Umělec Artur Magrot: Lidí s ukradeným signálem mi bylo líto

13. duben 2016

„Myslím, že umění má mít právo používat věci, které jsou kontroverzní, ale něco vysvětlují nebo k něčemu mají stanovisko,“ říká Artur Magrot, autor výstavy Nebude to trvat dlouho, která pracuje s využitím v naší zemi nelegální rušičky mobilního signálu.

Až do 19. června se mohou návštěvníci nechat vyrušit Magrotovou tvorbou v Domě U Zlatého prstenu. Předtím než kontroverzní technologii uchytil na strop galerie, procestoval a potrápil s ní kus Prahy: „Vyrobil jsem si kolo a do něj jsem schoval rušičku, oscilátor. Jezdil jsem městem na hodně exponovaná místa, kde se sdružovalo hodně lidí. Vždycky jsem na chvilku vyrušil tu zónu a zaznamenával jsem reakci, kterou lidi mají ve chvíli, kdy přijdou o možnost se spojit skrz telefon s vnějším světem.“

Jaký má sám tvůrce výstavy vztah k mobilním telefonům? „Velice kladný. Možná, že to byl ten důvod, proč jsem vlastně o tom začal přemýšlet. Najednou jsem byl nervózní, když jsem odešel z domu a nechal jsem tam telefon. Vlastně se to stalo hrozně rychle nějakou mojí součástí, bez které se těžko obejdu, a vzniká u mě nějaký druh závislosti.“

Jak dlouho nechal netušené oběti vystavené působení rušičky? „Vždycky jenom na chvilku. Mně jich pak bylo líto,“ přiznává Magrot. Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Krásný
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.