Tolik zvuků, ale tak málo duše! Startér hledá píseň, která má sdělení, a utěšuje se s February

20. říjen 2020

Je konec října, čas na únor! Ve třetím kole hitparády neobjevených se zase vracíme k naší startéří stálici, kapele February. Ostravská pětice už se možná tak docela nepočítá mezi neobjevené kapely, ale podle nás by klidně mohla být slavnější. A když už nám v mailu přistál jejich nový singl Oust, proč mu nedat šanci?

Když se u nás February objevili poprvé, bylo to s vyloženě podzimním songem. Zamyšlený ploužák Hide Me Under Autumn Leaves si zamilovala spousta posluchačů a z February se stala sledovaná kapela. Loňský frenetický singl Incandescent Beat kolem nás spíš tak proletěl, moc si z něj nepamatujeme, ale zpětně chápeme, pro co si February připravovali půdu.

Letošní mathrockovka Oust je pecka. Tatam je podzimně-zimní melancholie z dob Autumn Leaves, February zjevně jedli hodně vitaminů a z nového singlu střílí extatická energie a radost. Dokonce došlo na fotbalové „oohoou“, ale my jim to odpouštíme. A co vy, milí posluchači, dáte jim hlas?

Ovšem druhý singl, to je těžká dekadence. „Už zapadlo slunce za Letnou a Praha roztahuje nohy,“ začíná song Nehty od kapely Holka ze Stuttgartu. Kdo má rád starší tvorbu Kittchena, musí se svíjet a vzdychat radostí (tak jako se v Nehtech svíjí a vzdychá Praha). Za nás je ta metafora dekadentního velkoměsta trochu přenošená a kýčovitá, ale proč ne. Kdo v tomhle počasí potřebuje dávku nabušených kytar a melodramatických textů, přijde si na své.

Poslechněte si nejnovější vydání Startéru nebo rovnou vyslyšte naše fňukání, že jsme letos zatím dostali jen málo songů s nějakým sdělením, a pošlete nám pořádnou písničku na starter@rozhlas.cz! Každopádně ale hlasujte pro svého favorita a pořádně nás moderátory potrapte!

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.