor, který zvládne zároveň také analyzovat povětrnostní podmínky. 

  „Je to velice chytrý přístroj – meteorologická stanice, která vám dokáže říct, kolik sněhu padá, v jakém směru, jak rychle fouká vítr,“ vysvětluje Myung Ki Hong, který se věnuje inovaci materiálů. Technologie může podle autorů najít využití třeba při zaznamenávání aktivity sportovce při zimních sportech, jako je běh na lyžích, lyžování, nebo také trekingu a běhu. Zařízení by mohlo posloužit při vývoji nové generace chytrých sportovních zařízení. Dokáže totiž poznat, jestli osoba jde, běží nebo třeba skáče. Další možné využití vidí jeho tvůrci v zimním provozu solárních panelů, u kterých zasněžení snižuje efektivitu. V zimě by se totiž na jejich povrch mohly připevnit tyto nanogenerátory, díky kterým by se dalo vyrábět kontinuálně stejné množství elektřiny jako po zbytek roku. Princip výroby elektřiny je přitom velice snadný – sníh má kladný náboj, silikon, ze kterého je zařízení vyrobené, je nabitý záporně. Když se padající sníh dostane do kontaktu se zmíněným materiálem, uvolní se elektřina.

 • Somálec provozuje jedinou bezplatnou záchrannou službu v zemi. Na provoz přispívají dárci

  16. duben 2019
  V somálském Mogadišu existuje jediná bezplatná záchranná služba, která navíc funguje neziskově

  V somálském Mogadišu existuje jediná bezplatná záchranná služba, která navíc funguje neziskově – s jejím provozem pomáhají nadšenci a provoz je možný díky dárcům. Službu založil před 13 lety dnes 45letý Abdulkadir Abdirahman Adan. Ačkoliv se mu daří služby rozšiřovat a pomáhat stále většímu množství lidí, práci mu podle jeho slov ztěžují místní úřady. 

  Adan se rozhodl začít poskytovat pomoc kvůli nedostatečné dostupnosti záchranné služby ve městě, která je podle něj na špatné úrovni doteď. Než začal přepravovat pacienty k lékařům zdarma, ve městě byly k dispozici jen placené soukromé služby. Lékař a zároveň přednášející na několika univerzitách zároveň postupně začal oslovovat lidi kolem sebe, jestli by mu na provoz služby nepřispěli.

  „Požádal jsem své studenty, jestli by nechtěli pomoct zachránit život – darovat jeden dolar měsíčně,“ řekl BBC. Adanova Aamin Ambulance se postupně zvětšovala, aktuálně má k dispozici 20 sanitek a pracuje v ní 35 lidí, část z nich jsou dobrovolníci a studenti. Záchranná služba může fungovat díky příspěvkům, dvě auta získala od Světové zdravotnické organizace a od Rozvojového programu OSN dostala vysílačky. Od státu ale nemá podporu žádnou. „Nedávno jsme poprosili kancelář starosty, jestli by nám nemohli darovat 10 litrů benzinu na každý den, ale zatím pořád čekáme na jejich odpověď,“ popsal Adan. Služba vyřídí každý den asi 42 telefonátů s prosbou o pomoc. Vedle toho, že do nemocnice převáží staré lidi nebo rodící ženy, vyjíždí i k výbuchům, které nejsou nejen v Mogadišu výjimečné. Hlásí se k nim hlavně hnutí Šabáb, které násilnými prostředky usiluje o svržení ústřední vlády v hlavním městě a zavedení systému islámského náboženského práva šaría v zemi. Místní úřady navíc nedávno Aamin Ambulance zakázaly na místa explozí jezdit. Jak píše BBC, důvodem bylo mimo jiné informování o počtech obětí. Záchranná služba o nich totiž informuje na Twitteru a poskytuje tak informace z místa mimo jiné novinářům. 

  „Mluvil jsem s policejním komisařem, který sice zákaz vyjíždět k explozím odvolal, ale zároveň nám řekl, že je musíme informovat o zásazích. A nemůžeme mluvit s médii, ani nesmíme informovat o počtu mrtvých,“ vysvětlil zakladatel záchranné služby Adan. Mluvčí místních úřadů to označil za nedorozumění a dodal, že jde spíše o snahu zjistit, jak spolupracovat co nejlépe. Adan chce záchrannou službu rozšiřovat tak, aby mohl pomoct lidem po celém Somálsku. Věří, že záměr mu nezkazí ani teroristické hnutí Šabáb, které kontroluje většinu venkovských oblastí. S bezpečností mají problém i Lékaři bez hranic, kteří v zemi působí.

 • Ve francouzských Pyrenejích padá z nebe velké množství mikroplastů

  16. duben 2019
  Mikroplasty

  Zjistila to skupina vědců z ekologické laboratoře v Toulouse, když odpad zachytávala v nadmořské výšce zhruba 1 400 metrů nad mořem a následně analyzovala. 

  „Je neuvěřitelné, kolik mikroplastů se nashromáždilo. Jsou novým znečišťovatelem atmosféry,“ řekla National Geographic vedoucí studie Deonie Allen. Vědci shromažďovali vzorky pět měsíců. Zkoumali ty do velikosti 750 mikronů, tedy 0,75 milimetru. Spočítali, že na metr čtvereční spadlo v průměru 366 takových částic. Lidský vlas má pro srovnání v průměru 50 až 70 mikronů a lidské oko zvládne zachytit částice větší než 40 mikronů. Více než polovina mikroplastů zachycených na stanici byla ale menší než 25 mikronů. Vědci také zjistili, že zbytky plastů musely urazit atmosférou i 100 kilometrů, protože v takové vzdálenosti od stanice se nachází možné zdroje odpadu. Do speciálních zařízení se zachytilo i velké množství oranžových prachových částic, pravděpodobně ze Sahary. Dřívější studie odhalily, že prach velký 400 mikronů může vzduchem urazit tisíce kilometrů. Jak daleko se mohou dostat mikroplasty, ale podle spoluautora studie z Pyrenejí Steva Allena nikdo neví. To, že mikroplasty škodí živočichům ve vodním prostředí, vědci už prokázali. Jaký vliv mají na lidské zdraví, se ale zatím neví. O tématu jsme psali nedávno.