Tereza in Oslo: Od úspěšného blogu k blogerskému start-upu

13. březen 2017

„Do blogování jsem spadla po hlavě. Když jsem začínala, šla jsem do toho, protože mě prostě bavilo psát a chtěla jsem sdílet svoje pocity a myšlenky. Ani jsem si na začátku nějak nenastavila, jak by můj blog měl vypadat. Víceméně jen kopíruje můj život, a tak se vyvíjí a roste se mnou,“ říká Tereza Salte, autorka sledovaného blogu Tereza in Oslo, který už dvakrát vyhrál ocenění Blogerka roku v kategorii životního stylu.

Tereza nezůstala jen u vlastního úspěšného textového a vizuálního online deníku. Po několika letech strávených ve svém městě snů, Oslu, se rozhodla vrátit do Česka a rozjet tu vlastní start-up. Její společnost Elite Bloggers aktuálně zastupuje na 30 blogerek. Propojuje je se společnostmi a připravuje pro ně marketingové spolupráce. „Myslíme i na to, aby se místní blogová scéna dostala na světovou úroveň. Proto pořádáme různé vzdělávací akce, workshopy a kurzy zaměřené na focení, kreativní psaní nebo na to, jak se vyrovnávat s negativními komentáři, a tak podobně,“ vysvětluje Tereza. Její aktivita u nás není ojedinělá, na propojování online influencerů, blogerů a značek se v Česku zaměřují třeba youtubová GetBoost, instagramová platforma Hashtag5 nebo Social Pie.

Ačkoliv u nás ještě blogosféra není tak daleko, jako třeba ve Skandinávii, podle Terezy se za poslední rok situace zásadně zlepšila a vývoj se zrychlil. „Na severu jsou před námi tak tři, čtyři roky napřed. Ještě nejsme na stejné úrovni jako blogerky z Británie, Ameriky nebo Norska,“ jmenuje Tereza. I tak se tu ale už několik blogerek dovede svými aktivitami pohodlně uživit. „Přes polovinu blogerek, které reprezentujeme, se svým blogem živí. Vnímáme, že české značky nás začínají brát vážně a myslí na blogerky ve svých marketingových rozpočtech,“ říká Tereza. Čísla čtenosti předních českých blogů se podle ní pohybují od tisíce do devíti tisíc unikátních čtenářů denně. Začíná přitom převažovat zaměření na širší životní styl spíš než třeba jen na módu nebo kosmetiku. Poslechněte si víc o fungování českých blogů v rozhovoru s Terezou.

Odkazy: http://www.terezainoslo.com/

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.