Um sem um tam: Neziskovky a profesionálové spojte se

14. únor 2014
02805487.jpeg

Projekt Um sem um tam chce propojit svět neziskovek s profesionály, s lidmi, kteří mají nějaké dovednosti a schopnosti. Díky Um sem um tam můžete věnovat několik hodin svého času a tím pomoct konkrétní neziskové organizaci a udělat dobrou věc.

„Já sám mám zkušenost s dobrovolnictvím a s prací v neziskových organizacích. Často se nám stávalo, že jsme potřebovali pomoct s nějakým kvalifikovaným úkonem. S něčím, co by někomu, kdo se tím profesionálně zabývá, zabralo jen pár hodin. Tím, že jsme ale v organizaci nikoho takového neměli, tak to pro nás bylo velice složité – navíc bychom mu museli platit tržní cenu,“
objasňuje důvody vzniku webové platformy Um sem um tam Petr Soběslavský. Nejčastěji se neziskové organizace potýkají s tvorbou webových stránek. Velká poptávka je tedy po lidech, kteří mají zkušenost s psaním textů na web, s jejich překladem do cizích jazyků, anebo po odbornících na webovou grafiku.

„Když bych měl uvést konkrétní příklad – na jedné straně je student, který má pár hodin volného času a umí třeba španělsky. Na druhé straně je neziskovka, klidně to může být nějaká malá organizace o pár lidech, které zrovna přišel nějaký text ve španělštině a potřebuje ho přeložit.“
Nezisková organizace si dá žádost na web umsemumtam.cz. Ten, kdo umí španělsky, tam tuhle žádost najde, dopis přeloží a pošle ho organizaci zpátky. Přesné fungování webu vysvětluje Petr Soběslavský: „V současné době máme na webu registrováno přes 80 neziskovek a ty si podaly několik desítek výzev. To jsou konkrétní úkoly, se kterými potřebují pomoct.“

Na webu ale kromě poptávky najdete také nabídku, kde lidé, kteří něco umí, nabízí své schopnosti. A co z toho budete mít, když zdarma věnujete pár hodin svého času? Můžete tak navázat kontakty s lidmi z úplně jiných oborů, než v jakých se normálně pohybujete, a třeba se díky tomu seznámíte i s velmi zajímavými lidmi. Registrovat se na webu Um sem um tam může úplně každý, kdo má pocit, že by mohl čímkoliv pomoct.

02805486.jpeg

„Většinou jsou u nás registrováni lidé, kteří jsou na volné noze. Jsou to freelanceři, studenti, lidé, kteří se zajímají o nové projekty. Zároveň to jsou třeba lidé, kteří jsou hodně časově vytížení, nemají moc času, ale chtěli by udělat nějakou dobrou věc – v tomhle proto vidí příležitost,“ dodává Petr Soběslavský.

Pokud si chcete prohlédnout seznam aktuálních výzev anebo pokud chcete nabídnout svůj um nějaké neziskovce, tak se podívejte na web umsemumtam.cz.

Další články autora