Tea Sofia v Czechingu 2020: Úspěch pro mě znamená být šťastná

1. červen 2020

Zpěvačka Tea Sofia loni po nahrání debutového EP Unwind dokázala, že představuje to nejlepší z českého vycházejícího popu. O tom, že by její hudba měla vyrazit i za hranice, se teď snaží přesvědčit mezinárodní porotu v hudebně-exportním projektu Czeching 2020. Společně s dalšími nominovanými vystoupí na akci Czeching Showcase 26. června v Café V lese. 

Talentovaná zpěvačka a skladatelka Tea Sofia se na konci minulého roku objevila s ambiciózním debutovým EP Unwind. Ještě před maturitou stihla rozvířit vody českého popu sebevědomou nahrávkou kombinující kvality silného hlasu a skladatelský talent. Už od prvního vydaného singlu Pretend spolupracuje s hudebním producentem a skladatelem Bojanem Bojićem, který stojí za celkovým zvukem a produkcí EP. Songwriterka se srbsko-litevskými kořeny čerpá zejména z vlivů současného britského indie popu a elektroniky. Společně se soulovým nádechem jejího vyjádření tak představuje autorsky vyspělou hudební výpověď generace Z.

Profil zpěvačky Tea Sofia a další informace o projektu Czeching 2020 najdete zde.

Popsala bys, jak teď vypadá tvůj tvůrčí proces? 

Vypadá to asi tak, že když mám nějakou náladu a hodně nad tím přemýšlím, nebo prožívám svoje období, sednu si ke klavíru a začnu skládat melodie. Většinou až potom začnu psát text. Stavím to celé na pocitu. Kdybych nic neprožívala, tak asi vůbec nic nenapíšu. 

Existuje nějaké téma, které se objevuje v tvých písních nebo ho v hudbě považuješ za důležité? 

Čtěte také

Samozřejmě je to teď láska. To je asi hlavní téma, které někdy zpracovává každý umělec. Je docela vtipný, že všechny písničky z EPčka i singl Pretend o lásce ale vůbec nejsou. Asi se hodně objevuje v mých textech to, jak působím ve společnosti, jak mě lidi vnímají a co mě trápí. Moje nové věci jsou teď o lásce, protože ji právě prožívám, ale předtím to bylo spíš o neporozumění dnešní společnosti, vzájemném neporozumění a obecně špatných náladách a tak. 

Co tě teď nejvíc inspiruje? 

Většinou mě k psaní inspirují intenzivní zážitky. Jinak se ale dost hrabu v klasické hudbě. Ačkoliv to nemusí být slyšet ve finální verzi, poslouchám hodně klasickou hudbu a čerpám z ní vůbec nejvíc. 

Co je pro tebe nejdůležitější, když už na tracku pracuješ? 

Nejvíc si dávám záležet na tom, aby ten track měl určitou strukturu, která dává smysl a která není prvoplánová. Snažím se právě hodně čerpat z klasické hudby, protože hraju na klavír už od pěti let. Ačkoliv to třeba není slyšet, protože moje hudba je spíš alternativní pop, myslím si, že to hodně proniká do toho, co dělám. 

V čem tvoje hudba dokáže oslovit posluchače v zahraničí? 

Na to se mi těžko odpovídá. Vždycky jsem totiž chtěla vytvořit něco, co bude úplně originální, ale čím jsem starší, tak mi dochází, že vytvořit něco úplně nového je to úplně nejtěžší. Doufám tak, že posluchače můžu oslovit tím, že umím dobře skládat písničky. Doufám, že jsou chytlavý a že se s tou hudbou i texty může někdo ztotožnit. Teď pracuju i na písničce, která bude v srbštině a chtěla bych ji zkombinovat i s angličtinou. Myslím, že právě to by mohlo být originální. 

Tea Sofia

Vnímáš to jako výhodu, že zpíváš v angličtině? 

Myslím si, že na tom dnes docela záleží, ale pokud je to kvalitní hudba, tak i kdyby byla v češtině, tak může prorazit. 

Existuje něco jako „světový zvuk“? 

Asi je to něco, co by si mohl poslechnout každý, takže líbivá a dobře zkomponovaná věc. Ale neřekla bych, že by měl umělec skládat na bázi toho, co je „světový zvuk“, ale měl by psát na základě toho, co mu připadá zajímavé, co ho baví, a toho, co oslovuje primárně jeho, ne publikum. 

Co pro tebe znamená úspěch? 

Úspěch pro mě znamená být šťastná. A jestli bych zpívala v Americe nebo v Česku, na tom mi tolik nezáleží. Hudbu dělám hlavně pro sebe, a když se to líbí někomu jinému, je to pro mě super benefit. Úspěch je pro mě hlavně fakt být šťastná. 

Situace v posledních měsících lidem pracujícím v kultuře dost zásadně změnila plány. Jak to všechno jako hudebnice prožíváš? 

Skládám mnohem víc než předtím, protože na to mám mnohem víc času. A jako studentka to prožívám tak, že mám každý den online hodiny – a jsem bohužel pořád primárně studentka, takže si musím udělat čas na obojí. 

Můžeme se těšit na novou hudbu? 

Zrovna teď vydávám nový singl (Not My Fault). Na září ale plánuju buď EP, nebo celé album. Na tom teď pracuju. 

Jak zpěvačka Tea Sofia skládá písničky a s jakou hudbou chce vyrazit do zahraničí? Poslechněte si celý rozhovor se zpěvačkou nominovanou v letošním ročníku Czechingu.

autor: Jiří Kordík
Spustit audio