Umělá inteligence se učí od psů, jak fungovat v lidském světě

16. duben 2018

Vědci z Washingtonské univerzity ve spolupráci s Allenovým institutem umělé inteligence vydali studii, která shrnuje výsledky vůbec prvního výzkumu zabývajícího se deep learningem umělé inteligence (AI) od psů.

Psi toho o lidském světě vědí mnoho, a proto se zdáli být jedním z vhodných zdrojů dat. Použitá metoda sběru dat připomíná hollywoodskou technologii pro snímání pohybu herců pro účely počítačové animace. Podle serveru The Verge sbíral data jeden konkrétní malamut jménem Kelp. GoPro kamera připevněná ke Kelpově hlavě nasnímala 380 krátkých videí, která při analýze doplnila data ze senzorů uchycených na jeho packách. Výsledný software, který simuluje psí inteligenci, je samozřejmě v porovnání s reálným psím chováním velmi jednoduchý. Program se v podstatě naučil pouze simulovat psí pohyb, rozeznávat místa, která jsou vhodná k pohybu, od těch, která jsou nepřístupná nebo z fyzikálních důvodů nedosažitelná. I to je ale úspěch a vědci díky němu mohou zařadit zvířata mezi vhodné zdroje dat pro rozšiřování schopností umělé inteligence. Dosud se umělá inteligence učila například od lidského oka, jak vidět. Oko, na rozdíl od psa, ale nenabízí klíč, jak se podle viděného obrazu řídit. V budoucnu tak možná budeme nejen schopni lépe navigovat roboty při jejich autonomním pohybu ve fyzickém světě, dozvíme se ale třeba i něco víc o motivacích a cílech nejlepšího přítele člověka. 

Spustit audio
 • Severní Korea zkouší nový způsob propagandy. Využívá k tomu youtubery

  7. únor 2023
  Screenshot z videa youtuberky Song A

  Dívka, která jí zmrzlinu nebo čte Harryho Pottera. Takové vlogy z celého světa běžně zaplňují platformu YouTube. Teď se podobná videa ve větší míře začala objevovat také od severokorejských influencerů. Život, který v nich vykreslují, ale nemůže být pro obyčejné Severokorejce realitou. Podle odborníků se jedná spíš o vládní propagandu.

  Čtyřminutové video uživatelky, které si říká YuMi, nasbíralo na YouTube více než 41 000 zhlédnutí. Nejde o obyčejný vlog. Žena totiž žije v jedné z nejizolovanějších a nejutajovanějších zemí světa. Její kanál byl vytvořen loni v červnu a je jedním z několika účtů podobného typu, které se za poslední dva roky na internetu objevily.

  Uživatelé ze Severní Koreje ve videích tvrdí, že sdílejí své každodenní životy. Od reality běžných Severokorejců se nicméně dost liší. „Tato videa připomínají dobře zinscenované divadlo podle scénáře tamní vlády,“ řekl americké CNN Park Seong-cheol, výzkumník z Databázového centra pro lidská práva v Severní Koreji.

  Používání internetu v Severní Koreji je významně omezeno. V zemi žije jen pár privilegovaných, kteří mohou používat chytré telefony. I ti ale mají přístup pouze na vládou provozovaný a silně cenzurovaný intranet. To je podle odborníků důvod, proč YuMi, která má přístup k YouTube, není obyčejná Severokorejka.

  „Moje oblíbená kniha je Harry Potter od J. K. Rowlingové,“ tvrdí v jednom videu další dívka, která si říká Song A. To je pozoruhodné vzhledem k tomu, jaká pravidla v její domovině platí. Zahraniční knihy a filmy jsou zakázány úplně a za jejich pašování na černém trhu hrozí přísné tresty. Song A ve videu mluví anglicky s britským přízvukem. Park Seong-cheol CNN řekl, že i plynulá angličtina naznačuje, že youtuberka je velmi vzdělaná a pravděpodobně příbuzná s některým vysoce postaveným úředníkem.

 • Česko chce být lídrem v boji proti světelnému znečištění. Od března to má zařídit nová norma

  7. únor 2023
  Praha Národní divadlo světelné znečištění

  Ministerstvo životního prostředí chce ve městech omezit světelné znečištění. Cílem technické normy, která začne platit od března, je snížit negativní dopady osvětlení na zdraví člověka. Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že při instalaci nových světel norma určí nejen minimální, ale také maximální míru osvětlení.

  Víc než 99 % Evropanů aktuálně v noci usíná pod osvětlenou oblohou, u světové populace je to přes 80 %. Lidé, kteří pobývají v noci v prostředí s umělým osvětlením, mají častěji problémy se spánkem, což může vést k dalším zdravotním potížím, informuje server Ekolist.

  Norma by měla mít pozitivní dopad nejen na člověka, ale také na přírodu. „Rozsah populace hmyzu a bezobratlých dlouhodobě rapidně klesá, a to hlavně ve městech a obcích. Světlo přitahuje pozornost hmyzu a ruší zaběhnuté biorytmy navázané například na stravu nebo rozmnožování. Stromy jindy shazují listí, zvířata se dříve budí ze zimního spánku,“ řekl Hladík s tím, že míra umělého osvětlení v noci každoročně stoupá téměř o deset procent. Dopad na přírodu a zdraví člověka je hlavním zájmem ministerstva. Norma ale také povede k úspoře energií.

  Česká republika chce být v dané problematice lídrem. „Je to téma, které se celosvětově neřeší. Chceme, aby se téma světelného znečištění stalo tématem světovým a aby se obdoba normy aplikovala jak na evropské, tak na světové úrovni,“ řekl Hladík. Téma světelného smogu ministerstvo otevřelo v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022 a uspořádalo mezinárodní workshop o světelném znečištění.

 • Lidé, kteří mají vřelejší vztahy s ostatními, jsou šťastnější

  6. únor 2023
  vztahy štěstí dívky slunečnice spokojený život

  Vřelé vztahy s ostatními zvyšují kvalitu života lidí. Upozorňují na to vědci z Harvardu, kteří přes 80 let zaznamenávali životy několika stovek Američanů. Robert Waldinger, jeden z autorů studie, teď lidem radí, jak dojít v životě k naplnění.

  Robert Waldinger, psychiatr a profesor na lékařské fakultě Harvardu, přiznává, že existují také další faktory, které ovlivňují kvalitu života. Pochopitelně mezi ně patří například zdraví, svoboda, peníze, ale také schopnost dělat důležitá rozhodnutí. „Jednu zajímavou věc zmiňují lidé po celém světě. Je to štědrost a možnost být velkorysý,“ řekl pro Guardian Waldinger. Zároveň dodává, že je podle něj v životě člověka důležitá i důvěra, a to nejen mezi přáteli nebo sousedy, ale obecně ve společnosti, ve které člověk žije.

  Waldinger je z výsledků studie stále překvapený. O tématu nicméně napsal společně s doktorem Marcem Schulzem knihu s názvem The Good Life, ve které se zaměřuje právě na vztahy a na to, jak je zlepšit.

  O tom, že vztahy jsou pro člověka zásadní, svědčí i to, že osamělost je nyní považována na škodlivou pro zdraví podobně jako například kouření. „Nejlepší hypotézou, pro kterou existují dobrá data, je myšlenka, že nám vztahy pomáhají zvládat stres. Lidé, kteří jsou osamělí a sociálně izolovaní, mají zvýšenou hladinu stresových hormonů a můžou se u nich častěji objevit záněty,“ řekl Waldinger Guardianu. Další chybu, kterou lidé v životě často dělají, je to, že neví, co je dělá šťastným.

 • TikTok místo Googlu? Mladí čím dál častěji používají sociální sítě jako vyhledávač

  6. únor 2023
  Gen Z, telefon, mobil

  Nejlepší italská restaurace ve městě? Kam jít na první rande? Jak napsat životopis? Běžné otázky, které předchozí generace běžně psala do vyhledávacího řádku Googlu. Generace Z teď čím dál častěji používá k vyhledávání TikTok.

  Používání TikToku jako vyhledávače může mít hned několik výhod. Informace jsou rychle dohledatelné a odpověď musí být obsažená v nanejvýš minutovém videu. Algoritmus aplikace se navíc naustále přispůsobuje uživateli. Odpovědi jsou tak podle uživatelů hodnotnější a více personalizované než výsledky vyhledávání na Googlu.

  „Algoritmus platformy je navržen tak, aby uživatelům poskytoval obsah, který je bude pravděpodobně zajímat, a to na základě jejich předchozích interakcí,“ řekl serveru Euronews Next Abdul Rahim, IT specialista a zakladatel a generální ředitel společnosti Software Test Tips.

  Google se na tento trend snaží rychle zareagovat. Studie společnosti Google zjistily, že téměř 40 procent mladých lidí už nevyhledává místo na oběd přes mapy nebo vyhledávání od Googlu, ale otevřou si aplikaci TikTok nebo Instagram, uvedl loni v létě na konferenci Brainstorm Techconference viceprezident Googlu Prabhakar Raghavan. Dodal, že společnost bude muset vymyslet nové technologie, aby se jí podařilo udržet krok s konkurencí, jako jsou právě už zmíněné sociální sítě.

  Pokusit se dohnat TikTok může například tím, že se bude o trochu více podobat video aplikaci. V září loňského roku oznámil Google nové funkce, díky kterým bude vyhledávání pro uživatele rychlejší a vizuálnější. Své postavení jedničky mezi vyhledávači však zatím neztratí, je totiž stále považován za mnohem důvěryhodnější platformu než TikTok nebo Instagram.

 • V přírodní rezervaci Vrch Baba rychle ubývá lesa. Místní proti kácení podepisují petici

  6. únor 2023
  Vrch Baba - tůň u Stakor

  Na osm stovek obyvatel obce Horní Stakory se bouří proti nadměrnému kácení stromů v přírodní rezervaci Vrch Baba u Kosmonos na Mladoboleslavsku. Většinu lesa tam vlastní společnost Forestlaan od roku 2021, firma začala s rozsáhlejším kácením loni.

  Podle Jiřího Hoštičky ze společnosti Forestlaan jde pouze o kácení, které je v souladu s platnými limity pro těžbu. V přírodní rezervaci Vrch Baba našlo útočiště několik druhů ohrožených zvířat a rostlin.

  Lidé jsou znepokojeni, dlouho se tam nic nedělo a loni se začalo kácet masivně, limity jsou podle nás velmi volné s ohledem na to, že je to rezervace, kde žijí vzácné druhy, řekla předsedkyně petičního výboru Eva Smažíková. Iniciátoři petice požadují, aby společnost těžbu okamžitě zastavila. Petici plánují zaslat krajskému odboru životního prostředí, chráněné území má na starosti Středočeského kraje, dodává server Ekolist.cz.

  Na Českou inspekci životního prostředí a krajský úřad se už obrátila i místní ochranářská společnost. Zajímavé je, že v bývalém hospodářském plánu se mohlo na jeden hektar vytěžit 1,9 metru krychlových dřeva a v tom současném pro roky 2022 až 2031 se může na jeden hektar vytěžit 5,77 metrů krychlových, řekla za Český svaz ochránců přírody Klenice Milada Vrbová. Těžbu podle serveru Ekolist.cz aktuálně prověřuje Česká inspekce životního prostředí.

  Podle Hoštičky je ale kácení v souladu s platným hospodářským plánem. Jedná se o probírku, z lesa se těží ty nejméně kvalitní stromy, řekl Hoštička. Probírka má podle něj vytvořit podmínky pro další růst stromů, které na místě po kácení zůstaly. A také dodal, že zásah musí být nyní tak razantní kvůli tomu, že byl les dlouho zanedbávaný.

 • Kolumbijský soudce přiznal, že pro vynesení rozsudku použil aplikaci umělé inteligence ChatGPT

  3. únor 2023
  soudce, kladívko, rozsudek

  Značný rozruch vyvolal rozsudek kolumbijského soudce, který se zabýval případem způsobu hrazení zdravotní péče pro autistické dítě. Soudce pro vynesení rozsudku používal chatbot ChatGPT, který pomocí umělé inteligence dokáže automaticky generovat odpovědi na různá témata. O případu píše server The Guardian.

  Soudce Juan Manuel Padilla, který působí v karibském městě Cartagena, umělou inteligenci využíval pro vynesení rozsudku, jenž se týkal toho, zda má být léčba autistického chlapce hrazena ze zdravotního pojištění, či nikoliv. Z právních spisů vyplývá, že soudce chatbotu položil otázku: „Je nezletilý autista osvobozen od placení poplatků za své terapie?“ ChatGPT soudci odpověděl: „Ano, je to tak. Podle kolumbijských předpisů jsou nezletilí s diagnózou autismu osvobozeni od placení poplatků za terapie.“

  Padillův konečný rozsudek pak odpovídal rozhodnutí chatbotu. Své rozhodnutí podpořil ještě precedentem z dříve vynesených rozsudků. Soudce použití technologie obhajoval, argumentoval hlavně zefektivněním kolumbijského právního systému.

  Případ vyvolal pobouření zejména mezi dalšími soudci, kteří se proti používání podobných aplikací pro vynášení rozsudků vymezují. Upozorňují také na to, že používání umělé inteligence v právu obecně mezi lidmi vyvolává morální paniku, ale pravděpodobně se této technologii nedá do budoucna vyhnout. „Justiční systém by měl co nejvíce využívat technologie jako nástroj, ale vždy při dodržování etiky a s ohledem na to, že vykonavatelem spravedlnosti je v konečném důsledku člověk,“ uvedl soudce nejvyššího kolumbijského soudu Octavio Tejeiro.

  Samotný chatbot se k případu vynesení rozsudku na základě odpovědi od umělé inteligence ale vyjádřil striktněji. „Soudci by neměli ChatGPT používat při rozhodování právních případů. Není náhradou za znalosti, odbornost a úsudek lidského soudce,“ odpověděl ChatGPT na dotaz, který mu položil The Guardian.

  Užívání generátorů textu je problematické pro řadu oborů, například pro školství. Aplikace ChatGPT funguje na bázi generování informovaných odpovědí, které vytváří na základě rešerše internetových textů. Avšak na stejné otázky může odpovídat různým způsobem, navíc si může některé informace dokonce vymýšlet nebo může vytvářet i přesvědčivé lži.

  Přečtěte si také Australské univerzity se vrací k psaní esejí na papír. Studenti používali umělou inteligenci.

 • Z pizzerie do vězení. Jeden z nejhledanějších mužů italské mafie byl dopaden, 16 let se skrýval jako kuchař

  3. únor 2023
  Edgardo Greco na archivním snímku, který zveřejnila italská policie

  Po šestnácti letech se policii ve spolupráci s Interpolem podařilo zadržet Edgarda Greca odsouzeného k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. Muž se skrýval pod falešnou identitou ve Francii, kde provozoval pizzerii. Podle policie se jednalo o jednu z nejvlivnějších osob italské mafie, píše server The Guardian.

  Třiašedesátiletý Greco je odsouzený za vraždu bratrů Stefana a Giuseppeho Bartolomeových, které v roce 1991 ubil železnými tyčemi ve skladu ryb. Motivem trestného činu byly pravděpodobně spory mezi mafiánskými gangy. Těla zavražděných mužů se policii nepodařilo nikdy nalézt a předpokládá se, že byla rozpuštěna v kyselině. Greco byl také obviněn z jednoho pokusu o vraždu. Za tyto činy byl odsouzený k doživotnímu trestu, před kterým se však 16 let skrýval.

  Interpol uvedl, že Greca zatkli ve francouzském městě Saint-Étienne. Podle francouzských prokurátorů se tam skrýval pod falešnou identitou a provozoval zde dokonce pizzerii. Podle AFP ale pracoval i v dalších italských restauracích ve městě. Po zatčení byl převezen k vyšetřujícímu soudu v Lyonu, kde mu byl oficiálně předložen italský zatykač a poté byl umístěn do vazby.

  Policie Greca označila za nebezpečného zločince, a to i proto, že by měl být členem kalábrijského mafiánského gangu 'Ndrangheta. Ten je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejmocnějších skupin italské mafie, která působí po celém světě a má silné vazby na obchody s kokainem. V minulém týdnu proběhl proti organizaci zásah, při kterém policie zabavila majetek přesahující 250 milionů eur.

 • Obydlí na Marsu by mohla být „vypěstovaná“ z hub. Speciální materiál by měl být tvrdší než beton

  3. únor 2023
  NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí

  Americká architektonická firma ve spolupráci s NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí. Na Marsu by mohly vzniknout budovy „vypěstované“ z mycelií hub. Nový stavební materiál by měl být odolný a tvrdší než beton, píše server Euronews.

  Připravovaný materiál pochází z mycelií hub, která se nachází v kořenovém systému namibijských keřů, jež jsou označovány jako „invazivní“, protože v místě svého růstu odčerpávají podzemní vodu a způsobují dezertifikaci. Technologové však v těchto myceliích spatřují pro své účely řadu benefitů. „Fungují jako lepidlo, jež spojuje dohromady substráty jako je stavební suť a rostliny,“ řekl pro Euronews Christopher Maurer, zakladatel a hlavní architekt společnosti Red House.

  Navíc by bylo možné tento materiál přepravovat v poměrně malém množství, a tudíž i nízké hmotnosti. Stavební hmota pro celé bioobydlí by „vyrostla“ až na místě. Podle architektů by bylo obydlí z hub na Mars dopraveno během jedné z misí bez lidské posádky, přičemž stavební materiál by byl dehydrovaný a uzavřený v sáčku, spolu s řasami, které by fungovaly jako biomateriál, na němž by mycelium mohlo začít růst.

  Po přistání na planetě by se obsah sáčku otevřel a specializované vozítko by do něj vstříklo směs oxidu uhličitého, dusíku a vody. Touto reakcí by vzniknul kyslík a mycelium by dostalo potřebné živiny, díky nimž by začalo růst. Mycelium by následně mělo splynout s řasou a vytvořit požadovaný materiál – tedy tvrdou kamennou biomasu, která má být dokonce tvrdší než beton.

  Nespornou výhodou je i fakt, že podle dosavadního testování se materiál jeví jako poměrně efektivní ochranná vrstva před radiací, která je na Marsu extrémně vysoká. Její růst má být navíc velmi rychlý.

  „Ve vysněném scénáři by mohly být domy postaveny během několika hodin nebo dokonce minut, pokud by se do nich pumpoval správný tlak,“ dodává Maurer. Zároveň ale podotýká, že pokud by měly být materiálem vytvořené objekty pro dlouhodobé mise, musel by být na Marsu nalezen zdroj vody, který by dovedl mycelia pro růst vyživovat.

 • Američané skupují lék proti obezitě. Kvůli nedostatku ho nahrazují i nebezpečnými napodobeninami

  2. únor 2023
  obezita, nadváha

  Semaglutid je první lék na obezitu, který schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a který se rychle stal populárním mezi celebritami. Kvůli své oblibě je však přípravek k regulaci hmotnosti špatně dostupný. Jak varují odborníci, lidé kvůli tomu kupují napodobeniny, které pro ně mohou být nebezpečné.

  Jak informuje server Insider, lék Semaglutid se prodává pod několika obchodními názvy a používá se k léčbě diabetu 2. typu a pro dlouhodobou regulaci hmotnosti. Jediným schváleným výrobcem je dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk. Výsledný lék je pak často lékaři upravován přímo pro daného pacienta.

  Kvůli velkému zájmu je ale autorizované produkty obtížné sehnat, překážkou může být i vysoká cena. Lidé proto kupují alternativy, kterými jsou léky složené z různých látek. Novo Nordisk totiž svůj produkt dalším subjektům vyrábějícím léčiva neposkytuje. V případě složeného Semaglutidu ale hrozí riziko, že lidé užívají směsi, o jejichž obsahu nemusí mít potřebné informace a mohou pro ně být nebezpečné.

  „Nevíme, zda se vůbec jedná o Semaglutid, pokud někdo jasně neřekne, odkud ho získává,“ uvedl Christopher McGowan, gastroenterolog a specialista na obezitu. „Možná to tak je – ale má stejnou účinnost a kvalitu a má stejný účinek?“

  Jak připomíná server Variety, zájem o Semaglutid vzrostl v průběhu minulého roku, kdy jej celebrity začaly používat k redukci své hmotnosti. O zkušenosti s lékem se lidé dělili i na sociálních sítích a poptávka po Semaglutidu výrazně vzrostla. Lék, který je jinak podáván pacientovi až po důkladné konzultaci s lékařem, si obstarávají i bez porady online.

  „Nemají obezitu, nemají cukrovku, chtějí jen zhubnout pár kilo,“ uvedl endokrinolog a specialista na obezitologii Scott Isaacs. I z toho důvodu se lék nedostává těm, kteří jej ke zlepšení svého zdravotního stavu skutečně potřebují – ať už z důvodu diagnostikované obezity, nebo diabetu.

  Semaglutid je momentálně na seznamu nedostatkových léčiv FDA, což znamená, že lékárny mohou náhražky stále legálně poskytovat. Jakmile bude z tohoto seznamu vyřazen, měli by mít pacienti teoreticky přístup pouze ke značkovým zdrojům léku, doplňuje server Insider.