Tým amerických vědců pracuje na přenosném zařízení, které umí získat pitnou vodu přímo ze vzduchu
Skupina studentů strojírenství na americké University of Akron v Ohiu pracuje pod vedením svého profesora Shing-Chunga „Joshe“ Wonga na přenosném zařízení, které umí dostat z částic vzduchu vodu vhodnou k pití.
Navrhují lehký přístroj poháněný baterií, který by podle dosavadního vývoje mohl ze vzduchu získat až skoro 38 litrů vody za hodinu, a to i ve velmi suchých oblastech. Tekutinu má získávat z atmosféry bohaté na částice vody. Jak se píše na webu univerzity, metoda je založená na využití nanovláken a výhodou by měla být i nízká energetická náročnost. Technologie by mohla pomoct lidem v oblastech, kde je nedostatek vody kvůli klimatickým změnám, průmyslovému znečištění, velkým suchům nebo vyčerpání zásob podzemních vod. Zařízení by tak mohlo být užitečné například i v Jižní Americe, kde někteří obyvatelé žijí na vrcholech pohoří nad úrovní dešťových mraků. Nejen ti by mohli nakonec využívat zařízení, které by bylo možné přenést na zádech. „S tím, jak se aktuálně vyvíjí lithium-iontové baterie, bychom případně mohli sestrojit menší přístroj o velikosti batohu,“ říká profesor Wong. Technologie má umožňovat sesbíranou vodu ihned filtrovat, a proto by byla okamžitě zbavená všech znečišťujících látek. Mohla by se tak rovnou pít. Americký vědec teď doufá, že dostane další peníze na to, aby mohl sestrojit prototyp zařízení. Předpokládá, že pak už by výroba samotného přístroje neměla být drahá.
-
Když vám koriandr chutná jako saponát. Jídla, která rozdělují lidstvo
15. duben 2025Někteří nedají dopustit na ústřice nebo ančovičky – jiným se z nich zvedá žaludek. Proč nás některá jídla tak přitahují a jiná odpuzují? Věda to vysvětluje kombinací genetiky, prostředí a vzpomínek.
Naši předkové používali chuť jako nástroj přežití – hořké často znamenalo jed, sladké energii. Dnes ale žijeme obklopeni průmyslově zpracovanými potravinami a význam chutí se tím komplikuje. Vznik averzí navíc ovlivňuje i kultura, rodina nebo prostředí, kde stolujeme.
Děti se učí od rodičů – pokud máma nejí ryby, těžko je nabídne dítěti. Svoje udělá i atmosféra: hudba, barva talíře, stres, nebo naopak pozitivní zážitek. Mozek si vytváří komplexní příběh spojený s jídlem. A jedna špatná zkušenost, třeba žaludeční otrava, může vyvolat odpor na celý život.
Důležitou roli hrají také geny. Například lidé s určitou genetickou výbavou cítí v koriandru mýdlovou příchuť. Geny ovlivňují i vnímání hořkosti nebo oblibu konkrétních potravin jako slanina nebo bílé víno.
V těhotenství a dětství se averze vůči potravinám vyostřují, tělo přirozeně chrání vyvíjející se plod nebo sebe samo. Děti proto bývají vybíravější. A pokud rodiče nejsou otevření novým chutím, bývají takové i jejich děti.
Dobrá zpráva? Dá se to změnit. Chuť se dá natrénovat – pomáhá jíst dané jídlo ve chvíli, kdy máme opravdový hlad a spojit si ho s tak s příjemným pocitem nasycení. Důležité je to navíc čas od času zopakovat. U dětí mladších dvou let se odpor k jídlu zmírní po 8 až 10 ochutnáních, starší děti a dospělí potřebují kontaktů s daným jídlem ještě víc.
-
Nekonečná pylová sezóna? Klimatická změna prodlužuje období alergických reakcí
15. duben 2025Jste alergici a kýcháte poslední dobou o dost dřív? Může za to jarní vegetace v kombinaci se změnou klimatu. Nová studie potvrzuje, že globální oteplování zhoršuje sezónní alergie – pyl je ve vzduchu dřív, drží se déle a ve větším množství.
Sezónní alergie trvají déle a jsou intenzivnější. Nový výzkum americké Univerzity George Washingtona přichází s tím, že za to může změna klimatu. Rostlinám se kvůli vyšším teplotám posouvá vegetační období a mnohé začínají pyl uvolňovat dřív – produkují ho také po delší čas.
Studie shrnula výzkumy, které hledaly spojitost mezi globálním oteplováním a produkcí pylu z let 2000 až 2023. Prodloužení pylové sezóny v souvislosti s oteplováním prokázalo šestnáct z nich. Například v USA by podle odborníků mohla do konce tohoto století trvat v součtu až o 19 dní déle. Celková produkce pylu by se přitom mohla zvýšit až o 40 %.
Ani Evropa nezůstává pozadu. Výzkumy ukazují, že v největších evropských městech, kde se koncentruje většina obyvatel kontinentu, začíná pylová sezóna dřív kvůli efektu „městského tepelného ostrova“. Vyšší teploty a koncentrace CO₂ stimulují růst rostlin a zvyšují množství pylu v ovzduší.
Další komplikací jsou bouřky a vlhkost, které koncentraci alergenů ještě zvyšují. Navíc celosvětově přibývají nové invazivní druhy rostlin – jedním z příkladů je třeba ambrózie, která kvete až v září a pylovou sezónu tak prodlužuje do podzimu. Podle odhadů se například citlivost na ambrózii v některých evropských zemích může do roku 2050 zvýšit až o 200 %.
Změna klimatu tak zhoršuje alergie i u lidí, kteří původně nepřiměřenými reakcemi imunitního systému netrpěli vůbec nebo jen málo. Lékaři by podle autorů studie měli na změny co nejdříve reagovat – jednak upravit péči o pacienty a současně také vystoupit jako další důležitý hlas pro řešení klimatické krize. „Jsou v první linii a vidí, co to s lidmi dělá. Mohou sehrát důležitou roli,“ říká autorka studie Alisha R. Pershad.
-
Utírají si zadek kopřivou. A dává to smysl
15. duben 2025Každý rok se kvůli výrobě toaletního papíru pokácí na světě asi milion stromů. V Africe a teď už i na Floridě místo něj zkouší používat rostlinu jménem Plectranthus barbatus. Je to nejen šetrné k přírodě, ale prý i příjemné.
Ve městě Meru na východě Keni roste v zahradě Benjamina Mutembeie listnatá rostlina s českým názvem rýmovník vousatý nebo taky africká kopřiva. Benjamina ale nezajímají plody ani kořeny – s celou rodinou ji už léta používají jako toaletní papír. „Naučil jsem se to od dědečka. Běžný toaletní papír pořizuju jen, když už není z čeho trhat,“ říká.
Africká kopřiva dorůstá až dvou metrů, její listy jsou velké zhruba jako čtverec toaletního papíru, voní po citronu a mátě a má jemné chloupky. Běžně roste po celé Africe, často i jako živý plot mezi pozemky. Je tak levnější než běžný toaletní papír, jehož cena roste kvůli drahé dovozové buničině. Papír z primární buničiny přitom dominuje trhu a jeho výroba spotřebuje asi 35 % všech pokácených stromů. Podle zprávy Ethical Consumer papírenský průmysl výrazně přispívá k odlesňování, erozi půdy, vymírání druhů a ničení ekosystémů.
Bylinkář Martin Odhiambo z keňského Národního muzea věří, že africká kopřiva může být dobrou ekologickou alternativou. Jedna rostlinka stojí v přepočtu asi devět korun a do dvou měsíců doroste do plné velikosti. Odhiambo proto pořádá přednášky a rozdává sazenice – zájem mají stovky lidí.
Na Floridě pěstuje rostlinu ekologický aktivista Robin Greenfield. V projektu „vypěstuj si vlastní toaleťák“ rozdává rostlinky zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. „Lidi si to spojují s chudobou,“ říká. „Ale běžný papír je taky z rostlin. Tyhle listy jsou navíc hebké a voňavé.“
Ve větším měřítku se africká kopřiva zatím nepěstuje. Průmysl se spíš soustředí na recyklaci papíru. V Evropě by mohl být problém s kanalizací – je stavěná jen na splachování rozpustných materiálů. V Jižní Africe je navíc Plectranthus považovaný za invazní druh a jeho pěstování je zakázané. Největší překážkou ale i tak zůstává společenské stigma. „Někomu to připadá jako krok zpátky,“ říká Odhiambo. „Ale jiní lidé jsou nadšení. Když zůstaneme otevření novým nápadům, můžeme jednou kopřivu používat ve velkém.“
-
Rumunské vesnice jsou postižené suchem. Hrozí nám to taky, varují odborníci
14. duben 2025Rumunské vesnice jsou postižené suchem a města přebírají většinu tekoucí vody. Vesničané vyměňují vodu za rakiji a prohlubují svoje studny. Situace může být varováním i pro ostatní země, upozorňují odborníci.
Stejně jako ve většině Evropy jsou léta v Rumunsku stále teplejší a sušší. Situace je zvláště akutní v severovýchodní oblasti známé jako Západní Moldávie, která je tradičně jednou z nejsušších částí země. Nedostatek vody ještě prohloubil rozdíly mezi bohatými a chudými, starými a mladými a taky městem a venkovem. Informoval o tom web Balkan Insight.
Během období sucha totiž vlády upřednostňují městská centra. Údajně z důvodu veřejné bezpečnosti, jak vysvětluje Ionut Minea, hydrolog a docent na univerzitě Alexandru Ioan Cuza v Iasi. Podle něj totiž vesničané mohou čerpat vodu ve studni nebo místním prameni, kdežto v městských čtvrtích s desítkami tisíc obyvatel vodu čerpat není kde. Informuje o tom server Balkan Inside.
Právě na vesnicích, které jsou historicky nejchudší a nejméně rozvinuté v Rumunsku, se nedostatek vody projevuje nejvíc. Vesničané tradičně vodu čerpali z vlastních studní, posledních několik let studny vybavili čerpadly, které vodu vyčerpávají nebývalou rychlostí. Bohatší zemědělci zase na nedostatek vody reagovali hloubením hlubších studní. Obojí zvýšilo tlak na zásoby podzemní vody. V současnosti, když je vody málo, se o ni musí dělit – někdy ji dostanou zdarma, není ale neobvyklé, že za ní musí platit, nebo ji vyměňují za domácí víno a rakiji. Hrozí tak, že s velkým úbytkem vody přijdou i konflikty.
Jako varování pro ostatní evropské státy mohou sloužit regiony jako západní Moldávie. V kraji bývalo sucho maximálně každých pět let, kdežto nyní je sucho víceméně každý rok. Jak se změna klimatu zrychluje, můžou čelit nedostatku vody i vnitrozemské oblasti.
„Podzemní voda se doplňuje pomalu a včasná akce je důležitá,“ upozorňuje pro Balkan Insight Fanny Frick-Trzebitzky, specialistka na řízení vody z Institutu pro sociálně-ekologický výzkum ve Frankfurtu.
Téměř veškerá sladká voda na planetě, s výjimkou ledovců, pochází z vody, která se hromadí pod zemí. Podle Evropské agentury pro životní prostředí téměř třetina obyvatel kontinentu ročně zažije, že vodní zdroje jsou příliš řídké, nebo příliš nečištěné pro každodenní potřeby, jak napsal web Euronews.
-
V jihovýchodním Portugalsku se rozrůstají olivové plantáže. Ničí biodiverzitu, varují ekologové
14. duben 2025V kopcích regionu Alentejo v jihovýchodním Portugalsku se rychle rozšiřují olivové plantáže. Ekologové ale před jejich šířením varují. Nejenom že ničí biodiverzitu okolního prostředí, ale spotřebují také velké množství vody a při jejich sklizni se využívá těžká technika.
Kdysi měly kopce Alentejo rozmanitou krajinu – rostly tam ovocné stromy, pásl se dobytek a zemědělská půda se dědila z generace na generaci. V současnosti ale tradiční sady nahrazují monokulturní olivové plantáže s vysoce rodivými zakrslými odrůdami. Jde ale o silně průmyslové pěstování, při kterém se využívá i těžká technika a agrochemikálie, což způsobuje erozi půdy a ztrátu biologické rozmanitosti, informuje Euronews.
Olivové plantáže také spotřebují velké množství vody, kterou čerpají z největšího umělého jezera v západní Evropě Alqueva. Přehradu nechala postavit vláda z veřejných prostředků, stála 2,5 miliardy eur a šlo tak o největší veřejnou investici do zemědělství v novodobé historii Portugalska. Společnost EDIA, která spravuje nádrž, plánuje rozšířit zavlažování na dalších 470 kilometrů čtverečních a má ho také financovat z veřejných prostředků.
Vodní nádrž měla zároveň přinést ekonomický růst jedné z nejchudších a nejsušších oblastí kontinentu, zavlažování ale prospělo hlavně velkým světovým producentům olivového oleje (např. Elaia, De Prado a Aggraria). Podle EDIA se více než 80 procent její vody používá právě k zavlažování plantáží, které tyto firmy vlastní. Od té doby, co byla přehrada v roce 2002 uvedena do provozu, se vývoz olivového oleje zvýšil 12krát v objemu a 18krát v hodnotě a dosáhl přibližně 900 milionů EUR ročně, říká Susana Sassetti, ředitelka sdružení Olivum, které zastupuje pěstitele oliv s přibližně 50 000 hektary olivových plantáží.
-
Feminismus a další slova se dostaly na seznam zakázaných slov v několika zemích
14. duben 2025Spojené státy a další země vytvářejí seznamy zakázaných slov. Ospravedlňují to snahou „očistit“ země od „woke ideologie“. Odborníci ale varují, že zakazování slov je jedním z mnoha nástrojů útlaku.
Poté, co prezident Donald Trump 20. ledna během svého inauguračního projevu prohlásil, že existují pouze dvě pohlaví a že tak to bude vnímat i oficiální politika země, vznikl seznam slov, které mají vládní úřady omezit nebo se jim vyhnout v oficiálních dokumentech. Je jich zhruba 200 a patří mezi ně například: aktivismus, antirasismus, gender, LGBT, feminismus, multikulturní, nebinární, imigranti, zranitelné skupiny obyvatelstva... Slova uvedená na seznamu se nesmí používat v žádné oficiální komunikaci. Informoval o tom deník The New York Times (NYT), na jehož webové stránce je celý seznam k dispozici.
A Spojené státy nejsou jediné, které k podobnému opatření přistupují. Už v roce 2024 vláda Javiera Mileiho zakázala v argentinské veřejné správě inkluzivní jazyk a „vše, co souvisí s genderovou perspektivou“. Podle argentinského prezidenta genderová ideologie a inkluzivní jazyk ničí hodnoty společnosti, uvádí server El País.
Ve Francii zase Senát v roce 2023 schválil zákon, podle kterého se nesmí využívat binární jazyk v oficiálních dokumentech. A ve stejném roce označil ruský nejvyšší soud „mezinárodní hnutí LGBT“ za nezákonné - feminismus, homosexualita „a další satanismy“, jak je pojmenoval federální zákonodárce Vitalij Milonov, jsou v současném Rusku považovány za extremistické, přinejmenším v oblasti vzdělávání. V lednu 2024 pak Vysoká škola ekonomická v Moskvě zakázala svým studentům používat feminizovaná podstatná jména.
Podle některých odborníků jsou ale tyto postupy nástrojem útlaku využívaným hlavně autoritářskými režimy. „První, o co autoritářský režim usiluje, je absolutní a nezpochybnitelná moc. Aby toho dosáhl, omezuje nesouhlas a následně jej kriminalizuje,“ říká David I. Beaver, profesor lingvistiky a filozofie na Texaské univerzitě v Austinu. „Omezování svobody projevu je jednoduše způsob, jak potlačit disent. Určením zakázaných slov lze snadno vést hranici mezi ‚námi‘ a ‚jimi‘,“ dodává.
-
Propojení minulosti i budoucnosti. Sedmý ročník festivalu Sharpe představuje pestrý line-up
11. duben 2025Bratislavské kulturní centrum Nová Cvernovka se stane dějištěm sedmého ročníku showcase festivalu a konference SHARPE. Návštěvnictvo bude moct podpořit to nejzajímavější ze slovenské i evropské hudební scény od 24. do 26. dubna 2025.
Od tradičních zvuků až po experimentální elektroniku – SHARPE představuje line-up propojující staré s novým. Letošní výběr interpretů neměli bookeři snadný. Finální podoba myslí na současné události i toulky nostalgií. „Možná to bude znít jako klišé, ale i letos mě velmi potěšilo množství opravdu kvalitních, zajímavých a originálních umělců a kapel, kteří se do SHARPE přihlásili,“ říká bookerka festivalu Táňa Lehocká.
Na hudební akci vystoupí třeba ukrajinská pianistka a vokalistka Katrù, která pomocí improvizace a elektroakustických textur experimentuje s lidovou hudbou a dotýká se současných témat migrace, zachování kultury i pohyblivosti identity. Baskický folklór propojí s moderní elektronikou a feministickou tématikou španělská umělkyně Verde Prato. Splynutí jazzu, new age, dubu a elekroniky nabídne německý projekt Friedricha Brücknera Modus Pitch. Kombinaci perských a finských lidových nástrojů s psychedelií a experimentální elektronikou představí iránsko-finské duo Gnäw.
Domácí scénu zastoupí Dominik Novák alias Katov Syn(th), který kombinuje terénní nahrávky, syntezátory a kytarové pasáže, čímž chce vyvolat optimistický pohled na udržitelnou budoucnost. O ambientní a future garage zvuky se postará slovenský producent Kub0, který je také součástí uskupení Transfare známého pro taneční elektronickou produkcí motivovanou britskou scénou. Line-up zakončuje Erik Šulc, který si mimo reggae kapelu Medial Banana našel cestu k syntezátorům a indie popu. Se sólovým projektem se soustředí na svou lásku ke zvukům 80. let. Festivalovou party provedou Bali G & Rhuby Wax, kteří jsou v Bratislavě známí svými večírky Fractal Disco Club.
Samotný festival nenese pouze hudební význam, ale funguje i jako vzdělávací platforma podporující mezinárodní spolupráci a slovenskou nezávislou hudbu. Program nabídne i konferenci, která poskytne informace o organizaci festivalů, s níž souvisí třeba i vliv extrémního počasí, které bývá pro organizátory velkou výzvou – ať už co do plánování místa konání, nebo v otázce bezpečnosti lidí. Tématem v souvislosti s hudbou bude i financování v hudebním světě, politika nebo umělá inteligence.
-
Spravedlnost pro kaskadéry. Filmová akademie zakládá cenu za kaskadérský design
11. duben 2025Akademie filmového umění a věd oznámila, že mezi oceňovanými kategoriemi přibyde kaskadérský design. Poprvé by měla být zlatá soška předaná umělcům z tohoto filmového odvětví na 100. ročníku udílení Oscarů v roce 2028.
Rada guvernérů Akademie filmového umění a věd ohlásila, že počínaje 100. ročníkem udílení Oscarů v roce 2028 bude každoročně udělována cena Akademie za kaskadérské výkony pro filmy uvedené do kin v roce 2027. Informoval o tom web Variety.
Iniciativu za zavedení nové kategorie vedl jménem kaskadérské komunity režisér a producent David Leitch, který má na svém kontě filmy jako Bullet Tarin, Deadpool 2 nebo právě nejnovějšího Kaskadéra z roku 2024. „Kaskadérské kousky jsou zásadní pro každý filmový žánr a mají hluboké kořeny v historii našeho průmyslu – od průkopnické práce prvních tvůrců, jako byli Buster Keaton, Harold Lloyd a Charlie Chaplin, až po inspirativní umění dnešních kaskadérů, koordinátorů, performerů a choreografů,“ prohlásil Leitch.
Server Variety uvedl, že spolu s Leitchem představili Akademii několik příspěvků pro zavedení kategorie také koordinátor kaskadérů a designér Chris O'Hara ze společnosti Stunts Unlimited a další umělci. Správní rada posléze novou kategorii cen schválila. „Od počátků kinematografie jsou kaskadéři nedílnou součástí filmové tvorby,“ cituje web Hollywood Reporter z prohlášení generálního ředitele Akademie Billa Kramera a její prezidentky Janet Yang.
Pravidla kategorie týkající se oprávnění a hlasování pro získání ocenění budou oznámena v roce 2027 jako součást pravidel 100. ročníku udílení cen Akademie. O konkrétních podmínkách udělování ceny – například o tom, zda budou vyhlášeny nominace, nebo pouze vítěz – rozhodne v budoucnu správní rada a výkonné vedení Akademie.
-
Dítě za opici. Americké úřady obvinily pěstounku z výměny dítěte za exotické zvíře
11. duben 2025Americké úřady vyšetřují ženu z Missouri kvůli údajnému zneužívání a ohrožování dětí. Pěstounka je obviněná z výměny své adoptivní dcery za exotickou opici.
Sedmdesátiletá žena byla zatčena pro tři trestné činy – zanedbání péče, týrání a ohrožení dítěte. Ty vyplynuly z původního obvinění, které se týkalo pohřešování adoptivní dcery.
Podle prokurátora Mikea Wooda z okresu Lincoln byla žena pěstounkou nebo adoptivní matkou asi 200 dětí po dobu více než deseti let. Úřady obdržely informace o tom, že některé z těchto dětí byly fyzicky a emocionálně týrány, podobně jako dospívající dívka, která hraje v případu klíčovou roli. O jeho detailech informuje agentura AP.
V únoru byl kontaktován zástupce pracující jako školní inspektor v Missouri kvůli dívce, která nedocházela na výuku. Při vyšetřování se dozvěděl o fámě, že nezletilá byla vyměněna za exotické zvíře. Zástupce poté požádal místní úřady, aby případ prověřily. Pracovníci péče o děti v Texasu dívku nalezli a vzali do ochranné péče.
Podle prohlášení, které předložila kancelář šerifa okresu Lincoln, adoptivní matka fyzicky napadala teenagerku pádlem, dřevěnou lištou nebo botami. Dokument také uvádí, že seniorka formou trestu odcizovala dívčino oblečení, píše server NBC News. Od 1. ledna do 1. dubna pak žena poslala dívku žít do domu v Texasu s nehygienickými podmínkami a bez odpovídajícího dohledu. Dovézt ji tam měli dva svědci, kteří se sami přihlásili a vypověděli, že byli požádáni o odvoz dívky a následné dodání opice.
Prokurátor Wood doplnil, že sedmdesátnici a její kamarádku v Texasu spojoval zájem o chov exotických zvířat. Podle spisu dívka v texaském domě občas pobývala sama, aby se o zvířata starala. Majitelka domu vyšetřovatelům sdělila, že se s adoptivní matkou dívky přátelí a vzala si ji k sobě, aby si od sebe odpočinuly. Matka ale v závěru dceřina pobytu začala být proti jejímu návratu.
Úřady ženu pustily na kauci přes 5,5 milionu korun. Další soudní stání je stanoveno na následující týden. Lincolnský prokurátor přiznal, že v souvislosti s domem adoptivní matky přijal úřad v průběhu asi 15 let více než 200 hovorů týkajících se zneužívání dětí. Přesto nebylo až doposud podáno žádné trestní oznámení. Od chvíle, kdy prokuratura obvinění oznámila, se přihlásili další lidé, kteří tvrdí, že je seniorka vychovávala, a obvinili ji z podobného zneužívání.