Temnota i ironie. Fantasy po Hře o trůny řeší náboženství i život po globální katastrofě
Románová série Hra o trůny změnila nejen quality tv, ale fantasy jako takovou. Žánr, který byl dřív považovaný za únikovou zábavu, se v posledních letech proměnil v komplexní literaturu, ve které vystupují nejednoznačné postavy a řeší se komplikované společenské problémy. Poslechněte si sadu doporučení, kterými knihami si zkrátit čekání na další román George R. R. Martina.
Jak důležitá je vlastně série George R. R. Martina Píseň ledu a ohně pro současnou fantasy? „Předloha Hry o trůny je spíš vyvrcholení tendencí, které byly ve fantasy už na sklonku 80. a 90. let,“ myslí si literární kritik Boris Hokr. Stejně tak současná fantasy se podle něj inspiruje v Martinovi jen částečně a ti nejlepší autoři si hledají vlastní témata.
Čtěte také
V sérii doporučení, co ze současné fantasy stojí nejvíc za to, dojde na umělé bytosti sloužící jako zbraně hromadného ničení, zdolávání armád pomocí bankovních úvěrů, protiválečné vyprávění analyzující jedinou bitvu pohledem desítek postav i na ságu o tom, co se stane, když nějaká společnost přijde o své bohy.
O tom, jak vypadá zdivočelá fantasy verze filmu Kill Bill, co se stane s mrtvými po zániku podsvětí a kde si nastavit etické hranice ve vztahu ke kanibalismu, si poslechněte v příspěvku o nejlepších fantasy knihách poslední doby.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka