„Třikrát a dost!“ Jak pověrčivost ovlivňuje mezilidské vztahy
Potíte se z představy černé kočky? Máte motýly v břiše, když vás někdo pozve na rande 11. listopadu v 11 hodin dopoledne? Moderátoři Karel Vladyka a Eliška Soukupová debatují o symbolech, pranostikách, příslovích a dalších zvyklostech, které formují náš vztah k sobě i druhým.
Existuje něco jako pověrčivost ve vztazích? Mnozí odpoví, že ne. Proto se moderátoři rozhodli toto téma hlouběji prozkoumat a zjistit, jaké představy a myšlenkové vzorce nás v této oblasti ovlivňují.
„Numerologie říká, že 11 je mistrovské číslo. Kdyby mě někdo 11. listopadu pozval v 11 dopoledne na brunch, možná si ho rovnou vezmu,“ směje se Eliška Soukupová a dodává: „Ne, ale vážně, kdo z nás nikdy na vteřinu nezaváhal, když přeběhne černá kočka přes cestu, a kdo nikdy při příslibu budoucnosti nezaklepal na dřevo?“ Na pomoc při pátrání po důvodech naší pověrčivosti si moderátoři vzali i bakalářskou práci Lucie Vašákové, „Problematika pověr a pověrečných praktik z pohledu současné etnologie“.
„Podle mě mnozí lidé pověrčivost vzali za svou jako substituci náboženství,“ říká moderátor Karel Vladyka. Ten je přesvědčený, že víra v různá znamení a nadpřirozené jevy je s lidstvem provázána už od nepaměti.
Od dob, kdy jsme změny počasí přisuzovali božstvům, jsme se dostali do doby, kdy lidi hodnotíme ve vteřině podle jejich znamení horoskopu – a pokud nám něco stále nesedí, doplníme jej o ascendent a descendent. „Spousta mých známých je doslova pověrčivých v tom, že by nikdy nezačali vztah s nějakým znamením zvěrokruhu. Dost často se opakovalo, že ‚se Lvem nikdy, ale naopak Vodnáři jsou super,‘ “ svěřuje se Eliška Soukupová. Více o tomto tématu si můžete poslechnout v podcastu Vlna.
Moderátoři podcastu Pot dál pátrají, odkud se vzala pověra, že když sníte spálené jídlo, budete krásnější, nebo proč lidi hází mince do fontán a sní o padajících hvězdách, které zaručují štěstí.
Jak si podle pověr změřit velikost penisu, i když žádný nemáte? Znamenají dvě trojky vedle sebe tříhodinový sex? A všechno se může stát v pátek třináctého? Poslechněte si nový díl hotcastu Pot.
Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.