Učitelé žáky na přijímačky často připravují neradi, říká autor projektu Deváťák

29. duben 2021

Platforma a YouTube kanál Deváťák říkají vše podstatné už svým názvem. Jejich zakladatel Radim Botek prostřednictvím videí a živých streamů připravuje žáky posledních ročníků základních škol pro přijímačky na ty střední. „Veškerá metodika, didaktika a příprava jsou mým dílem. Zjistil jsem, že učitelé často neradi připravují žáky na přijímačky, takže to dělám za ně,“ zmiňuje jeden z důvodů, proč má projekt Deváťák kladné ohlasy z řad žáků, rodičů i učitelů.

Poslechněte si celý rozhovor s Radimem Botkem o přípravách na přijímací zkoušky na střední školy

Z původní myšlenky podnikat v oboru nakonec kvůli covidové pandemii a přechodu škol na distanční výuku Radim Botek ustoupil. „Přešel jsem kompletně na YouTube, kde je vše zdarma. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo být nestranným arbitrem, který za to primárně nebere peníze,“ dodává s tím, že by se v budoucnu například rád účastnil seminářů na základních školách v rámci příprav právě na přijímací zkoušky.

„CERMAT testy jsou pravidelně podobné, postavené na stejných základech a lze se na ně dobře připravit i díky tomu, že každý rok vychází katalog požadavků se vzorovými úlohami. V průběhu let jsem si napsal analýzu a zjišťoval, jak se navzájem odchylují.“ Aktuálně už má Radim Botek na svá videa pozitivní reference například od pedagogů pracujících na ministerstvu školství.

Radim Botek

Testy jsou podle něj vůči výuce na základních školách trochu nepřátelské. „Testuje se totiž otevřenost a studijní předpoklady, tedy věci, které se nedají naučit memorováním a opakováním. I proto někdy učitelé sklouzávají k tomu, že se věnují svým základům a přijímačky lehce odsunují. Zároveň to ale neplatí u každé školy, a proto je mezi nimi velká nevyrovnanost,“ zdůrazňuje Botek, podle kterého pandemie rozdíly mezi jednotlivými školami ještě zvýraznila.

Jak si vedou v úspěšnosti výsledků přijímaček pražské základní školy v porovnání se zbytkem republiky? Kterým směrem se v dalších měsících a letech bude ubírat obsah Deváťáka na YouTube? Poslechněte si celý rozhovor s Radimem Botkem o jeho projektu a přijímacích zkouškách na střední školy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka