Tetování, autotune a moskviče. To nejlepší z evropského trapu

27. listopad 2017

Nejen v USA už se trapová vlna prodrala do vrcholků hitparád. Horečka excentrických rapperů s tvrdými beaty a chytlavými autotuneovými refrény už dávno zuří i po celé Evropě. Samozřejmě že stejně jako u všech trendů i tady převládají rappeři, kteří zkopírovali vzory z Atlanty do posledního detailu, YouTube je plný evropských klonů Lil Uzi Verta nebo Gucci Manea.

Ti nejzajímavější eurotrappeři ale přidávají do svého vývaru i lokální specifika, přesně jak to hip hop vždycky dělal. Díky italskému šviháctví, španělskému sluníčku nebo slovanskému buranství tak trap mutuje do nepředvídatelných podob.

Evropský rap byl dlouho posedlý gangsterskými pózami či naopak angažovaností. V posledních letech konečně přichází na chuť i hédonismu, nesmyslným jednoduchým textům s častými adliby a soundtrackem jsou samozřejmě frenetické hihatky a distortované kicks z 808s. Podívejte se s námi na několik zajímavých trapových inovátorů, kteří by v panteonu eurotrapu brzy mohli doplnit Yung Leana nebo Tommyho Cashe.

Španělsko – Yung Beef aka Lana Del Rey

Největší hit: A.D.R.O.M.I.C.F.M.S – 7,7 milionu zhlédnutí
Facebook – 23 tisíc odběratelů

V záplavě identických rapperů inspirovaných americkou Atlantou trčí samozřejmě hlavně ti, kteří se nebojí přitlačit na pilu své excentricity. Sedmadvacetiletý Yung Beef z Granady s tím neměl nikdy problém – jeho neobvykle vysoko posazený, až pištivý hlas skvěle kontrastuje s tvrdými trapovými beaty.

Yung Beef se na scéně pohybuje od roku 2013, kromě rapu vydává reggaetonové tracky pod jménem Fernandito Kit Kat a je členem party PXXR GVNG (k ní patří i Khaled, Kaydy Cain), která v roce 2015 vydala mimořádně úspěšné album Los Pobres. Překlad jeho názvu znamená „chuďasové“ a odkazuje na sociální status rapperů. „Fuck Lil Wayne, fuck Drake, to my jsme začali od nuly,“ rapují zde.

Největší španělský deník El País nazval jeho tým „nejdůležitějším rapovým fenoménem za celé dekády“. Yung Beef je ale nyní na sólové dráze a má velké plány. „Španělsko mě nezajímá, celý svůj život jsem se snažil prorazit v USA.“ Skladba Beef Boy vznikla ze spolupráce s americkými hitmakery Metro Boomin a Southside. Na chystaném albu Adromicfms4 s ním spolupracují i další zámořští producenti.

Další španělští trappeři: Kidd Keo, Dellafuente, MC Buseta, Flynt Hussle, Ms Nina, Soto Asa, Damed Squad

Itálie – Dark Polo Gang

Největší hit: Sportswear – 22 milionů zhlédnutí
Facebook – 124 tisíc odběratelů

V Itálii to nemá trap jednoduché. Jak píše italská verze hudebního portálu Noisey: „Většina místní hiphopové scény je beznadějně zaseklá v devadesátých letech a odmítá se posunout nad 95 BPM.“ Obzvláště v Římě je konzervativní status quo nenapadnutelný, zavedené pořádky se ale daří rozbít místnímu kvartetu Dark Polo Gang.

Kluci z bohatých rodin, vyrůstající v nejlepších římských čtvrtích, těžko můžou rapovat o sociální nerovnosti, takže se jejich témata točí – stejně jako u jejich amerických vzorů – kolem peněz, drog a luxusních značek. K cestě na vrchol nepotřebovali velký label, všechno si vydávají sami a prosadili se díky klipům na YouTube. V roce 2015 prorazili díky albu Full Metal Dark, které poskytli zadarmo ke stažení.

„S penězi nebo bez peněz vždy jsme chtěli mít styl. Jsme nejmódnější kluci na světě,“ říkají Dark Polo Gang v Noisey a holedbají se svým drahým oblečením. Ostatně jejich kariéra nabrala tryskový pohon nejprve v Miláně, hlavním městě módy. I to provokuje starou školu italského rapu, která se proti Dark Polo Gang ráda vymezuje. Což ale nijak nevadí fanouškům – jejich letošní deska Twins debutovala na čele italského prodejního žebříčku.

Další italští trappeři: Sfera Ebbasta, Ricky Squash, Young Slash, Capo Plaza

Francie – Niska

Největší hit: Réseaux – 163 milionů zhlédnutí
Facebook – 658 tisíc odběratelů

Po té americké je francouzská rapová scéna dost možná druhou největší na světě. A i tady měl donedávna navrch rapový tradicionalismus, který navíc vycházel z nutnosti lokálního rapu mluvit za vyloučené menšiny. Teď už se ale věci dramaticky mění a špinavý pouliční sound střídá autotune. Zlom přišel před čtyřmi lety po úspěchu alba Or Noir rappera jménem Kaaris, teď už je ale v čele trapové vlny třiadvacetiletý Niska z městečka Évry.

Jeho rodiče jsou z Konga a za Niskovým rychlým vzestupem stál jiný rapper se stejnými kořeny – hvězda jménem Maître Gims. V roce 2015 spolu natočili track Sapés comme jamais s výrazným afrobeatovým rytmem, který posbíral 314 milionů zhlédnutí. Ve své vlastní tvorbě se Niska rozhodně nestydí za autotuneové refrény – viz jeho největší hit Réseaux, který dosáhl na trojku francouzského singlového žebříčku. Třetí studiová deska Commando vedla ten albový a bodoval s ní ale i v Belgii nebo ve Švýcarsku.

Niska si udržuje úzký kontakt se svými fanoušky na internetových platformách, říká jim „charo“ a patří mezi ně i nejdražší fotbalista světa Neymar Jr. Tanečkem z Niskova klipu Réseaux oslavil svůj první gól po přestupu do Paris Saint-Germain a stal se z toho hit sociálních sítí.

Další francouzští trappeři: 40000 Gang, Lacrim, MHD, SCH

Německo – Ufo361

Největší hit: Nice Girl 2.0 – 21 milionů zhlédnutí
Facebook – 182 tisíc odběratelů

Německo nemělo s rapovými trendy nikdy problém a místní scéna přijala trap poměrně záhy. Aktuálním korunním princem německého trapu je Ufo361. Jeho jméno má v sobě zakódované křestní jméno Ufuk a poštovní kód berlínské čtvrti Kreuzberg, kde vyrůstal jako syn tureckých rodičů. Byl členem skupiny Bellini Boyz a v roce 2012 debutoval sólově.

Od tradičnějšího rapu se Ufo361 postupně přesouval k trapu a s každým dalším projektem stoupal v žebříčcích. Letošní Ich bin 3 Berliner doputovalo v květnu na číslo dvě německé prodejní hitparády. Německý rap je zaseknutý v gangsterské póze, byl to ale Ufův track Scheiss auf eure Party, který vloni spojil trap a emo podobně, jako to dělá v zámoří třeba Travis Scott nebo Lil Uzi Vert. Některé tvrdší tracky z letošní mixtape mají blíž k Futureovi, hit Nice Girl 2.0 je zase inspirovaný dancehallovým beatem.

Za Ufem se už formuje generace, která se vymaňuje z vlivu pouličního francouzského rapu, jenž měl na německou scénu vždy zásadní dopad. Za zmínku rozhodně stojí berlínská crew Live From Earth, v níž jsou Yung Hurn, Rin a producent Lex Lugner. „V našem sousedství nastupuje nová generace německy mluvících interpretů, kteří dokážou nejenom přejímat současné rapové trendy, ale i přizpůsobovat je prostředí, ze kterého vycházejí,“ psali jsme o nich letos v únoru v samostatném článku.

Další němečtí trappeři: Yung Hurn, Gzuz / 187 Strassenbande, Capital Bra, Dardan, Pronto, Boef, Rin

Rusko – Tatarka

Největší hit: ALTYN – 28 milionů zhlédnutí
Facebook  –

V Rusku je trap jako doma. Magazín Fact to vysvětluje sociokulturními podobnostmi s americkým Jihem. „Od carského režimu přes zkorumpované komunisty až po Putinovu militantní plutokracii, země moc dobře zná astronomické rozdíly v majetku, apatické vládce nebo společenskou mobilitu vzhůru. Rusko má zločin, izolace a nedostatek příležitostí a z toho všeho se kdysi zrodil trap.“ O místní scéně je vědět už od roku 2013 a mixtape Trappin Outta Russia, kde se na obalu skví matrjoška obložená marihuanou.

Hvězdy jako Sil – A nebo Yanix sbírají miliony zhlédnutí na YouTube, jejich tracky jsou ale obvykle jen kopie zámořských hitů převedené do reálií moskevských ulic. Že ruský rap dokáže jít i hlouběji, ale dokazuje Tatarka, pětadvacetiletá rapperka, která ve svých skladbách používá tatarštinu. Žije v Petrohradě, ale pochází z Tatarstánu a v jejích klipech se plynule střídají moskviče a paneláky se západními módními značkami.

Tatarka se jmenuje Irina Smelaja a proslavila se youtubeovým vloggem Tatarské pracovní dny, který má 800 tisíc odběratelů. Hybatelem její rapové kariéry je její manžel Ilja Prusikin, zpěvák a mozek projektu Little Big, jenž je jakousi ruskou odpovědí na Die Antwoord. Ostatně jejich největším hitem je track Give Me Your Money, oslavující kulturu gopniků s fejkovými adidasy. Rapuje v ní estonský Tommy Cash, největší hvězda post-sovětské trapové scény.

Další ruští trappeři: Pharaoh, IC3PEAK

///////////////////////////////////////////

Poděkování za pomoc s rešerší patří Yeezuz2020 a MDMXboy.

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.